Dobrze spisali się w poniedziałek w Tokio zawodnicy klubów AZS startujących w olimpijskich zawodach w kajakarstwie. Wiktor Głazunow (AZS AWF Gorzów Wlkp.) i Tomasz Barniak (AZS AWF Poznań) w C2 1000 metrów oraz Anna Puławska (AZS AWF Gorzów Wlkp.) płynąca z Karoliną Nają w K2 500 metrów awansowali do półfinałów.

Kanadyjkarze odpuścili wyścig eliminacyjny, wiedząc, że wystartują w nim z mistrzami i wicemistrzami świata z 2019 roku. Zajęli w nim szóste miejsce ze stratą ponad 12 sekund do Chińczyków, wyraźnie oszczędzając siły na ćwierćfinał.

W nim od początku do końca całkowicie kontrolowali przebieg wydarzeń. Ich prowadzenie wzrastało i wygrali bardzo wyraźnie, uzyskując niemal sekundę przewagi nad drugą na mecie ekipą z Czech.

Na torze rywalizowały też osady w kategorii K2 500 metrów. Anna Puławska i Karolina Naja wygrały swój przedbieg, dzięki czemu nie musiały startować w półfinale. Polki o prawie sekundę wyprzedziły Francuzki.
Półfinały i finały w K2 500 m i C2 1000 m zaplanowano na wtorek.