Tokio 2020. Kajakarki zdobyły 13. medal dla Polski

0
1735
foto: PressFocus

Kajakowa czwórka pań przeszła do historii, zdobywając brązowy medal na dystansie 500 m. W składzie znalazły się dwie zawodniczki AZS.

Polki rozpoczęły dziś od półfinału, które wygrały – podobnie jak wyścig eliminacyjny. Anna Puławska (AZS AWF Gorzów Wlkp.), Justyna Iskrzycka (AZS AWF Katowice) oraz Karolina Naja i Helena Wiśniewska wyprzedziły osady Nowej Zelandii oraz Chin i z najlepszym czasem awansowały do wyścigu medalowego.

Ten rozgrywany był przy obfitym deszczu i zdecydowanym prowadzeniu obrończyń tytułu mistrzowskiego – Węgierek. Polki rywalizowały o drugie miejsce w osadą Białorusi (brązowe medalistki z Rio), przegrywając finisz o 0,37 sek. Obroniły się jednak przed Nową Zelandią, w składzie której płynęła trzykrotna mistrzyni z Tokio – Lisa Carrington.

W ten sposób wywalczyły pierwszy w historii medal polskiego kajakarstwa dla kobiecej czwórki i 13. medal dla Polski na igrzyskach w Tokio. Był to zarazem czwarty już medal Karoliny Naji, która w Londynie i Rio zdobywała brązowe krążki (reprezentowała wtedy barwy AZS AWF Gorzów Wlkp.), a kilka dni temu była druga z Anną Puławską (AZS AWF Gorzów Wlkp.).

Foto: PressFocus

– Jestem bardzo szczęśliwa. Każda z nas dała z siebie wszystko i to był nasz wyścig – komentowała w wywiadzie telewizyjnym Puławska, która z Tokio wyjedzie jako podwójna medalistka olimpijska. – Poleciałyśmy na skrzydłach marzeń – napisała na swoim profilu szczęśliwa Iskrzycka, dla której był to piękny początek olimpijskiej przygody.

O prawo startu w wyścigu medalowym rywalizował także nasz kanadyjkarz. W półfinale na 1000 m Wiktor Głazunow był siódmy, tracąc ponad pięć sekund do miejsca premiowanego awansem do finału A. Zawodnik AZS AWF Gorzów Wlkp. wystartował więc w finale B, w którym finiszował na piątej lokacie, co dało mu w klasyfikacji generalnej miejsce 13.

– Byłem bardzo dobrze przygotowany i wiem, że dałem z siebie wszystko, co miałem w tym czasie. Na pewno mogę być z tego dumny, mam nadzieję że i wy tak to odbieracie. Od tego momentu zaczynam trzyletnią olimpiadę tym razem jako olimpijczyk i wierzę, że odnajdę się w tej nowej drodze jako sportowiec – napisał na swoim profilu nasz zawodnik.

Foto: PressFocus