Mamy kolejny medal AZS w Tokio! Srebro w kajakowej rywalizacji K2 500 metrów wywalczyły Anna Puławska (AZS AWF Gorzów Wlkp.) i Karolina Naja. To trzeci polski medal, w którym znaczący udział mieli sportowcy spod znaku AZS!

Polki w biegu półfinałowym oszczędziły sporo sił, zajmując czwarte miejsce i zapewniając sobie nie tylko miejsce w finale, ale i szanse, by w nim powalczyć. Wprawdzie czwarta lokata w półfinale sprawiła, że musiały sobie radzić na skrajnym torze, ale za to miały sporo mocy w rękach.

– Nie wiem, co powiedzieć, na razie w to nie wierzę. To był świetny wyścig w naszym wykonaniu, dziękuję Karolina – mówiła w wywiadzie w TVP wzruszona Puławska.

Od początku wyścigu polska osada zajmowała drugą pozycję, a na prowadzeniu były nowozelandki, z niesamowitą Lisą Carrington, która kilkadziesiąt minut wcześniej została mistrzynią olimpijską w K1 200 metrów. Mniej więcej w połowie dystansu Polki zaczęły zbliżać się do prowadzącej osady, ale nowozelandki odparły atak. Naja i Puławska straciły sporo sił – widać to było na finiszu – ale zdołały obronić wicemistrzostwo olimpijskie, wygrywając o jedną dziesiątą sekundy z Węgierkami!

W finale popłynął także azetesowski duet kanadyjkarzy. Wiktor Głazuonow (AZS AWF Gorzów Wlkp.) i Tomasz Barniak (AZS AWF Poznań) w wyścigu na 1000 m najpierw zajęli trzecie miejsce w półfinale, by w wyścigu medalowy, wywalczyć siódmą lokatę. Wygrali Kubańczycy.

To trzeci polski medal w Tokio. Wcześniej złoto wywalczyła lekkoatletyczna sztafeta mieszana 4×400 metrów, a srebro czwórka podwójna kobiet w wioślarstwie. W każdym z tych medali znaczący udział mieli sportowcy z klubów AZS – w sztafecie wszyscy zawodnicy reprezentują AZS, a wioślarskiej czwórce trzy zawodniczki!