Tenisiści nie bez szans w Neapolu

0
1559
Daria Kuczer studiuje i gra na co dzień w Stanach Zjednoczonych. fot. twitter.com/kuczer_daria

W czteroosobowym składzie, z trenerem Henrykiem Kornasem, wybiera się do Neapolu polska reprezentacja tenisa ziemnego.

Choć nigdy nie byliśmy tenisową potęgą, to udane występy Agnieszki Radwańskiej, Jerzego Janowicza czy Huberta Hurkacza na przestrzeni ostatnich lat wzmogły zainteresowanie nad Wisłą tą dyscypliną. Czy możemy liczyć na medalu we Włoszech? Ewentualny krążek będzie mile widziany. Dotychczas biało-czerwoni siedmiokrotnie zdobywali srebrne lub brązowe medale na uniwersjadach. Ostatni raz w 2013 roku w Kazaniu brąz w deblu zdobyły Barbara Sobaszkiewicz i Sylwia Zagórska.

Wśród kobiet zobaczymy Darię Kuczer (333. w rankingu ITF; to druga największa po WTA organizacja kobiecego tenisa ziemnego na świecie – dop. red.) i Joannę Zawadzką (490.), obie jeszcze w poprzednim roku notowane w rankingu WTA. Pierwsza z nich to zawodniczka FSKT Promasters Szczecin. Daria jest jedną z dziewięciu reprezentantów Polski studiujących w Stanach Zjednoczonych – na co dzień uczy się w Kalifornii na Pepperdine University. W Stanach, przy okazji studiów, występuje również w lidze akademickiej NCAA. To także kilkukrotna mistrzyni Polski w grze pojedynczej i podwójnej. Kuczer w swojej karierze kilkukrotnie wygrywała je w deblu. Ostatnio, wspólnie z Francuzką Tiphanie Fiquet, były drugie w meksykańskim Cancun. Lepsza w finale okazała się para gospodyń Fernanda Contreras Gomez i Nazari Urbina. We wcześniejszej czerwcowej imprezie w Cancun deblowa porażka również przyszła dopiero w finale. Wespół z Brytyjką Emilie Lindth, rozstawione jako turniejowy numer trzy, przegrały z Argentynkami Paulą Baranano i Melany Solange Krywoj. Co ciekawe, Kuczer wraz ze swoją partnerką z debla spotkały się naprzeciw w grze pojedynczej. Rywalka skreczowała przy prowadzeniu 7:5.

Z kolei Zawadzka to studentka Uniwersytetu Rzeszowskiego, zrzeszona w UKS ACT Sport Tarnów. Podobnie jak Kuczer, również możemy ją oglądać w turniejach ITF. Czerwiec jest dla niej pracowitym miesiącem – najpierw brała w udział w drabince eliminacyjnej Bella Cup w Toruniu. 21-latka odpadła jednak zarówno w grze pojedynczej, jak i podwójnej. Zawadzka przebrnęła za to przez eliminacje zawodów w Kaltenkirchen. W I rundzie niemieckiej imprezy przegrała jednak ze Szwajcarką Jenny Duerst (6:7, 0:6). Obecnie walczy w Budapeszcie – w pierwszej rundzie kwalifikacji pokonała Węgierkę Annę Kantor (6:1, 7:6).

Wśród mężczyzn Polskę będą reprezentować Piotr Matuszewski (1088. w rankingu ITF) i Dominik Nazaruk (933.). Pierwszy z nich, wywodzący się z Kalisza 21-latek (drugi z kaliszan na LU w Neapolu to pływak Bartosz Piszczorowicz – dop. red.), łączy studia na Uniwersytecie Łódzkim z grą w tamtejszym AZS-ie. Jako jedyny z polskiej kadry zaliczy drugą letnią uniwersjadę – przed dwoma laty startował w Tajwanie jako student Collegium Da Vinci i gracz AZS Poznań. Wówczas zmagania zakończył na drugiej rundzie, uznając wyższość Austriaka Patricka Ofnera (0:6, 6:7). Matuszewski, wspólnie z Kamilem Majchrzakiem i Piotrem Gryńkowskim, w czerwcu triumfowali drużynowo na Akademickich Mistrzostwach Polski w Łodzi, przegrywając jedynie seta w finale debla z warszawską Akademią Leona Koźmińskiego. Gorzej poszło przed kilkoma dniami w młodzieżowych mistrzostwach Polski w Poznaniu. Matuszewski w singlu odpadł w ćwierćfinale po porażce z Piotrem Galusem (4:6, 6:2, 6:7). Na osłodę pozostają mu wywalczone wiosną tytuł halowego mistrza Polski w grze pojedynczej, a także drużynowe MP zdobyte w barwach UKS Beskidy Ustroń.

Lepiej na poznańskich MMP na otwartym korcie powiodło się Nazarukowi. Druga z męskich rakiet na włoską uniwersjadę, grając w parze z Janem Zielińskim, zwyciężyła w deblu. W finale okazali się mocniejsi od dwójki Galus – Krzysztof Wetoszka (6:3, 6:3). Warto odnotować, że w półfinale przypadł walkower w starciu z parą Matuszewski – Daniel Kossek. Nazaruk to zawodnik UKS Timing Warszawa, studiujący na stołecznej Uczelni Łazarskiego.

Zmagania tenisowe będą jednymi z najdłuższych na tej uniwersjadzie. Rozpoczną się 5 lipca, a zakończą 13 lipca.

Udział naszych reprezentantów w zawodach uniwersjadowych wspiera Ministerstwo Sportu i Turystyki. Strategicznym Sponsorem Akademickiej Reprezentacji Polski jest Grupa LOTOS S.A.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj