W Lucernie odbyło się spotkanie szefów misji najbliższej zimowej uniwersjady, która odbędzie się w grudniu w Szwajcarii. Akademickie święto sportów zimowych było zaplanowane na styczeń, ale z powodu pandemii COVID-19 zostało przeniesione na termin 11-21 grudnia.

Oprócz wizytacji obiektów sportowych oraz miejsc zakwaterowania, organizatorzy przedstawili wytyczne dotyczące bezpieczeństwa uczestników w związku z pandemią COVID-19. Wprowadzony w życie został przepis mówiący o tym, że tylko zaszczepione osoby mogą uczestniczyć w uniwersjadzie, a dodatkowo każdy uczestnik będzie musiał przedstawić w trakcie akredytacji negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

– Po konsultacjach z lokalnymi władzami środek ten jest wymagany, by móc stworzyć koncepcję ochrony przed COVID-19, która zapewni bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom oraz lokalnej społeczności – mówi Urs Hunkler, dyrektor Zimowej Uniwersjady 2021.

Zawody odbywać się będą nie tylko w Lucernie, ale również min. w St. Moritz, Lenzerheide, czy Engelbergu, a to miejscowości, których fanom sportów zimowych przedstawiać nie trzeba.

– Doświadczeni organizatorzy, świetne zaplecze techniczne i szwajcarska precyzja są gwarancją, że zawody od strony organizacyjnej będą stały na najwyższym światowym poziomie. Przykładem tego może być to, że konkurencje narciarstwa alpejskiego będą rozgrywane na trasie „Engadina”, gdzie kilka dni wcześniej rozgrywane będą zawody Pucharu Świata kobiet w narciarstwie alpejskim. Z kolei na Roland Arena Lenzerheide odbędą się zawody w biathlonie. W Engelbergu zaplanowano zawody w snowboardzie alpejskim i freestyle. Biegacze narciarscy natomiast rywalizować będą w miejscowości Realp – wymienia Andrzej Burzyński, kierownik Działu Międzynarodowego Akademickiego Związku Sportowego, który wraz z Eugeniuszem Puzanem z Działu Sportu Wyczynowego AZS gościł w Szwajcarii.

Zadanie sfinansowano ze środków otrzymanych z NIW-CRSO w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.