Już jutro w Belgradzie rozpoczną się Halowe Mistrzostwa Świata w lekkiej atletyce. W gronie 23 Polaków, którzy wystartują w stolicy Serbii znajduje się jedenastu reprezentantów z klubów AZS. Azetesiacy powinni liczyć się w walce o medale.

Znakomicie w tym sezonie halowym prezentuje się Ewa Swoboda. Zawodniczka AZS AWF Katowice w lutym zwyciężyła w międzynarodowych mityngach w Łodzi, Dusseldorfie i Toruniu. Złoty medal mistrzostw Polski na 60 m okrasiła rekordem kraju, łamiąc barierę 7 sekund – 6,99 s. To najlepszy w tym roku wynik na świecie. Udane występy ma na swoim koncie także Pia Skrzyszowska (AZS AWF Warszawa), którą tegoroczna życiówka – 7,12 s plasuje na ósmym miejscu w tabelach. Sprinterki staną na starcie już w piątek. Eliminacje zaplanowano na 10:15, półfinał na 18:10, a wielki finał na 20:55.

Liderką światowych list w pięcioboju jest reprezentująca od tego roku barwy AZS UMCS Lublin, Adrianna Sułek. Polka wygrała mistrzostwa Polski w Toruniu z nowym rekordem życiowym – 4753 punkty i z pewnością będzie chciała poprawić ten rezultat w Belgradzie. Wieloboistki przystąpią do rywalizacji jako pierwsze – początek ich zmagań w piątek o 9:35, a ostatnia konkurencja o 20:00.

W gronie faworytek do medali znadują się specjalistki biegu na 400 m. Drugi czas zgłoszeń ma Justyna Święty-Ersetic (AZS AWF Katowice), a trzeci – Natalia Kaczmarek (AZS AWF Wrocław). Obie zawodniczki ustanowiły w tym roku imponujące rekordy życiowe. Święty-Ersetic poprawiła w finale mistrzostw Polski rekord kraju – 51,04 s. Kaczmarek legitymuje się wynikiem 51,15 s. Panie powalczą z pewnością o najwyższe laury także w sztafecie 4×400 m. Rywalizację indywidualną zaplanowano na piątek i sobotę (finał o 19:50), a sztafet na niedzielę (finał o 19:40).

W tym sezonie świetnie spisuje się także kulomiot Konrad Bukowiecki. Zawodnik AZS UWM Olsztyn na początku marca w Madrycie pchnął 21,91 m – to drugi rezultat w tym roku na świecie. Rekord życiowy i jednocześnie rekord kraju Bukowieckiego wynosi 22,00 m. Finał pchnięcia kulą mężczyzn odbędzie się w sobotę o 19:40.

W HMŚ weźmie udział jedenaścioro azetesiaków, reprezentujacych aż osiem klubów. Najwięcej – troje swoich przedstawicieli ma AZS AWF Katowice, dwóch – AZS Łódź i po jednym AZS AWF Kraków, AZS AWF Warszawa, AZS AWF Wrocław, AZS UMCS Lublin, AZS UWM Olsztyn i OŚ AZS Poznań.

Halowe Mistrzostwa Świata w Belgradzie rozpoczną się w piątek i potrwają do niedzieli. O wynikach azetesiaków będziemy na bieżąco informować na Pasji AZS. Szczegółowy program mistrzostw oraz wyniki są dostępne na oficjalnej stronie zawodów.

Zawodnicy z klubów AZS w składzie reprezentacji Polski na Halowe Mistrzostwa Świata w Belgradzie, 18-20 marca 2022

Ewa Swoboda (AZS AWF Katowice) – 60 m
Pia Skrzyszowska (AZS AWF Warszawa) – 60 m
Natalia Kaczmarek (AZS AWF Wrocław) – 400 m, sztafeta 4×400 m
Justyna Święty-Ersetic (AZS AWF Katowice) – 400 m, sztafeta 4×400 m
Klaudia Wojtunik (AZS Łódź) – 60 m przez płotki
Adrianna Sułek (AZS UMCS Lublin) – pięciobój
Aleksandra Gaworska (AZS AWF Kraków) – sztafeta 4×400 m
Kajetan Duszyński (AZS Łódź) – 400 m, sztafeta 4×400 m
Konrad Bukowiecki (AZS UWM Olsztyn) – pchnięcie kulą
Jacek Majewski (AZS AWF Katowice) – sztafeta 4×400 m
Tymoteusz Zimny (OŚ AZS Poznań) – sztafeta 4×400 m

Fot. Paweł Skraba