Sporty walki siłą AZS

0
1008
foto: fb AZS Taekwondo Poznań

63 medale – w tym 19 złotych – zdobyli nasi przedstawiciele sportów walki podczas trzech imprez Mistrzostw Polski. Zdeklasowaliśmy rywali w taekwondo, wysokie miejsca zajęliśmy także w judo i zapasach. Nasi wygrywali też z wirusem.

Zawodnicy AZS kolejny raz udowodnili, że na krajowym podwórku w taekwondo nie mają sobie równych. Podczas seniorskich Mistrzostw Polski przedstawiciele sześciu naszych klubów wywalczyli aż 32 medale i znów zajęli całe podium w klasyfikacji drużynowej.

Trzecie miejsce (3 złote – 3 srebrne – 2 brązowe krążki) wywalczył ubiegłoroczny triumfator – OŚ AZS Poznań. Poznaniacy mogą mówić o pechu, bo w mistrzostwach kraju nie wystartowali najbardziej utytułowani reprezentanci tego klubu: Aleksandra Kowalczuk, która ma już olimpijską kwalifikację, i Karol Robak. Obydwoje jeszcze niedawno brali udział w zgrupowaniu reprezentacji Polski i mocno nastawiali się na walkę o mistrzostwo kraju, ale doznali drobnych kontuzji. W efekcie po zwycięstwa sięgnęli Emilia Kasparuk, Adrian Wojtkowiak i Mikołaj Szaferski, który obronił tytuł w najcięższej kategorii.

Mistrzostwo w kategorii -68 kg obronił także Łukasz Cudnoch z AZS UWM. Dla olsztynian złoto wywalczyli ponadto Izabela Krajewska i Szymon Piątkowski. Wszyscy mają po 17 lat i kariera w seniorskim taekwondo dopiero się dla nich zaczyna. Oprócz ich zwycięstw ekipa UWM wywalczyła cztery srebra i trzy brązy, zajmując w klasyfikacji drużynowej to samo co przed rokiem drugie miejsce.

Bezkonkurencyjni okazali się warszawiacy, którzy stawali na podium 11 razy, wygrywając cztery kategorie. Piąty mistrzowski tytuł z rzędu wywalczyła Patrycja Adamkiewicz, dla której – podobnie jak u innych zawodniczek i zawodników – był to pierwszy od ponad pół roku start w sezonie. – Zawody odbyły się w moim rodzinnym Jarocinie, co sprawia, że jestem jeszcze bardziej zadowolona z mojego sukcesu. Szkoda tylko, że publiczność nie mogła być obecna na sali – komentowała reprezentantka AZS AWF Warszawa, która z niecierpliwością czeka na wznowienie kwalifikacji olimpijskich (posłuchaj w Radiowej Czwórce).

Prócz niej po złoto sięgali Gabriela Dojnowicz, która rok temu triumfowała w lżejszej kategorii, Wiktoria Horba, która wśród seniorów wygrała po raz pierwszy, i trzeci przed rokiem Grzegorz Olszewski. To głównie za ich sprawą stołeczny klub odzyskał tytuł najlepszego w kraju. Był to ich dziesiąty triumf w 15-letniej historii seniorskich Mistrzostw Polski!

Jedynym zawodnikiem spoza trzech najlepszych klubów AZS, który zdobył tytuł mistrzowski, został Mateusz Szczęsnowski. Zawodnik AZS AWF Kraków w poprzednich edycjach triumfował w kat. -58 kg, a tym razem wygrał w kat. -63 kg, w której całe podium zajęli zawodnicy AZS. Warto dodać, że swoją obecność na podium zaznaczyli także przedstawiciele AZS AWF Wrocław i OŚ AZS Olsztyn.

Zawodnicy AZS – medaliści Mistrzostw Polski seniorów 2020 w taekwondo

złote medale:
Emila Kaspruk, -49 kg (OŚ AZS Poznań)
Izabela Krajewska, -53 kg (AZS UWM Olsztyn)
Patrycja Adamkiewicz, -57 kg (AZS AWF Warszawa)
Wiktoria Horba, -62 kg (AZS AWF Warszawa)
Gabriela Dajnowicz, -73 kg (AZS AWF Warszawa)
Grzegorz Olszewski, -54 kg (AZS AWF Warszawa)
Mateusz Szczęsnowski, -63 kg (AZS AWF Kraków)
Łukasz Cudnoch, -68 kg (AZS UWM Olsztyn)
Szymon Piątkowski, -74 kg (AZS UWM Olsztyn)
Adrian Wojtkowiak, -80 kg (OŚ AZS Poznań)
Mikołaj Szaferski, +87 kg (OŚ AZS Poznań)

srebrne medale:
Patrycja Januszko, -49 kg (AZS UWM Olsztyn)
Kinga Aleksandra Brzostek, -53 kg (AZS UWM Olsztyn)
Łucja Oleszczuk, -57 kg (AZS AWF Warszawa)
Oliwia Krajewska, -67 kg (AZS UWM Olsztyn)
Marcelina Koszel, -73 kg (OŚ AZS Poznań)
Weronika Wrembel, +73 kg (OŚ AZS Poznań)
Mateusz Kowalski, -58 kg (AZS UWM Olsztyn)
Jan Gąsiorowski, -63 kg (OŚ AZS Poznań)
Jakub Posadzy, -68 kg (AZS AWF Warszawa)

brązowe medale:
Agata Urban, -46 kg (AZS AWF Warszawa)
Magdalena Rutkowska, -53 kg (OŚ AZS Olsztyn)
Oliwia Uścimiuk, -57 kg (AZS AWF Warszawa)
Eliza Zbrzezna, -67 kg (AZS AWF Warszawa)
Kornel Klepak, -54 kg (AZS AWF Wrocław)
Mateusz Kędzierski, -54 kg (AZS UWM Olsztyn)
Michał Brym, -58 kg (AZS AWF Warszawa)
Mikołaj Żyźniewski, -63 kg (AZS UWM Olsztyn)
Piotr Dolat, -63 kg (AZS UWM Olsztyn)
Dorian Kondrajczuk, -68 kg (OŚ AZS Poznań)
Piotr Wójtowicz, -80 kg (AZS AWF Warszawa)
Jakub Sadurski, +87 kg (OŚ AZS Poznań)

foto: fb Patrycja Adamkiewicz – taekwondo olimpijskie

Mistrzostwa Polski seniorów w judo po raz pierwszy rozegrano w Trzciance.

Wśród kobiet pogromczynię znalazła sześciokrotna mistrzyni Polski Agata Ozdoba-Błach z AZS AWF Wrocław. Tym razem najcenniejszymi medalami wśród pań były więc srebra wywalczone przez jej klubowe koleżanki Paulinę Szlachtę i Urszulę Hofman oraz Karolinę Pieńkowską z AZS Uniwersytetu Warszawskiego.

Klasyfikację medalową i punktową wśród panów wygrał AZS AWF Katowice, który tym samym tak jak przed rokiem był drugi w generalnym rankingu medalowym. To zasługa czwartego w karierze zwycięstwa wracającego na najwyższe podium Bartłomieja Garbacika i trzeciego w karierze sukcesu Wiktora Mrówczyńskiego, który obronił tytuł w najliczniej obsadzonej kategorii (w kat. -73 kg wystartowało aż 32 zawodników!). Wśród trzech brązowych krążków katowiczan największą niespodzianką był ten wywalczony przez najmłodszą w ekipie Alicję Gaworzewską. Na uwagę zasługuje pierwsze seniorskie podium Katarzyny Sobierajskiej z AZS UW.

Tytuły mistrzowski obronili także Damian Stępień z AZS Uniwersytetu Warszawskiego, który w finale pokonał Kyrylo Wesełowskiego z AZS AWF Warszawa, i Oleksii Lysenko z AZS AWF Warszawa, który w walce o złoto był lepszy od Kacpra Szczurowskiego z KŚ AZS Gliwice.

AZS AWF Katowice cieszył się także ze zwycięstwa w turnieju drużynowym, który po raz pierwszy przeprowadzono w formule mieszanej (startowały trzy kobiety i trzech mężczyzn). Trzecie miejsca wywalczyły tu ekipy AZS AWF Wrocław i AZS UW Warszawa.

Na podium wyjątkowo licznie obsadzonych mistrzostw kraju w judo stawali jeszcze przedstawiciele KJ AZS Opole i AZS AWFiS Gdańsk.

Zawodnicy AZS – medaliści Mistrzostw Polski seniorów 2020 w judo

złote medale:
AZS AWF Katowice – turniej drużynowy mix
Bartłomiej Garbacik, -66 kg (AZS AWF Katowice)
Wiktor Mrówczyński, -73 kg (AZS AWF Katowice)
Damian Stepień, -81 kg (AZS Uniwersytet Warszawski)
Oleksii Lysenko, -100 kg (AZS AWF Warszawa)

srebrne medale:
Paulina Szlachta, -48 kg (AZS AWF Wrocław)
Karolina Pieńkowska, -52 kg (AZS Uniwersytet Warszawski)
Urszula Hofman, -70 kg (AZS AWF Wrocław)
Kyrylo Wesełowski, -81 kg (AZS AWF Warszawa)
Tomasz Szczepaniak, -90 kg (KJ AZS Opole)
Kacper Szczurowski, -100 kg (KŚ AZS Gliwice)

brązowe medale:
AZS AWF Wrocław – turniej drużynowy mix
AZS Uniwersytet Warszawski – turniej drużynowy mix
Alicja Gaworzewska, -57 kg (AZS AWF Katowice)
Agata Ozdoba-Błach, -63 kg (AZS AWF Wrocław)
Karolina Miller, -70 kg (AZS AWFiS Gdańsk)
Katarzyna Sobierajska, -70 kg (AZS Uniwersytet Warszawski)
Sandra Lickun, -78 kg (AZS Uniwersytet Warszawski)
Katarzyna Madajewska, +78 kg (AZS AWFiS Gdańsk)
Adrian Wala, -60 kg (AZS AWF Katowice)
Jacek Brysz, -66 kg (AZS AWF Katowice)
Marcin Partyka, -90 kg (KŚ AZS Gliwice)
Rafał Kozłowski, -100 kg (AZS AWF Wrocław)

foto: fb AZS AWF Katowice judo

Trzecie miejsce w klasyfikacji drużynowej Mistrzostw Polski w zapasach stylu klasycznego zdobyła ekipa AZS AWF Warszawa.

Niezwykłym wyczynem popisał się Roman Pacurkowski, który dotąd walczył w kat. -67 kg, a w Radomiu stanął do walki w cięższej kat. -72 kg. Było to spowodowane… koronawirusem, z którym stołeczny zapaśnik się uporał, ale po którym nie zdążył wrócić do swojej normalnej wagi. Roman, który już stawał na podium mistrzostw Polski, wszystkie cztery walki wygrał przez przewagę techniczną i zdobył pierwsze w karierze złoto tej imprezy.

Podobnie było z Artemiim Utoczkinem, kolejnym zapaśnikiem o ukraińskich korzeniach, który na najwyższy stopień podium wdrapał się już po roku występów w barwach AZS AWF. Szczególnym osiągnięciem jest także medal wywalczony przez Dominika Krawczyka. To bardzo zdolny młody zawodnik, który niedawno zdobył złoto i srebro w juniorskich mistrzostwach kraju (w obydwu stylach!), a teraz w seniorskim debiucie w dramatycznych okolicznościach zajął trzecie miejsce (kilka sekund przed końcem walki o brąz zdyskwalifikowano bowiem byłego zawodnika AZS AWF Warszawa – Marcina Luto). Walczący w najcięższej kategorii Krawczyk w ciągu miesiąca trzy razy stawał tym samym na podium mistrzostw kraju!

Dorobek sekcji zapaśniczej stołecznego klubu niebawem powiększyły panie. Dziewiąte w karierze mistrzostwo Polski wywalczyła Anna Łukasiak!

Zawodnicy AZS – medaliści Mistrzostw Polski seniorów 2020 w zapasach (styl klasyczny) i Mistrzostw Polski w zapasach kobiet:

złote medale:
Roman Pacurkowski, -72 kg (AZS AWF Warszawa)
Artemii Utoczkin, -82 kg (AZS AWF Warszawa)
Anna Łukasiak, -50 kg (AZS AWF Warszawa)

brązowe medale:
Ihor Zakharchuk, -72 kg (AZS AWF Warszawa)
Seweryn Szreder, -87 kg (AZS AWF Warszawa)
Patryk Kamiński, -97 kg (AZS AWF Warszawa)
Dominik Krawczyk, -130 kg (AZS AWF Warszawa)
Wiktoria Karwowska, -57 kg (AZS AWF Warszawa)

foto: fb AZS AWF Warszawa zapasy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj