Jacek Chochorowski wicemistrzem Polski w dziesięcioboju

0
2289

W Łodzi zakończyły się 3. PZLA Mistrzostwa Polski w sztafetach i wielobojach, organizowane przez miejscowy AZS. Z dobrej strony na zakończenie sezonu lekkoatletycznego pokazali się startujący na stadionie przy ul. Lumumby reprezentanci klubów AZS. Najwyżej w klasyfikacji medalowej uplasował się AZS KU Politechniki Opolskiej Opole z dorobkiem czterech medali.

Wicemistrzem Polski seniorów w dziesięcioboju został zawodnik AZS KU PO Opole Jacek Chochorowski. Po pierwszym dniu podopieczny Krzysztofa Plaskoty był liderem zmagań wieloboistów po zwycięstwach na 100 m (11,23 s), w skoku w dal (7,17 m), pchnięciu kulą (14,19 m – nowy rekord życiowy), 400 m (50,38 s) i drugim miejscu w skoku wzwyż (1,87 m – wyrównany rekord życiowy). Drugiego dnia Chochorowski stoczył zaciętą walkę o złoto z Rafałem Horbowiczem (KS Warszawianka Warszawa). Na otwarcie rywalizacji w deszczowe i chłodne przedpołudnie na stadionie przy ul. Lumumby opolanin był drugi na 110 m przez płotki (14,63 s) i w rzucie dyskiem (41,55 m). W skoku o tyczce Chochorowski zajął czwarte miejsce z rezultatem 4,20 m, a Horbowicz dzięki zwycięstwu i wyrównaniu rekordu życiowego – 4,70 m odrobił straty i wyszedł na prowadzenie. W rzucie oszczepem zawodnik stołecznego klubu był drugi, a Chochorowski trzeci z rekordem sezonu – 51,89 m. W rozgrywanym po zmroku biegu na 1500 m lepszy okazał się opolanin. Złoto w dziesięcioboju zdobył Horbowicz, a reprezentant AZS KU Politechniki Opolskiej Opole został wicemistrzem Polski, ustanawiając nowy rekord życiowy – 7315 punktów.

Jacek Chochorowski ze srebrnym medalem w dziesięcioboju.

– Jesteśmy z trenerem zadowoleni, choć nie był to start marzeń. Nie brakowało niedociągnięć, co jednak daje ogromne nadzieje na przyszłość. Udało mi się wygrać pięć konkurencji i wreszcie być w czołówce, ale to nie wystarczyło na wygranie końcowej klasyfikacji i musiałem uznać wyższość Rafała Horbowicza. Drugie miejsce jest jednak równie satysfakcjonujące. Najbardziej zadowolony jestem z konkursu pchnięcia kulą i skoku wzwyż. Mój cały start był dość równy – podsumował występ w Łodzi Chochorowski.

Pierwotnie mistrzostwa miały zostać rozegrane na początku czerwca, ale plany organizatorów pokrzyżowała epidemia koronawirusa. Rywalizacja dziesięcioboistów o medale krajowego czempionatu pierwszy raz odbywała się tak późno. – Pogoda często nie pomagała, ale można powiedzieć, że jak na październik była udana. Było słońce, deszcz, wiatr i bieg w ciemności, więc przeżyliśmy prawie wszystko, ale każdy miał takie same warunki, więc nie możemy narzekać – skomentował panujące podczas mistrzostw warunki opolanin.

Zapytany o plany sportowe dodał – Cele są zawsze takie same, być lepszym każdego dnia i czerpać z tego satysfakcję. Zobaczymy co przyniesie najbliższa przyszłość, ale wiem, że będę walczył o kolejne medale, jak najwyższe lokaty i minima na największe imprezy. Nie mogę się już doczekać kolejnego sezonu, ale teraz w końcu czas na odpoczynek.

W dziesięcioboju wśród młodzieżowców brązowy medal wywalczył Mikołaj Jakóbczak z KS AZS AWF Wrocław (czwarte miejsce wśród seniorów). W rywalizacji kobiet w siedmioboju w kategorii do lat 23 na trzecim stopniu podium stanęła Patrycja Adamkiewicz, reprezentująca barwy AZS-AWFiS Gdańsk. Wśród juniorek srebrny medal wywalczyła zawodniczka AZS KU Politechniki Opolskiej Opole Klaudia Kronburg, która o 60 punktów wyprzedziła obrończynię tytułu Julię Słocką z AZS AWF Warszawa.

Przez dwa dni w Łodzi rywalizowały także sztafety, ale nie te tradycyjne, do któych oglądania przywykliśmy do oglądania na lekkoatletycznych stadionach – biegi rozstawne 4×100 m i 4×400 m rozegrano podczas mistrzostw Polski w poszczególnych kategoriach wiekowych. Tym razem kluby walczyły o medale m.in. w sztafetach szwedzkich, sztafetach 4×200 m czy sztafetach mieszanych. W biegu 4×200 m kobiet triumfowała sztafeta AZS AWF Warszawa w składzie Anna Wojcieszek, Justyna Paluch, Natalia Duchnowska i Paulina Paluch, ustanawiając nowy rekord Polski w tej konkurencji – 1:37.92.

Zwycięska sztafeta 4×400 m kobiet AZS AWF Warszawa.

Niebywałej sztuki w sztafecie mieszanej 4×400 m do lat 18 dokonał AZS KU Politechniki Opolskiej Opole, zdobywając dwa medale. Tytuł mistrzów Polski wywalczyli Janusz Augustyniak, Agnieszka Krok, Olivia Greiner i Filip Rak. Na trzecim stopniu podium stanęli Sambor Głowacki, Aleksandra Jaszczak, Ada Gałka, Maciej Babula.