„Sport to zdrowie – każdy Ci to powie”, słyszymy często z ust innych osób. Oczywiście jest to prawda. Co jednak, kiedy tego zdrowia nie ma, jest ograniczone, albo powstała jakaś niepełnosprawność? Wtedy do działania wkracza sport osób niepełnosprawnych. Idealnym tego przykładem jest projekt realizowany przez Akademicki Związek Sportowy pod nazwą Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS.

Jest to cykl zawodów sportowych skierowanych do studentów z niepełnosprawnościami, rozgrywany od 2016 roku. W zawodach co roku uczestniczy około 400 studentów z niepełnosprawnościami z blisko 25 różnych polskich uczelni.

Jaki jest cel zawodów? Przede wszystkim jest to wyrównywanie szans poprzez sport. W zawodach może wziąć udział każdy student posiadający orzeczenie o niepełnosprawności. Dzięki uczestnictwu w zawodach zwiększa się aktywność osób z niepełnosprawnościami w sporcie oraz ma miejsce integracja środowiskowa, a także rehabilitacja społeczna. Obecnie IMP obejmują 7 dyscyplin: bowling, bilard, pływanie, boccia, szachy, goalball oraz tenis stołowy. W kolejnej, 5 edycji zawodów, kalendarz zostanie wzbogacony o dwie nowe dyscypliny, którymi będą: strzelectwo sportowe oraz badminton.

Co wyróżnia Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS od innych zawodów? Przede wszystkim atmosfera panująca w trakcie mistrzostw. Jest ona przyjemna, zdrowa i, co najważniejsze, oparta na zasadach fair play.

Dlaczego są to szczególne zawody? Można wywnioskować to z opinii samych zawodników.
„Na IMPach panuje atmosfera przyjacielskiej rywalizacji. Pozwala ona doskonalić się w sporcie, który pasjonuje. Warto wziąć udział w zawodach, bo oprócz trudu podczas treningów przygotowawczych jest to też przygoda, nawet jeśli nie zawsze stanie się na podium” mówi Daniel z Uniwersytetu Łódzkiego.
Podobnego zdania jest Beata z Poznańskiego UAMu: „Dzięki udziałowi w zawodach IMP zauważyłam, że bardziej otworzyłam się na ludzi i polubiłam swoją niepełnosprawność. Poprzez start w zawodach mogę poznawać więcej osób, które mają ten sam problem co ja i pomimo tego chcą brać od życia to co najlepsze, pełnymi garściami. Zawody pozwoliły mi pokochać samą siebie, dzięki czemu zauważyłam, że jestem wartościową osobą oraz, że mogę zrobić wszystko, co tylko zechcę, a granice nie istnieją, bo można je pokonać i być na szczycie mimo przeciwności. W zawodach startuję dla własnej przyjemności. Dla mnie IMPy to dobra zabawa, rywalizacja oraz rozwój osobisty. Jest to również systematyczna praca i ciężkie treningi, które potem owocują zwycięstwami”.

Kwintesencją jest wypowiedź Ady z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach: „Podczas tych zawodów spotykam się z przyjaciółmi z całej Polski, nie tylko po to, aby przegadać cały weekend, ale również po to, żeby się dobrze bawić i rywalizować, startując w różnych dyscyplinach. IMP są okazja do zawarcia nowych znajomości oraz poszerzania wiedzy o osobach niepełnosprawnych, przy okazji organizowanych konferencji”.

Szczegóły i kalendarz Integracyjnych Mistrzostw Polski znajdują się na stronie www.imp.azs.pl

Tekst: Dominika Hoft

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj