Ponad 1300 dzieci wzięło udział w trzeciej edycji turnieju Łączy nas Niepodległa. Największym turniejem w historii polskiej piłki ręcznej uczciliśmy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niezależności.

Była to trzecia edycja turnieju, który za każdym razem zwiększa swój zasięg. W porównaniu do ubiegłego roku liczba drużyn uległa podwojeniu, a turniej powiększył się o dwie dodatkowe kategorie. Prócz juniorek i juniorów (rocznik 2005 i młodsi), juniorek i juniorów młodszych (rocznik 2007 i młodsi), młodziczek i młodzików (rocznik 2009 i młodsi), dziewcząt i chłopców (rocznik 2011 i młodsi) do Warszawy przyjechały jeszcze później urodzeni adepci szczypiorniaka. Wystartowały bowiem dzieci w kategorii dziewczęta młodsze i chłopcy młodsi czyli urodzeni w roku 2013 i później.

Dla uczczenia 105. rocznicy odzyskania niepodległości do stolicy zjechało łącznie 105 drużyn, które reprezentowały 14 województw. Rozegrano aż 271 meczów, a do przeprowadzenia zawodów wykorzystano 10 hal. Terminarz był bardzo napięty, ale wszystkim udało się zdążyć na czas. Wielu ekipom wystarczyło go nawet na zwiedzanie stolicy.

Do walki stanęło ponad 1300 uczestników, którym zapewniono zakwaterowanie, wyżywienie, profesjonalną obsługę, a najlepszym także wielką ceremonię zakończenia. W hali Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Banacha stawiło się 30 zespołów, które w swoich kategoriach stanęły na podium. Rywalizacja o medale w wielu przypadkach była bardzo zacięta, co szczególnie było widać wśród najstarszych uczestników. W jednej z grup turnieju juniorek trzy drużyny zgromadziły taką samą liczbę punktów i o awansie do półfinałów decydowała liczba zdobytych bramek. U juniorów rozegrano zaś emocjonujący finał, w którym Moto-Jelcz Oława wygrał ze stołeczną Agrykolą 11:10.

Zachwycano się także najmłodszymi szczypiornistkami i szczypiornistami, którzy w swojej dyscyplinie stawiali dopiero pierwsze kroki, ale pod względem waleczności i zaangażowania w niczym nie ustępowali innym kategoriom. Triumfatorzy w turnieju chłopców – ekipa ASPR Zawadzkie według zgodnej opinii obserwatorów śmiało mogliby walczyć jak równy z równym ze starszymi kolegami. Nie tylko oni zaskoczeni byli rozmachem imprezy. Ci bardziej doświadczeni też nigdy nie wiedzieli tylu drużyn w jednym miejscu.

– Zachwyciła mnie to, że było tu tak dużo zespołów. Były ogromne emocje, wyrównane mecze i nowi przeciwnicy, którym mogliśmy pokazać nasza siłę – komentowali gracze Piotrkowianina, którzy triumfowali w roczniku 2011 i młodsi. – To był nasz pierwszy turniej „Łączy nas Niepodległa”. Wrażenia są fantastyczne. Hotel, sportowe sale w Warszawie, wszystko było bardzo dobrze zorganizowane. Mogliśmy tez zagrać z drużynami, z którymi nigdy dotąd nie spotykaliśmy się. To było bardzo fajne – opowiadał Dawid, którego GOKiS Kąty Wrocławskie zajął drugie miejsce. – Nasza drużyna od początku do końca bardzo dzielnie walczyła i nigdy się nie poddała. Nawet wtedy, gdy przegrałyśmy mecz o finał, zostawiłyśmy serce na boisku – mówiła z kolei Maja z drużyny SPR Kępno, która wśród juniorek młodszych wywalczyła trzecie miejsce.

– To były fascynujące zawody. Przyjechały dzieciaki i młodzież z najdalszych zakątków Polski, by razem świętować 105. rocznicę odzyskania niepodległości. Wszyscy znakomicie się spisywali i liczymy, że gdy kiedyś zostaną studentami – być może Uniwersytetu Warszawskiego – będą sportowcami AZS. Dziękuję im za udział, dziękuję też opiekunom, trenerom i rodzicom, którzy też przyjechali na nasz turniej – komentował prezes AZS i rektor Uniwersytetu Warszawskiego, prof. dr hab. Alojzy Nowak, który aktywnie wziął udział w imprezie, dekorując medalami najlepsze drużyny i dzielnie pozując z nimi do wspólnych zdjęć.

Pełne ręce roboty miał także Sekretarz generalny AZS Dariusz Piekut, który dziękując i gratulując uczestnikom, poprosił o brawa dla pomysłodawcy i głównego organizatora wydarzenia, Dawida Piechowiaka. – To w jego głowie zrodziła się idea, która dziś stała się największym turniejem piłki ręcznej w Polsce – mówił. Niezależnie od osiągniętych wyników wszyscy uczestnicy docenili możliwość wzięcia udziału w tym historycznym wydarzeniu. Już dziś wielu z nich zapowiada, że chętnie przyjadą także za rok. A co na to pomysłodawca imprezy? – W tym roku gościliśmy 105 drużyn, a chęć udziału zgłosiło aż 340. Najszybsze zgłoszenie pojawiło się po niecałej minucie, co świadczy o dużym zainteresowaniu i dużym zapotrzebowaniu środowiska piłki ręcznej w Polsce na takie zawody. Bardzo nas to cieszy i jako AZS bardzo byśmy chcieli sprostać tym potrzebom. Marzy mi się Stadion Narodowy wypełniony boiskami do szczypiorniaka i jeszcze więcej uczestników. Czy znów uda się podwoić ich liczbę? Z taką liczbą ludzi zaangażowanych w projekt wszystko jest możliwe – komentował Dawid Piechowiak, który zewsząd zbierał zasłużone gratulacje.

Organizatorem imprezy był Akademicki Związek Sportowy. Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Więcej o turnieju na stronie laczynasniepodlegla.azs.pl. Więcej zdjęć na profilu imprezy na facebooku.

Najlepsze drużyny turnieju Łączy nas Niepodległa 2023

dziewczęta młodsze:
1. SPR Grunwald Ruda Śląska
2. APR Radom
3. MRKS Wisła Maciejowice

chłopcy młodsi:
1. ASPR Zawadzkie
2. UKS Banino
3. SPR Grunwald Ruda Śląska

dziewczęta:
1. APR Radom
2. UKS Banino
3. UKS Czwórka Libiąż

chłopcy:
1. MKS Piotrkowianin Piotrków Tryb.
2. UKS Bursa Puławy
3. UKS Czwórka Libiąż

młodziczki:
1. UKPR Agrykola Warszawa
2. SPR Grunwald Ruda Sląska
3. KPR ROKiS Radzymin

młodzicy:
1. MTS Lider Radom
2. SPR GOKiS Kąty Wrocławskie
3. UKS Banino

juniorki młodsze:
1. MTS Kwidzyn
2. MKS MOS Śląsk Wrocław
3. SPR Kępno

juniorzy młodsi:
1. MKS Piotrkowianin Piotrków Tryb.
2. UKPR Agrykola Warszawa
3. MKS Biłgoraj

juniorki:
1. MKS Victoria Świebodzice
2. KPR Gminy Kobierzyce
3. UKS Szczypiorniak Gdańsk

juniorzy:
1. LKPR Moto-Jelcz Oława
2. UKPR Agrykola Warszawa
3. MKS PM Tarnów