Rekord Polski Pauliny Pedy! [FOTO]

0
438

Paulina Peda (AZS AWF Katowice) została mistrzynią Polski na 100 m stylem grzbietowym, a swój drugi tytuł w Lublinie okrasiła nowym rekordem kraju podczas ostatniego dnia Głównych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców.

Peda osiągnęła rezultat 1:00.34 i poprawiła niemal sześcioletni rekord Polski Alicji Tchórz. To rezultat lepszy od minimum na Mistrzostwa Europy w Budapeszcie na tym dystansie. Do wskaźnika kwalifikacyjnego na Igrzyska Olimpijskie do Tokio zabrakło zaledwie 0,09 sekundy…

– Moim celem był rekord życiowy, czyli wynik lepszy od tego, który uzyskałam na Grand Prix w Ostrowcu Świętokrzyskim, ale to co się stało w finale przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Dałam z siebie wszystko, cieszę się, że udało się poprawić rekord Polski – podsumowała swój występ Paulina Peda.

Najszybszy w finale 200 m stylem zmiennym po zaciętej walce na finiszu był Marcel Wągrowski (AZS Łódź). Tym samym łodzianin obronił tytuł mistrza Polski sprzed dwóch lat.

– Dałem z siebie wszystko. Obroniłem tytuł i to mnie najbardziej cieszy. Uzyskałem wynik gorszy niż dwa lata temu, ale wykrzesałem z siebie tyle, ile mogłem. Mam nadzieję, że za rok złoto również powędruje do mnie. Rywalizacja z Dominikiem Bujakiem nie była łatwa. Rywalizujemy w zasadzie od 14. roku życia, dzisiaj to ja byłem lepszy. Jeśli mam uzyskiwać lepsze czasy niż obecnie, muszę poprawić tę nieszczęsną „żabkę” – skomentował start Wągrowski.

W rywalizacji mężczyzn na 100 m stylem grzbietowym srebrny medal zdobył Radosław Kawęcki (AZS AWF Warszawa). Czwarty w finale jego klubowy kolega Filip Kosiński wypełnił minimum na tegoroczne mistrzostwa Europy juniorów w Rzymie.

Na zakończenie pięciodniowej rywalizacji na Aqua Lublin AZS AWF Katowice zdobył srebrne medale w wyścigach sztafetowych 4×100 m stylem zmiennym kobiet i mężczyzn. Wśród pań na trzecim stopniu podium stanęły zawodniczki AZS UMCS Lublin.

W klasyfikacji medalowej trzecie miejsce zajął AZS AWF Katowice z dorobkiem 12 krążków – czterech złotych, pięciu srebrnych i trzech brązowych. W punktacji drużynowej triumfował AZS UMCS Lublin przed AZS AWF Katowice.

Medale zawodników z klubów AZS – GMP, Lublin 2.05.2021

Złote medale
Paulina Peda (AZS AWF Katowice) – 100 m stylem grzbietowym
Marcel Wągrowski (AZS Łódź) – 200 m stylem zmiennym

Srebrne medale
Weronika Hallmann (AZS AWF Warszawa) – 50 m stylem klasycznym
Radosław Kawęcki (AZS AWF Warszawa) – 100 m stylem grzbietowym
AZS AWF Katowice – sztafeta 4×100 m stylem zmiennym kobiet
AZS AWF Katowice – sztafeta 4×100 m stylem zmiennym mężczyzn

Brązowy medal
AZS UMCS Lublin – sztafeta 4×100 m stylem zmiennym kobiet

Fot. Michał Piłat

Fot. wyróżniająca Kamil Wojdat