Profesor Alojzy Nowak został wybrany na czteroletnią kadencję prezesem Akademickiego Związku Sportowego. 28. Zjazd AZS, podczas którego wybrany został nowy zarząd związku, odbył się w sobotę w Warszawie.

Prof. Nowak, który kilka dni temu wybrany nowym rektorem Uniwersytetu Warszawskiego, jest prezesem AZS od 2017 roku. W sobotnich wyborach uzyskał poparcie 147 delegatów i został wybrany tylko przy jednym głosie przeciwnym.

– Bardzo dziękuję za zaufanie i za tak duże poparcie. Cieszę się, że delegaci dobrze ocenili poprzedni zarząd. Ja też go dobrze oceniam, pracowało nam się bardzo dobrze. Nie mieliśmy żadnych konfliktów, pozyskaliśmy sponsorów, dobrze nam się współpracowało z ministerstwami, ale także z AZS w regionach – mówi prof. Nowak.

Nie zmienili się również wiceprezesi związku – za sprawy organizacyjne odpowiadać będzie Adam Roczek, na sportowe Maciej Hartfil, za upowszechnianie kultury fizycznej Tomasz Wróbel, za kontakty międzynarodowe Marian Dymalski, za finanse Jakub Kosowski, a wiceprezesem ds. rozwoju nadal będzie Mariusz Walczak. Do tego grona dołączyła nowa wiceprezeska wybrana na pierwszym posiedzeniu zarządu. Została nią Marta Dalecka, która będzie pełnić funkcję wiceprezesa ds. sportu osób z niepełnosprawnościami.

W zarządzie znalazło się łącznie 33 osoby. Wśród nich, kolejny raz, wybrany został prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Jacek Kasprzyk, który został wybrany do Prezydium Zarządu razem Konradem Wełpą i Tomaszem Aftańskim.

– Jestem bardzo szczęśliwy z tego, że jestem prezesem PZPS, ale fakt, że mam zaszczyt działać w zarządzie AZS, jest dla mnie również bardzo ważny. Siatkówka to była zawsze dyscyplina sportu mocno związana ze światem akademickim. Może dlatego wśród siatkarzy jest tak wielu inteligentnych ludzi – mówił Kasprzyk.

Podczas pierwszego posiedzenia nowego zarządu jego członkowie powołali również sekretarza generalnego organizacji. Jednogłośnie wybrany został nim pełniący tę funkcję w poprzedniej kadencji Dariusz Piekut.

28. Zjazd AZS zdecydował również o zmianie długości kadencji zarządu. Do tej pory władze w Akademickim Związku Sportowym były wybierane co dwa lata, a teraz ten czas został dwukrotnie wydłużony.

– Dostosowaliśmy ten czas trwania kadencji do kadencji władz uczelnianych. Doszliśmy również do wniosku, że dwa lata to jest zbyt krótki czas. Członek zarządu najpierw musi wdrożyć się, później przez pół roku, czy rok pracuje, a później przygotowuje się do kolejnych wyborów – ocenił prezes AZS.

Delegaci zdecydowali również o przyznaniu szesnastu sportowcom medalu im. Bronisława Czecha. Nagrody te otrzymają zasłużeni dla sportu akademickiego zawodnicy – Konrad Bukowiecki, Adam Cieślar, Konrad Czerniak, Paweł Fajdek, Paulina Guba, Justyna Iskrzycka, Anna Jagaciak-Michalska, Natalia Kaczmarek, Alicja Konieczek, Aleksandra Kowalczuk, Oskar Kwiatkowski, Paulina Paszek, Michał Rozmys, Jan Szymański, Mirosław Ziętarski i Katarzyna Zillmann.

Delegaci nagrodzili również zasłużonych dla organizacji działaczy wręczeniem godności Członka Honorowego AZS. Tytuły nadano Józefowi Grzymale, Piotrowi Jurowi, Zbigniewowi Lipczyńskiemu, Wiesławowi Pięcie, Markowi Rockiemu, Aleksandrowi Ronikierowi, Edwardowi Wąsielowi i Henrykowi Wojciechowskiemu. Przyznano także szereg nagród – złote odznaki AZS otrzymali Marta Dalecka i Robert Woźniak, a brązowe odznaki za zasługi dla sportu Maciej Hartfil, Paweł Markiewicz, Paweł Siepsiak, Marcin Kotowoda, Piotr Rejmer, Rafał Walczyk i Michał Klauziński.

W zjeździe uczestniczyli zaproszeni goście, m.in. przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki i wiceprezes partnera strategicznego AZS, Grupy LOTOS S.A., Jarosław Wittstock.

– AZS jest dla nas partnerem szczególnym i jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy. Cieszymy się, że możemy wspierać tak zacną polską instytucję – powiedział Wittstock.

W związku z obostrzeniami związanymi z epidemią koronawirusa w Polsce w 28. Zjeździe AZS delegaci mogli uczestniczyć zarówno w formie tradycyjnej, jak i zdalnej za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Z tej ostatniej możliwości skorzystało ponad sześćdziesięciu delegatów.

Akademicki Związek Sportowy to największe stowarzyszenie sportowe w Polsce działające nieprzerwanie od ponad wieku. AZS powstał w Krakowie w 1909 roku, a obecnie liczy około 42 tys. członków. Akademicki Związek Sportowy jest członkiem Międzynarodowej Federacji Sportu Studenckiego (FISU) i Europejskiej Federacji Sportu Studenckiego (EUSA).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj