Powroty i niespodzianki w szermierczych MP

0
1283

22 medale – w tym aż osiem złotych wywalczyli szermierze AZS podczas seniorskich Mistrzostw Polski. Byliśmy świadkami wielkich powrotów i niespodzianek.

Zaległe seniorskie mistrzostwa kraju odbyły się w Lesznie, Śremie i Wrocławiu.

Kolejny raz wyśmienicie spisały się florecistki, które zajęły pięć pierwszy miejsc. Emocjonującą walkę o złoto stoczyły zawodniczki AZS AWF Poznań, a Katarzyna Lechman pokonała 14:13 czterokrotną mistrzynię kraju Martynę Synoradzką. Dla Lechman był to pierwszy seniorski triumf w Mistrzostwach Polski. Brąz przypadł zaś Marice Chrzanowskiej, która niedawno wygrała AMP, oraz Aleksandrze Jeglińskiej, która w AMP też była trzecia.

Finałowych wewnątrz-azetesowych walk było z resztą więcej. U szpadzistek rywalizowały ubiegłoroczne drużynowe mistrzynie Europy, a Renata Knapik-Miazga wygrała 15:14 z Magdaleną Piekarską-Twardochel i wróciła na najwyższy stopień podium po siedmiu (!) latach przerwy. U szpadzistów Maciej Bielec pokonał Mateusza Antkiewicza 15:13, broniąc złota sprzed roku i tocząc wcześniej zacięty bój z Radosławem Zawrotniakiem (9:8).

Zawodnik AZS Wratislavii Wrocław i zawodniczka AZS AWF Kraków zostali w ten sposób podwójnymi mistrzami, bo triumfowali także w turniejach drużynowych. We florecie i szpadzie wszystkie finałowe pojedynki rozegrały się pomiędzy zespołami AZS. Najbardziej zacięte było poznańskie starcie o złoto florecistek, w którym AZS UAM pokonał AZS AWF 37:36. Historycznym wydarzeniem jest pierwszy triumf męskiej drużyny floretowej AZS AWF Poznań.

W szabli brąz wywalczyła była pięciokrotna mistrzyni Bogna Jóźwiak. Złoto po roku przerwy odzyskała zaś Małgorzata Kozaczuk. Był to szósty medal wywalczony przez AZS AWF Warszawa podczas seniorskich MP i zarazem jedyny najcenniejszy.

Przypomnijmy, że podczas niedawnych młodzieżowych MP szermierze AZS wywalczyli 20 krążków – w tym siedem złotych.