Pływacy nie zwalniają tempa. Drugiego dnia Zimowych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców, które trwają w Poznaniu azetesiacy zdobyli aż 22 medale, a na podium stawali reprezentanci sześciu klubów AZS.

Sesja popołudniowa rozpoczęła się od finałów 200 m stylem dowolnym. Wśród kobiet srebrny medal zdobyła Aleksandra Polańska (KU AZS Uniwersytetu Warszawskiego), a brązowy – Klara Kowalska (AZS UMCS Lublin). W finale mężczyzn całe podium dla zawodników z AZS. Zwyciężył mistrz Uniwersjady w Chengdu na tym dystansie Kamil Sieradzki z AZS AWF Katowice. Wicemistrzem Polski został Bartosz Piszczorowicz (AZS UMCS Lublin), a trzeci był Jakub Kraska (AZS Łódź).

W piatek do rywalizacji przystąpili żabkarze. W finale 50 m stylem klasycznym zaciętą walkę o triumf stoczyły Barbara Mazurkiewicz i Dominika Sztandera. Ostatecznie lepsza okazała się zawodniczka KU AZS Uniwersytetu Warszawskiego, a podium uzupełniła jej klubowa koleżanka Weronika Hallmann. Wśród mężczyn po srebrny medal sięgnął Dawid Wiekiera, reprezentujący od tego sezonu KU AZS Politechniki Opolskiej.

Zgodnie z oczekiwaniami bardzo zacięty przebieg miały finały 100 m stylem grzbietowym. W wyścigu kobiet o zwycięstwo walczyły Adela Piskorska i Paulina Peda, na półmetku lepsza była zawodniczka AZS AWF Katowice, ale lepszym finiszem popisała się reprezentantka AZS UMCS Lublin i to ona mogła cieszyć się z tytułu mistrzyni Polski. Brąz zdobyła jej klubowa koleżanka, Laura Bernat. W finale panów Kacper Stokowski (AZS UMCS Lublin) musiał uznać wyższość Ksawerego Masiuka, ale i on ma powody do radości – w porannych eliminacjach wypełnił minimum na mistrzostwa świata w Doha. Na trzecim stopniu podium, podobnie jak na dystansie dwukrotnie dłuższym, stanął Radosław Kawęcki (AZS AWF Warszawa).

Na 400 m stylem zmiennym dwa medale dla AZS AWF Katowice i dwa dla AZS UMCS Lublin. Wicemistrzynią Polski została Zuzanna Famulok (AZS AWF Katowice). W finale mężczyzn o włos wygrał Adam Kuczak (AZS AWF Katowice) przed Adamem Mrozem i Mikołajem Popielem (AZS UMCS Lublin).

W kończących piątkowe zmagania sztafetach 4×100 m stylem dowolnym kluby AZS sięgnęły po pięć medali. Wśród kobiet AZS AWF Katowice z Katarzyną Wasick w składzie okazał się lepszy od zespołu KU AZS Uniwersytetu Warszawskiego, w którym bardzo dobrze spisała się Aleksandra Polańska. Brąz dla AZS UMCS Lublin. W wyścigu mężczyzn także triumfował klub z Katowic. Nie mogło być inaczej, wszak w składzie sztafety znaleźli się trzej mistrzowie Uniwersjady w tej konkurencji – Dominik Dudys, Kamil Sieradzki i Mateusz Chowaniec oraz Jakub Majerski. Brązowy medal wywalczył drugi zespół AZS AWF Katowice.

Na półmetku mistrzostw AZS AWF Katowice i AZS UMCS Lublin mają w swoim dorobku po 12 medali, ale klasyfikacji przewodzą katowiczanie, którzy połowę swoich krążków zdobyli z najcenniejszego kruszcu.

Medale zawodników z klubów AZS – Zimowe Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców, Poznań, 24.11.2023