Zgrupowania, starty i reżim treningowy – wszystko to nie trwa wiecznie. Po zakończeniu nawet najpiękniejszej kariery każdy sportowiec stanie przed pytaniem – co dalej? W przygotowaniu się do tej chwili pomóc ma projekt dwutorowej kariery prowadzony przez Akademicki Związek Sportowy.    

Połączenie kariery sportowej z edukacją jest bardzo dużym wyzwaniem. Osiąganie doskonałych rezultatów na stadionach, pływalniach czy w halach wymaga godzin treningów, wyrzeczeń i dni spędzonych poza domem. Często nawet najbardziej zmotywowani sportowcy nie są wstanie pogodzić wszystkich tych rzeczy. Dlatego potrzebne są inicjatywy wspierające rozwój młodych sportowców.

Jednym z takich projektów jest Dwutorowa kariera AZS skierowana do członków kadr narodowych polskich związków sportowych. Podczas warsztatów sportowcy mogą dowiedzieć się ciekawych rzeczy na temat wystąpień publicznych i współpracy z mediami. Posłuchają o wizerunku medialnym, roli mediów społecznościowych oraz zobowiązaniach sponsorskich. Poruszane są tu też różne aspekty formalno-prawne towarzyszące rozwojowi kariery sportowej jak zakładanie własnej działalności gospodarczej czy podatki.

Pierwsze warsztaty odbyły się już pod koniec października w Warszawie, przy okazji Kongresu AZS. Wzięli w nich udział m.in. medaliści i medalistki Letniej Uniwersjady z Chengdu. Kolejne spotkanie na temat Dwutorowej Kariery AZS odbędzie się 29 listopada w Warszawie na terenie Akademii Wychowania Fizycznego. Początek o godzinie 9.

– Podczas tych spotkań można zdobyć wiedzę przydatną w życiu sportowca oraz umiejętności, które przydadzą się po zakończeniu kariery. O pewnych kwestiach zawodnicy nie myślą na co dzień, bo skupiają się na czekających ich wyzwaniach. Nie ma w tym nic dziwnego, bo rzadko kiedy myślimy o tym, co będzie w dalekiej przyszłości. Tymczasem kariera sportowa szybko przemija. Obserwowałem pierwsze spotkanie w Warszawie i widać było, że sportowcy chętnie w tym uczestniczą i są bardzo aktywni – opowiada Eugeniusz Puzan z Akademickiego Związku Sportowego, koordynator projektu.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Obowiązują wcześniejsze zgłoszenia przez formularz internetowy. Uczestnicy warsztatów będą mogli korzystać z dalszego doradztwa eksperckiego on-line dostępnego na stronach AZS. Nie będą to ostatnie warsztaty organizowane w tym roku. Te odbędą się 19 grudnia w Katowicach.

Program realizowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Strona: https://azs.pl/dwutorowa-kariera-azs

Formularz: https://forms.office.com/e/zCnxHuBr3b?origin=lprLink