Ponad 50 medali pływaków z AZS!

0
2536

W zakończonych dziś Zimowych Mistrzostwach Polski pływacy z klubów AZS zdobyli łącznie 53 medale w kategorii seniorów – 12 złotych, 21 srebrnych i 20 brązowych. Drugie miejsce w klasyfikacji medalowej zajął AZS UMCS Lublin, a trzecie AZS AWF Katowice. W rankingu punktowym triumfował klub z Lublina przed katowiczanami.

Ostatniego dnia Mistrzostw na najwyższym stopniu podium stanęła Paulina Peda (AZS AWF Katowice), zwyciężczyni finału 100 m stylem grzbietowym. Peda ustanowiła rekord życiowy i podobnie jak na dystansie dwukrotnie dłuższym wypełniła minimum na Mistrzostwa Europy w Budapeszcie. Mistrzem Polski na 200 m stylem zmiennym został jej klubowy kolega Michał Poprawa, który na ostatnich metrach wyprzedził Marcela Wągrowskiego z AZS Łódź. Srebrne medale upodobali sobie zawodnicy AZS AWF Warszawa. Druga na 50 m stylem klasycznym była Weronika Hallmann. W emocjonującym finale 100 m stylem grzbietowym srebro wywalczył Radosław Kawęcki, uzyskując kolejną kwalifikację do Budapesztu. Warto podkreślić, że szósty w finale Filip Kosiński ustanowił rekord Polski 16-latków. Wicemistrzem Polski na 800 m stylem dowolnym został Bartłomiej Koziejko. Tradycyjnie kluby AZS stanęły na podium wyścigów sztafetowych. Brąz w rywalizacji kobiet 4×100 m stylem zmiennym zdobyły zawodniczki AZS AWF Katowice. Wśród mężczyzn klub z Katowic sięgnął po srebrny i brązowy medal.

W klasyfikacji medalowej na drugim miejscu uplasował się AZS UMCS Lublin, który zdobył sześć złotych, sześć srebrnych cztery brązowe medale. Lublinianie wygrali klasyfikację punktową. Najbardziej wartościowy wynik całych Mistrzostw wśród mężczyzn uzyskał reprezentant klubu z Lublina Marcin Cieślak – 22,08 s (955 punktów) na 50 m stylem motylkowym to nie tylko rekord Polski, ale także piąty wynik w historii europejskiego pływania. Cieślak wywalczył w Olsztynie sześć medali – cztery złote i dwa srebrne.

Trzecią lokatę w tabeli medalowej zajął AZS AWF Katowice – zdobywcy czterech złotych, ośmiu srebrnych i dziewięciu brązowych medali. W rankingu punktowym katowiczanie uplasowali się za AZS UMCS Lublin. Zawody w Olsztynie były szczególnie udane dla Pauliny Pedy, która stawała na podium siedmiokrotnie, sięgając po dwa złote, jeden srebrny i cztery brązowe medale. Pokaźnym dorobkiem medalowym mogą pochwalić się także Dominika Kossakowska (sześć medali), Michał Poprawa (sześć medali) i Jakub Majerski (siedem medali).

Czwarte miejsce w klasyfikacji punktowej i szóste w medalowej zajął AZS AWF Warszawa. Zawodnicy stołecznego klubu wywalczyli dwa złote, pięć srebrnych i pięć brązowych medali. Wynik Radosława Kawęckiego na 100 m stylem grzbietowym – 50,04 s (932 punkty) był trzecim najbardziej wartościowym rezultatem Mistrzostw. Kawęcki zdobył w Olsztynie trzy medale, po jednym z każdego koloru. Po cztery krążki sięgnęła Weronika Hallmann – jeden złoty, dwa srebrne i jeden brązowy.

Lista multimedalistów ze wspomnianych trzech klubów jest oczywiście dłuższa – znajdziecie ją TUTAJ.

W tabeli medalowej sklasyfikowano także najmniej liczną z klubów AZS ekipę AZS Łódź – dwa tytuły wicemistrza Polski zdobył Marcel Wągrowski, a dwukrotnie na trzecim stopniu podium stawał Jakub Kraska.

Wyniki i klasyfikacje Zimowych Mistrzostw Polski w pływaniu są dostępne TUTAJ.

Medaliści piątego dnia Zimowych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu z klubów AZS