Polki wicemistrzyniami Europy w sztafecie 4×400 m

0
952

Polska sztafeta kobiet 4×400 m zdobyła srebrny medal podczas trwających w Monachium lekkoatletycznych mistrzostw Europy. Anna Kiełbasińska (SKLA Sopot), Iga Baumgart-Witan (BKS Bydgoszcz), Justyna Święty-Ersetic (AZS AWF Katowice) i Natalia Kaczmarek (AZS AWF Wrocław) uległy jedynie Holenderkom ze znakomitą Femke Bol w składzie.

Po finale biegu indywidualnego 400 m, w którym wzięły udział trzy Polki, a dwie z nich stanęły na podium, ze startem sztafety kobiet 4×400 m wiązano medalowe nadzieje. Biało-czerwone nie zawiodły, choć walka o podium trwała na ostatnich metrów. Po trzech zmianach nasze zawodniczki zajmowały czwarte miejsce. Znakomitym finiszem popisała się Natalia Kaczmarek, która wyprzedziła dwie rywalki i wbiegła na metę jedynie za bezkonkurencyjną Bol.

Polki zostały tym samym wicemistrzyniami Europy, osiagając drugi rezultat w historii polskiej lekkiej atletyki – 3:21.68. Szybciej biegały tylko w finale olimpijskim w Tokio w ubiegłym roku. Srebrne medale otrzymały także biegnące w eliminacjach Kinga Gacka (BKS Bydgoszcz) i Małgorzata Hołub-Kowalik (AZS UMCS Lublin).

To kolejny medal sztafety kobiet 4×400 m na mistrzostwach Europy. Przed czterema laty Polki w Berlinie wywalczyły złoto. Warto podkreślić, że finał w Monachium stał na niezwykle wysokim poziomie. Czwarte Belgijki uzyskały wynik lepszy niż rezultat Brytyjek w finale teogorcznych mistrzostw świata, który dał im brązowy krążek.

Na zakończenie sobotniej sesji wieczornej na stadionie w Monachium znakomicie w finale 3000 m z przeszkodami spisała się Alicja Konieczek (OŚ AZS Poznań). Mistrzyni Uniwersjady z 2019 roku zajęła czwarte miejsce, ustanawiając nowy rekord życiowy – 9:25.15.

W niedzielę ostatni dzień lekkoatletycznych mistrzostw Europy. W programie m.in. finały sztafet 4×100 m z udziałem Polek i Polaków oraz półfinały i finał 100 m przez płotki kobiet.