Polki mistrzyniami Europy! Pięć medali w Glasgow

0
1535
Uniwersjada Neapol 2019. Dominika Sztandera fot. P. Skraba

Reprezentantki Polski – Alicja Tchórz, Dominika Sztandera, Kornelia Fiedkiewicz (wszystkie MKS Juvenia Wrocław) i Katarzyna Wasick (AZS AWF Katowice) zostały mistrzyniami Europy w sztafecie 4×50 m stylem zmiennym. Polacy zdobyli na Mistrzostwach Europy pięć medali.

Mistrzostwa Europy na krótkiej pływalni w Glasgow Polacy rozpoczęli od złotego medalu Radosława Kawęckiego (AZS AWF Warszawa) na 200 m stylem grzbietowym, a zakończyli złotym medalem sztafety kobiet. O ile pierwszego złota można było się spodziewać, zwycięstwo naszych reprezentantek należy uznać za sensację. To pierwszy w historii polskiego pływania złoty medal sztafety na największych imprezach międzynarodowych. Polki ustanowiły nowy rekord Polski – 1:44.85, o 0,07 s pokonały Włoszki i o 0,11 s Rosjanki. Znakomicie na ostatniej zmianie w stylu dowolnym spisała się Katarzyna Wasick, która uzyskała najlepszy wynik w stawce i zapewniła Polkom zwycięstwo. Warto wspomnieć, że obok reprezentantki AZS AWF Katowice w sztafecie płynęły uczestniczki Letnich Uniwersjad – Alicja Tchórz i Dominika Sztandera.

Poza dwoma złotymi krążkami Polacy wywalczyli jeszcze w Glasgow jeden srebrny i dwa brązowe krążki. Z tytułu wicemistrzów Europy cieszyła się męska sztafeta 4×50 m stylem dowolnym (z Jakubem Kraską z AZS Łódź i członkiem ARP z Neapolu Karolem Ostrowskim w składzie). Na trzecim stopniu podium stanął Marcin Cieślak na 100 m stylem motylkowym. Brązowy medal na 50 m stylem grzbietowym wywalczyła Alicja Tchórz.

Tuż za podium uplasowała się sztafeta mieszana 4×50 m stylem dowolnym, w której wystąpili azetesiacy – Katarzyna Wasick i Jakub Kraska. Polacy w finale ustanowili nowy rekord Polski – 1:30.01.

Katarzyna Wasick popisała się zresztą w Glasgow znakomitą dyspozycją. W rywalizacji na 100 m stylem dowolnym Polka zajęła siódme miejsce. Dwukrotnie w Glasgow poprawiała rekord Polski na tym dystansie – w finale wyśrubowała go do wyniku 52,54 s. Wasick osiągnęła także najlepszy wynik w historii polskiego pływania na 50 m stylem dowolnym, uzyskując 23,91 s na pierwszej zmianie sztafety 4×50 m stylem dowolnym. Polki ukończyły rywalizację w finale na szóstym miejscu z nowym rekordem Polski – 1:36.90. Ostatniego dnia rywalizacji zawodniczka AZS AWF Katowice także osiągnęła wynik 23,91 s w finale 50 m stylem dowolnym, w którym uplasowała się na siódmej pozycji.

Siódma w finale 200 m stylem grzbietowym była Zuzanna Herasimowicz. Reprezentantka AZS AWF Warszawa w eliminacjach poprawiła własny rekord kraju juniorek 17- i 18-letnich, który wynosi obecnie 2:05.82.

W finałach startowali także członkowie Akademickiej Reprezentacji Polski. Tchórz była piąta w finale 100 m stylem zmiennym. Siódme lokaty zajęli uczestnicy tegorocznej Letniej Uniwersjady w Neapolu, Dominika Sztandera na 50 m stylem klasycznym i Kacper Stokowski (UKS G-8 Bielany Warszawa) na 50 m stylem grzbietowym. Ósmy w finale 100 m stylem dowolnym był medalista Letniej Uniwersjady z Tajpej, Kacper Majchrzak (KS Warta Poznań).