W Bydgoszczy odbyła się kolejna Gala Sportu Akademickiego. Ludzie związani z AZS podsumowali jeszcze jeden rok pełen sukcesów.
Położona nad Brdą OPERA NOVA przyjęła wczoraj uczestników kolejnej Gali Sportu Akademickiego. Ludzie związani z AZS zaczęli zjeżdżać do Bydgoszczy już dzień wcześniej, by debatować nad przyszłością stowarzyszenia. W czwartek nadszedł jednak czas na podsumowanie ostatnich miesięcy, a uroczystość stała się okazją do rozpoczęcia obchodów 50-lecia działalności KU AZS Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, który był organizatorem całego przedsięwzięcia.
W trakcie wyjątkowej ceremonii wyróżniono m.in. najlepsze uczelnie, wręczono nagrody za osiągnięcia podczas Akademickich Mistrzostw Polski i Europy oraz wracano wspomnieniami do sukcesów z zimowej i letniej Uniwersjady.
– Sportowcy-studenci są najważniejsi, ale sukcesów AZS prawdopodobnie nie byłoby, gdyby nie rektorzy polskich uczelni, lekarze, masażyści i wiele innych osób, stąd tyle podziękowań w czasie uroczystości. Ważna jest także współpraca z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki, z którymi wzajemnie się wspieramy – powiedział prof. Alojzy Nowak, prezes Akademickiego Związku Sportowego, który na scenie wręczył także specjalne podziękowania dla przedstawiciela „Przeglądu Sportowego” za wsparcie i współpracę w realizacji zadań na rzecz sportu akademickiego.
Podczas gali najdłuższą owację otrzymała Aleksandra Bańbor. Przedstawicielka AZS Politechniki Śląskiej została nagrodzona nagrodą Fair Play za sportową walkę na wielu polach, którą utrudniają jej poważne choroby. Nie zapomniano także o niezwykłym wydarzeniu w sporcie osób niepełnosprawnych. W czerwcu Marlena Pogorzelczyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego i Dominika Hoft z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ustanowiły Rekord Guinnessa w najdłuższym maratonie gry w boccia. Obie zawodniczki znów przeżywają piękne chwile. Oprócz nagrody na gali, otrzymały właśnie z Londynu oficjalne zatwierdzenie swojego wyczynu. Co więcej, zostały zaproszone do programu „Dzień Dobry TVN”, w którym miały okazję przybliżyć widzom swoją historię.
Mamy nadzieję, że kolejne miesiące będą dla środowiska akademickiego równie udane. By tak się stało, niedawno uruchomiono projekt Narodowej Reprezentacji Akademickiej wspierający sportowców pragnących łączyć zawodową karierę z edukacją. O tym przedsięwzięciu rozmawiano także w Bydgoszczy.
– Ten projekt to dopiero początek, ale bardzo ważny początek. Od stycznia na uczelnie trafi blisko 10 milionów złotych na organizację dodatkowych zajęć dydaktycznych według ich możliwości i potrzeb sportowców. To pozwoli na to, by zawodnicy mogli dalej się kształcić przygotowując jednocześnie do najważniejszych imprez – stwierdził dyrektor Piotr Ziółkowski z MNiSW.
Materiał dostępny na stronie patrona medialnego – Przeglądu Sportowego: TUTAJ