Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek z okazji Europejskich Igrzysk Akademickich Łódź 2022. W piątek trafił on do placówek pocztowych w całym kraju w nakładzie ponad 120 tysięcy sztuk. Znaczki będą też dostępne w mobilnych punktach zlokalizowanych na łódzkich kampusach studenckich, z myślą o sportowcach z całej Europy.

Na znaczku widnieje oficjalna maskotka European Universities Games (EUG 2022) w Łodzi – jednorożec EUGenio. Autorem projektu jest Tomasz Wochna – grafik z komitetu organizacyjnego igrzysk przy Dziale Sportu Politechniki Łódzkiej. To właśnie ta łódzka uczelnia jest głównym organizatorem wydarzenia, wspólnie z Akademickim Związkiem Sportowym oraz miastem Łódź. Znaczek okolicznościowy z okazji igrzysk studenckich będzie dostępny nie tylko w placówkach pocztowych w całym kraju. Z myślą o sportowcach, którzy przyjadą do Łodzi z blisko 40 państw europejskich, Poczta Polska zlokalizuje punkty mobilne na terenie kampusów Politechniki Łódzkiej oraz Uniwersytetu Łódzkiego. W tych miejscach zawodnicy będą mogli kupić znaczki (cena 8 zł) i naklejone na kartkach pocztowych, które otrzymali w zestawach sportowca, wysłać do swoich bliskich.

Znaczek pocztowy z okazji EUG 2022 zaprezentowano podczas konferencji prasowej w Ogrodach Geyera w Łodzi, gdzie rozegrane zostaną sporty plażowe na igrzyskach.

– Europejskie Igrzyska Akademickie w Łodzi to wydarzenie niezwykle ambitne, o szerokim rozmachu organizacyjnym. I to właśnie takie wartościowe tematy są bardzo cenne oraz godne do uwiecznienia na okolicznościowych znaczkach pocztowych – podkreślała Lucyna Prygiel-Augustyniak, dyrektor Regionu Sieci Poczty Polskiej w Łodzi.

Europejskie Igrzyska Akademickie 2022 w Łodzi rozpoczną się 17 lipca wielką ceremonią otwarcia, podczas której kilka tysięcy sportowców przemaszeruje z flagami swoich krajów. W łódzkich igrzyskach będzie rywalizowało około 5 tysięcy zawodników ze Starego Kontynentu w 20 dyscyplinach takich jak m.in. piłka nożna, koszykówka, siatkówka, badminton, tenis, sporty plażowe, karate oraz judo. Zmagania studentów-sportowców potrwają dwa tygodnie. EUG Łódź 2022 będą największym wydarzeniem multisportowym na świecie.

Znaczki okolicznościowe emitowane są w celu uhonorowania wybitnych postaci, przypomnienia szczególnie ważnych dla narodu polskiego wydarzeń i upamiętnienia imprez kulturalnych oraz sportowych. Były emitowane m.in. z okazji XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022 oraz ostatnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

inf. pras.