Reprezentacje Polski mężczyzn i kobiet w futsalu wyruszają w weekend na Akademickie Mistrzostwa Świata, które od poniedziałku będą rozgrywane w Portugalii. – Przy odrobinie szczęścia stać nas na medale – słychać w obozach naszych zespołów.

Biało-czerwoni futsaliści i futsalistki przez ostatnie dni trenowali w Pruszkowie, szukając formy i zgrania przed najważniejszą imprezą akademicką roku.

– Przygotowujemy się głównie taktycznie. Dziewczyny pierwszy raz spotkały się w takim zestawieniu osobowym, dlatego jak najlepiej chcieliśmy spożytkować czas spędzony w Pruszkowie. Wydaje mi się, że nasz zespół wygląda bardzo obiecująco i stać nas powalczyć o poprawienie wyniku z Kazachstanu – mówi Wojciech Weiss, selekcjoner akademickiej reprezentacji Polski kobiet w futsalu.

fot. Ewa Milun-Walczak

Siedmiodniowa impreza w Bradze i Guimaraes skupi 11 męskich i 9 żeńskich drużyn. Dla biało-czerwonych będą to kolejne występy w AMŚ w futsalu. Polacy przed czterema laty w Kazachstanie zostali sklasyfikowani na ósmym miejscu. Sami zawodnicy nie ukrywają, że w tym roku mają zamiar powalczyć o coś więcej niż wyjście z grupy. Rywalami naszych graczy będą zespoły Czech i Arabii Saudyjskiej. Polacy rozegrają w grupie mecz mniej, niż pierwotnie zakładano, albowiem do rywalizacji nie przystąpi Maroko.

– W naszej sytuacji nic to nie zmienia. Jeden mecz mniej w grupie nie jest dużą przewagą dla nas. Najsilniejsze ekipy już przed trzecim grupowym spotkaniem pewnie awansują do ćwierćfinału, więc dysponującym szerokimi składami, będą mogły sobie pozwolić na rotację. My z kolei nie zamierzamy kalkulować, na kogo ewentualnie trafić w fazie pucharowej. Zagramy z zamiarem wygrania grupy – mówi Błażej Korczyński, szkoleniowiec męskiej reprezentacji Polski na AMŚ w Portugalii.

fot. Ewa Milun-Walczak

Jak przyznaje opiekun biało-czerwonych, w składzie jego drużyny nie brakuje zawodników, którzy w trudnym momencie będą mogli poderwać kolegów do walki, czy wziąć większą odpowiedzialność za wynik.

– Dysponujemy w miarę mocnym zespołem. Są u nas kadrowicze jak Kacper Sendlewski czy Sebastian Grubalski, który w pierwszej reprezentacji Polski ma już ponad 40 występów. Wicekrólem strzelców w poprzednim sezonie Futsal Ekstraklasy był z kolei Jakub Raszkowski – opisuje Korczyński.

Jedynym zawodnikiem z kadry Polski, który brał udział w poprzednich AMŚ, jest Szymon Cichy z Clearexu Chorzów.

– Tamten występ w Kazachstanie był pierwszym moim kontaktem z międzynarodowym futsalem. Chociaż mam dobre wspomnienia z tej imprezy, liczyliśmy na nieco lepszy rezultat. Teraz mam nadzieję na jeszcze lepszy start w Portugalii – wierzy Cichy. – Mamy bardzo silny skład. Niemal każdy z nas występuje w Futsal Ekstraklasie i stara się być w niej zauważalny. Może termin mistrzostw jest mało fartowny, bo ligowe zespoły dopiero zaczęły lub zaczną przygotowania, ale nie jesteśmy jedyni w takiej sytuacji. Sami stawiamy sobie wysoko cele i liczymy, że wrócimy z medalem – dodaje.

Z kolei Polki, debiutujące cztery lata temu w tych zawodach, uplasowały się w Kazachstanie na piątej pozycji, a jedyne porażki poniosły z Ukrainkami i Rosjankami, późniejszymi finalistkami imprezy. W tym roku rywalkami naszych futsalistek miały być Brazylijki, Libanki i Niemki. Ku zaskoczeniu polskiej ekipy, organizatorzy – w związku z odmową startu ze strony kilku drużyn – ponownie dokonali podziału zespołów. Biało-czerwone tym razem trafiły do grupy C z Izraelem i Nową Zelandią.

– Nie przypuszczaliśmy, że ktoś jeszcze się wycofa i czeka nas kolejne losowanie. Jakby jednak nie patrzeć, po nowym rozdaniu rosną nasze szanse na awans do ćwierćfinału. Na pewno nie można nikogo lekceważyć ani wyrokować co do poziomu rywalek. Z Brazylijkami, kilkukrotnymi zwyciężczyniami AMŚ, i Niemkami byłoby nam jednak ciężej o korzystne rezultaty. Jestem przekonany, że dziewczyny podejdą do spotkań z takim samym zaangażowaniem, niezależnie od przeciwniczek – mówi Wojciech Weiss.

W składzie jego drużyny nie brakuje piłkarek, dla których będzie to drugi występ w AMŚ. W tym gronie są Katarzyna Włodarczyk (AZS UEK Słomniczanka Słomniki), Kinga Ejzel (Pogoń Dekpol Tczew) i Dominika Dewicka (AZS UAM Poznań). Ostatnia z wymienionych, grająca na pozycji bramkarki, cztery laty temu została nawet wybrana do najlepszej piątki mistrzostw.

– Zagrałam dobry turniej, ale nie zgarnęłabym tej nagrody, gdyby nie drużyna, która bardzo mi pomogła. Do dziś jest to mój najlepszy wyjazd sportowy. Nie każdy człowiek ma co dzień okazję odwiedzić tak odległy kraj jak Kazachstan, łącząc przyjemne z pożytecznym. Panowała w naszej grupie świetna atmosfera. Lecąc do Azji, w ogóle nie spodziewałyśmy się takiego sukcesu. Przy odrobinie szczęścia i lepszym losowaniu mogłyśmy nawet wrócić z medalem – wspomina Dewicka. – Teraz mamy zupełnie inny skład, ale jestem zdania, że przy odrobinie szczęścia stać nas zajść jeszcze wyżej niż ostatnio – dodaje jedna z czterech przedstawicielek AZS UAM Poznań, który w tym sezonie wygrał ekstraligę i zdobył akademickie mistrzostwo Polski.

Początek AMŚ w futsalu w Portugalii w poniedziałek, 18 lipca, a zakończenie w niedzielę, 24 lipca. W pierwszym dniu imprezy Polacy zmierzą się z Czechami (godz. 12:00), a Polki zagrają z Izraelkami (18:00). We wtorek rywalem panów będzie Arabia Saudyjska (10:30), a pań – Nowa Zelandia (18:00). Wszystkie spotkania rozegramy w Bradze. Wszystkie spotkania będą transmitowane przez FISU TV.

Głównym sponsorem Akademickiej Reprezentacji Polski jest Grupa LOTOS S.A. Start reprezentantów Polski w Akademickich Mistrzostwach Świata wspierają także strategiczny sponsor AZS – Grupa PZU S.A. oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Akademickie Mistrzostwa Świata w futsalu w Portugalii

Mężczyźni
Grupa A: Portugalia, Argentyna, Izrael, Nowa Zelandia
Grupa B: Ukraina, Słowacja, Brazylia, Oman
Grupa C: Czechy, Polska, Arabia Saudyjska

Kobiety
Grupa A: Portugalia, Czechy, Liban
Grupa B: Ukraina, Niemcy, Brazylia
Grupa C: Polska, Izrael, Nowa Zelandia

Składy Akademickiej Reprezentacji Polski na AMŚ 2022 w futsalu

Mężczyźni: Bartosz Przyborek (AWF Warszawa), Michał Kałuża (Wyższa Szkoła Edukacja w Sporcie), Szymon Cichy (AWF Katowice), Rajmund Siecla (Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy), Sebastian Grubalski (Collegium Humanum Poznań), Jakub Raszkowski (Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku), Kacper Sendlewski (Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku), Piotr Przygocki (Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu), Filip Turkowyd (AWF Warszawa), Tomasz Warszawski (AWF Warszawa), Bartłomiej Gładyszewski (Collegium Humanum Poznań), Gracjan Miałkas (AWF Poznań), Krzysztof Iwanek (Wyższa Szkoła Edukacja w Sporcie).

Kobiety: Julia Basta (AWF Kraków), Anna Chóraś (AWF Katowice), Dominika Dewicka (Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II), Kinga Ejzel (Politechnika Wrocławska), Anna Kowalczyk (AWF Warszawa), Klaudia Kubaszek (Collegium Humanum Poznań), Eliza Ostrowska (AWF Poznań), Zuzanna Sawicka (AWF Poznań), Adrianna Sobolewska (Collegium Humanum Poznań), Patrycja Sutkowska (Politechnika Poznańska), Izabela Tracz (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie), Weronika Wieżynis (Politechnika Gdańska), Katarzyna Włodarczyk (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie), Paula Zawistowska (Uniwersytet Gdański).