Dwanaście medali podczas drugiego dnia Zimowych Mistrzostw Polski w pływaniu zdobyli reprezentanci klubów AZS. Aż osiem z nich padło łupem AZS AWF Katowice.

Drugi złoty medal w konkurencji indywidualnej w Bydgoszczy wywalczyła Katarzyna Wasick, która była najszybsza na 200 m stylem dowolnym. – To była moja inicjatywa, żeby popłynąć 200 m kraulem, nikt mnie do tego nie zmuszał – mówiła po wyjściu z wody. – Chciałam się sprawdzić. Nie miałam żadnych oczekiwań, chociaż wiedziałam, że jestem gotowa na fajny czas. Gdzieś tam miałam w głowie, żeby popłynąć na rekord życiowy. Niektórzy mówią, że w tym wieku nie da się już 200 m płynąć, a jednak się da – dodała. Zawodniczka AZS AWF Katowice nie kryła radości ze zdobytego medalu, a także samego startu. – Od tego zaczęła się moja kariera, od 200 metrów kraulem. Ten dystans płynęłam na pierwszych igrzyskach w Pekinie. Jest to dla mnie niesamowicie emocjonalny start.

Wśród mężczyzn najlepszy w tej konkurencji okazał się Bartosz Piszczorowicz. Debiutujący w barwach AZS UMCS Lublin pływak przyleciał na mistrzostwa Polski z USA, gdzie trenuje na co dzień. – Zawsze warto przyjechać do Polski – mówił zadowolony z pierwszego indywidualnego złota zdobytego w karierze na MP. – Logistycznie to nie jest łatwe. Z trenerem w USA kombinowaliśmy, jak to ułożyć – powiedział. Rywalizacja w finale 200 m stylem dowolnym była bardzo zacięta. – Ostatnie dziesięć metrów głowę chowałem pod wodą. Nie rozglądałem się. Widziałem, że obok mnie jest chmara wody. Do ściany leciałem, ile mogłem – mówił zwycięzca o wrażeniach z finałowego wyścigu. Wicemistrzem Polski został Kamil Sieradzki (AZS AWF Katowice).

W finale 50 m stylem grzbietowym mężczyzn tradycyjnie o złoto walczyli Kacper Stokowski (AZS UMCS Lublin) i Tomasz Polewka (AZS AWF Katowice). Lepszy okazał się ten pierwszy. Srebro dla Polewki, a brąz dla jego klubowego kolegi Pawła Smolińskiego.

Mistrzynią Polski na 100 m stylem klasycznym została Weronika Hallmann (AZS AWF Warszawa), mocno naciskana przez Barbarę Mazurkiewicz. – Widziałam, że bardzo naciska, próbowałam odeprzeć ten atak i się udało – podsumowała start złota medalistka. Jej zdaniem o sukcesie zdecydowała już pierwsza część dystansu. To nie jest jej ostatnie słowo na imprezie w Bydgoszczy. – Najbardziej nastawiam się na 50 m. Do tego przez ostatni okres czasu trenowałam najwięcej. Nie wykluczam też 200 m – dodała Hallmann.

Azetesiacy świetnie spisywali się także w wyścigach sztafetowych. Dominika Kossakowska, Julia Świstuń, Paulina Peda, Katarzyna Wasick (AZS AWF Katowice) były bezkonkurencyjne w sztafecie 4×100 m stylem dowolnym. W rywalizacji sztafet mężczyzn całe podium dla klubów AZS – złoto zdobył zespół AZS AWF Katowice w składzie Paweł Juraszek, Paweł Smoliński, Jakub Majerski, Kamil Sieradzki, srebro – AZS UMCS Lublin, a brąz druga sztafeta AZS AWF Katowice. Katowiczanie wywalczyli także srebrny medal w mieszanej sztafecie 4×50 m stylem zmiennym.

Po dwóch dniach mistrzostw Bydgoszczy w klasyfikacji medalowej z wyraźną przewagą prowadzi AZS AWF Katowice, mający w swoim dorobku już szesnaście medali, w tym osiem złotych. – Atmosfera jest naprawdę świetna, nakręcamy się. Mam nadzieję, że to nie koniec dobrych osiągnięć i medali. Mamy jeszcze parę dni i powalczymy – zadeklarował trener Robert Wilk.

Medale zawodników z klubów AZS – ZMP, Bydgoszcz 2.12.2021

Złote medale
Weronika Hallmann (AZS AWF Warszawa) – 100 m stylem klasycznym
Katarzyna Wasick (AZS AWF Katowice) – 200 m stylem dowolnym
Kacper Stokowski (AZS UMCS Lublin) – 50 m stylem grzbietowym
Bartosz Piszczorowicz (AZS UMCS Lublin) – 200 m stylem dowolnym
AZS AWF Katowice – sztafeta 4×100 m stylem dowolnym kobiet
AZS AWF Katowice – sztafeta 4×100 m stylem dowolnym mężczyzn

Srebrne medale
Tomasz Polewka (AZS AWF Katowice) – 50 m stylem grzbietowym
Kamil Sieradzki (AZS AWF Katowice) – 200 m stylem dowolnym
AZS AWF Katowice – sztafeta mieszana 4×50 m stylem zmiennym
AZS UMCS Lublin – sztafeta 4×100 m stylem dowolnym mężczyzn

Brązowe medale
Paweł Smoliński (AZS AWF Katowice) – 50 m stylem grzbietowym
AZS AWF Katowice – sztafeta 4×100 m stylem dowolnym mężczyzn