Mistrzostwa Polski seniorów w pływaniu artystycznym odbyły się w ostatni weekend listopada w Poznaniu i zostały całkowicie zdominowane przez kluby AZS. Z 22 medali azetesiaczki zgarnęły aż 16! Najbardziej utytułowanym klubem został AZS Poznań. 

Pływanie artystyczne (jeszcze do niedawna synchroniczne) jest dobrze znanym sportem w AZS. Od wielu lat na krajowym podwórku dzielnie walczą zawodniczki z AZS Poznań, AZS AWF Wrocław oraz AZS AWF Poznań, które wystąpiły nawet w telewizyjnym show „Mam talent”.

To jednak te pierwsze od dłuższego czasu dominują na krajowym podwórku i coraz odważniej wkraczają do rywalizacji międzynarodowej. Ukoronowaniem ich starań była kwalifikacja na Igrzyska Europejskie w Baku i występ duetu Wiktoria Grabowska – Swietłana Szczepańska. Swietłana – córka założycielki i trenerki sekcji, Alony Szczepańskiej – wywalczyła też siódme miejsce na tegorocznych mistrzostwach Europy w Budapeszcie (solo).

Sekcja przy AZS Poznań powstała w 2012 roku. Obecnie trenuje w niej 16 dziewcząt we wszystkich kategoriach wiekowych. Cztery z nich (Szczepańska, Nikola Leja, Wiktoria Kowal, Maja Kalisz) występują w reprezentacji. Choć z pozoru ich dyscyplina wygląda niewinnie, wymaga niezwykłego poświęcenia. W ciągu tygodnia średnio jedna pełna doba to czas treningów będących kumulacją zajęć gimnastycznych, akrobatycznych, ogólnorozwojowych i nawet baletowych, w których obok wytrzymałości najbardziej liczy się synchronizacja.

Efekty pracy widoczne są jednak na każdych zawodach, na mistrzostwach Polski w szczególności. – W naszym starcie nie było zaskoczenia. Jeszcze przed zawodami na domowym basenie liczyłyśmy na aż osiem złotych medali. Większość dziewczyn to jeszcze juniorki, więc mamy bardzo dobre perspektywy na przyszłość – komentowała Alona Szczepańska przebieg mistrzostw kraju, w których AZS Poznań wygrał siedem konkurencji oraz jeden srebrny i dwa brązowe medale.

Wszystkie złote krążki (dwa razy indywidualnie oraz w pięciu układach) stały się udziałem Swietłany – najlepszej w kraju specjalistki tej dyscypliny sportu, która w historii polskiego pływania artystycznego może się pochwalić najwyższym wynikiem punktowym. Wyższość przeciwniczek uznała jedynie w duecie technicznym, w którym z Ewą Pietrykowską była druga.

Na podium stawały także poznanianki z AZS AWF oraz przedstawicielki AZS AWF Wrocław. Azetesiaczki oddały rywalkom tylko sześć z 22 medali.

Mistrzostwa Polski w pływaniu artystycznym 2021 – medalistki z AZS:

KOMBINACJA
1. Kalisz, Kowal, Leja, Pietrykowska, Raczkowiak, Szczepańska (AZS Poznań)
2. Ambroszkiewicz, Augustyniak, Berger, Bocheńska, Fiałkowska, Martins (AZS AWF Poznań)

SOLO DOWOLNE
1. Swietłana Szczepańska (AZS Poznań)
2. Martyna Wójcik (AZS AWF Wrocław)
3. Adrianna Aleksak (AZS AWF Wrocław)

HIGHLIGHT
1. Kalisz, Kowal, Leja, Pietrykowska, Raczkowiak, Szczepańska (AZS Poznań)

SOLO TECHNICZNE
1. Swietłana Szczepańska (AZS Poznań)
2. Adrianna Aleksak (AZS AWF Wrocław)

DUET TECHNICZNY
2. Kowal, Szczepańska, Pietrykowska (AZS Poznań)
3. Leja, Raczkowiak (AZS Poznań)

ZESPOŁY TECHNICZNE
1. Kalisz, Kowal, Leja, Pietrykowska, Raczkowiak, Szczepańska (AZS Poznań)

ZESPOŁY DOWOLNE
1. Kalisz, Kowal, Leja, Pietrykowska, Raczkowiak, Szczepańska (AZS Poznań)
2. Ambroszkiewicz, Augustyniak, Berger, Bocheńska, Fiałkowska, Gałęcka, Martins, Sikorska (AZS AWF Poznań)

DUETY DOWOLNE
1. Leja, Szczepańska, Raczkowiak – rezerwowa (AZS Poznań)
2. Aleksak, Wójcik, Kruszewska – rezerwowa (AZS AWF Wrocław)
3. Kalisz, Kowal, Pietrykowska – rezerwowa (AZS Poznań)

fot. Andrzej Olszanowski