Pływacy KU AZS UMCS Lublin wygrali klasyfikację medalową i klasyfikację punktową Zimowych Mistrzostw Polski seniorów, młodzieżowców i juniorów 17- i 18-letnich, które odbyły się w Ostrowcu Świętokrzyskim. To były bardzo udane zawody dla reprezentantów klubów AZS. Azetesiacy z powodzeniem walczyli nie tylko o medale, ale także o kwalifikacje na Mistrzostwa Europy na długiej pływalni, które w maju odbędą się w Budapeszcie.

Do ostatniej konkurencji pięciodniowych zmagań na pływalni „Rawszczyzna” toczyła się rywalizacja pomiędzy KU AZS UMCS Lublin a AZS AWF Katowice o zwycięstwo w klasyfikacji medalowej. Złoty medal sztafety 4×100 m stylem zmiennym mężczyzn przesądził o zwycięstwie lublinian, którzy okazali się w tej rywalizacji lepsi od… katowiczan. Zawodnicy AZS UMCS Lublin zdobyli czternaście medali – siedem złotych, dwa srebrne i pięć brązowych. Wygrali aż pięć wyścigów sztafetowych – 4×100 m stylem zmiennym kobiet i mężczyzn, 4×200 m stylem dowolnym mężczyzn oraz sztafety mieszane 4×50 m stylem zmiennym i 4×50 m stylem dowolnym. Srebro wywalczyła sztafeta 4×200 m stylem dowolnym kobiet, a po brąz sięgnęły sztafety 4×50 m stylem zmiennym i 4×100 m stylem dowolnym mężczyzn. Indywidualnie mistrzynią Polski na 100 m stylem zmiennym została Barbara Mazurkiewicz. Dla juniorki z Lublina to były znakomite Mistrzostwa – pięciokrotnie stawała na podium wśród 17- i 18-latków. Złoty medal na 200 m stylem dowolnym zdobył Jan Hołub i zapewnił sobie przepustkę do Budapesztu w sztafecie 4×200 m stylem dowolnym. Tytuł wicemistrzowski na 100 m stylem klasycznym wywalczył wracający po kontuzji do szybkiego pływania Marcin Stolarski. Trzecie miejsca w finałach zajęli: Wiktoria Samuła na 50 m stylem klasycznym, Paula Żukowska na 400 m stylem zmiennym i Konrad Czerniak na 50 m stylem motylkowym.

Także czternaście medali zdobyli reprezentanci AZS AWF Katowice – sześć złotych, sześć srebrnych i dwa brązowe. Mistrzem Polski na 200 m stylem motylkowym i 200 m stylem zmiennym został Michał Poprawa, który triumf w pierwszej konkurencji okrasił minimum na Mistrzostwa Europy. Poprawa był także drugi na 100 m stylem motylkowym. Dwa złote medale – na 100 m i 200 m stylem dowolnym zdobyła świetnie dysponowana Dominika Kossakowska, ustanawiając na tym dłuższym dystansie rekord Polski juniorek 18-letnich. Kossakowska wywalczyła sobie tym samym prawo startu w Budapeszcie w obu kraulowych sztafetach. Na najwyższym stopniu podium w rywalizacji grzbiecistów na 50 m stanął Tomasz Polewka. Jedną z największych sensacji Mistrzostw w Ostrowcu sprawiła Paulina Peda. O ile jej srebrny medal na 100 m stylem grzbietowym i brązowy na 100 m stylem motylkowym trudno zaliczyć do niespodzianek, to zdobycie tytułu wicemistrzyni Polski na 200 m stylem grzbietowym było wielkim zaskoczeniem. Peda bowiem ostatni raz w oficjalnych zawodach wystartowała na tym dystansie… ponad pięć lat temu, a w Ostrowcu nie dość, że zdobyła srebro, to uzyskała także kwalifikację na Mistrzostwa Europy. Dorobek medalowy katowiczan wzbogaciły oczywiście sztafety – złota 4×200 m stylem dowolnym kobiet, srebrne 4×50 m i 4×100 m stylem zmiennym mężczyzn, 4×100 m stylem dowolnym kobiet i brązowa 4×50 m stylem dowolnym mieszana. AZS AWF Katowice zajął trzecie miejsce w klasyfikacji punktowej.

Wysoko w rankingach uplasował się AZS AWF Warszawa – czwarty w klasyfikacji medalowej i piąty w punktowej. Reprezentanci stołecznego klubu zdobyli łącznie trzynaście medali, w tym pięć złotych – wszystkie w konkurencjach indywidualnych. Mistrzynią Polski na 200 m stylem grzbietowym została Zuzanna Herasimowicz, która poprawiła rekord Polski seniorek należący do Alicji Tchórz. Na dystansie dwukrotnie krótszym 17-latka sięgnęła po brązowy medal. Herasimowicz już wcześniej zapewniła sobie przepustkę do Budapesztu. Trzy tytuły mistrza Polski na najdłuższych dystansach w stylu dowolnym – na 400 m, 800 m i 1500 m obronił Wojciech Wojdak. Co ciekawe, trzy srebrne medale w tych konkurencjach zdobył Bartłomiej Koziejko z AZS UWM Olsztyn. Medale we wszystkich wyścigach w stylu klasycznym zdobyła Weronika Hallman, która triumfowała na 50 m, a na 100 m i 200 m była druga. Dwukrotnie na podium stanął także specjalista od stylu klasycznego, Bartłomiej Roguski – drugi na 200 m i trzeci na 100 m. Zawodnicy AZS AWF Warszawa wywalczyli trzy brązowe krążki w sztafetach kobiet – 4×50 m stylem zmiennym, 4×100 m stylem zmiennym i 4×200 stylem dowolnym.

Srebrne medale upodobał sobie reprezentant AZS Łódź, Jakub Kraska, który został wicemistrzem Polski seniorów na 50 m, 100 m i 200 m stylem dowolnym, poprawiając rekordy życiowe na pierwszych dwóch dystansach. Kraska zapewnił sobie kwalifikację do Budapesztu w sztafetach 4×100 m i 4×200 m stylem dowolnym. We wszystkich konkurencjach w stylu zmiennym na podium stawał zawodnik KU AZS Politechniki Łódzkiej, Marcel Wągrowski – drugi na 100 m i 200 m oraz trzeci na 400 m. Wicemistrzami Polski w sztafecie 4×100 m stylem dowolnym zostali reprezentanci KU AZS AGH Kraków.

Warto także podkreślić, że ze znakomitej strony pokazali się członkowie Akademickiej Reprezentacji Polski z tegorocznej Letniej Uniwersjady w Neapolu spoza klubów AZS. Świetnie spisała się Paulina Piechota, która zdobyła złote medale na 400 m, 800 m i 1500 m stylem dowolnym. Na 400 m wymazała z tabel najstarszy rekord Polski seniorów wśród pań, poprawiając osiągnięcie Pauliny Barzyckiej sprzed czternastu lat. Na 1500 m wypełniła minimum do Budapesztu, ustanowiła nowy rekord Polski lepszy od poprzedniego o… ponad 12 sekund i jako pierwsza Polka złamała barierę 16 minut. Na najwyższym stopniu podium na 100 m stylem grzbietowym stanęła Agata Naskręt, a na 50 m i 200 m w tym stylu była trzecia. Mistrzynią Polski na 100 m stylem klasycznym została Dominika Sztandera, a na 50 m stylem dowolnym wywalczyła brąz. Znakomitą formą na „Rawszczyźnie” imponował Karol Ostrowski. Zawodnik MKP Szczecin wygrał 100 m stylem dowolnym z rekordem życiowym, równym wskaźnikowi na Mistrzostwa Europy, a także zdobył srebrne medale na 50 m stylem dowolnym i dość niespodziewanie, na 50 m stylem motylkowym. Jego klubowy kolega, jedyny medalista z Neapolu w pływaniu, Filip Zaborowski, wywalczył brąz na 400 m i 800 m stylem dowolnym. Wicemistrzem Polski na 400 m stylem zmiennym został Dominik Bujak.

Kluby AZS plasowały się wysoko także w klasyfikacji medalowej młodzieżowców i juniorów 17- i 18-letnich. W rankingu juniorów trzecie miejsce zajął AZS AWF Katowice z dorobkiem 12 medali – czterech złotych, dwóch srebrnych i sześciu brązowych. W tej kategorii wiekowej znakomicie wypadła wspomniana Dominika Kossakowska – zdobywczyni trzech złotych i jednego brązowego medalu. Wśród młodzieżowców najlepszy okazał się KU AZS UMCS Lublin, którego reprezentanci wywalczyli 22 krążki – pięć złotych, cztery srebrne i trzynaście brązowych! Pięciokrotnie na najwyższym stopniu podium stawali także pływacy AZS AWF Warszawa, dzięki czemu klub ze stolicy zajął drugie miejsce w rankingu młodzieżowców.