Pływacy AZS AWF Katowice wygrali klasyfikację medalową zakończonych dziś na Termach Maltańskich Zimowych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców, zodbywając łącznie 27 medali. Ostatniego dnia rywalizacji w Poznaniu zawodnicy z klubów AZS wywalczyli 19 krążków.

W pierwszym finale popołudniowej sesji w niedzielę bardzo dobrze zaprezentowała się Zuzanna Famulok, zdobywając srebrny medal na 100 m stylem dowolnym. Jak się okazało, nie było to ostatnie indywidualne podium zawodniczki AZS AWF Katowice, która niewiele ponad godzinę później mogła cieszyć się z tytułu wicemistrzyni Polski na 200 m stylem zmiennym. Brązowy medal w finale 100 m stylem dowolnym kobiet wywalczyła Aleksandra Polańska (KU AZS Uniwersytetu Warszawskiego).

Pasjonująco zapowiadał się finał 100 m stylem dowolnym i rywalizacja o tytuł nie zawiodła oczekiwań. Specjalistów od stylu dowolnego pogodził Ksawery Masiuk, zwycięzca wszystkich konkurencji w stylu grzbietowym. Srebro i brąz dla reprezentantów AZS AWF Katowice – Mateusz Chowańca i Kamila Sieradzkiego. Bardzo dobre rezultaty, także warte ponad 850 punktów FINA uzyskali piąty Jakub Kraska (AZS Łódź) i szósty Dominik Dudys (AZS AWF Katowice). Był to zdecydowanie najlepszy finał całych mistrzostw – aż sześć spośród dziesięciu najbardziej wartościowych wyników wśród mężczyzn osiągnięto właśnie w tym wyścigu.

W niedzielę swój kolejny indywidualny medal zdobyła Paulina Peda (AZS AWF Katowice), druga w finale 50 m stylem motylkowym. Na trzecim stopniu podium w tej konkurencji stanęła Wiktoria Piotrowska (AZS AWF Warszawa). Azetesiacy sięgali po medale także w finałach 100 m stylem klasycznym. Wicemistrzem Polski na tym dystansie został Dawid Wiekiera (KU AZS Politechniki Opolskiej), który wcześniej triumfował na 200 m i był drugi na 50 m. Brąz wywalczył Łukasz Solak i tym samym w tabeli medalowej sklasyfikowano kolejny klub AZS – AZS AGH Kraków. Wśród kobiet srebrny i brązowy krążek dla zawodniczek KU AZS Uniwersytetu Warszawskiego – Barbary Mazurkiewicz i Weroniki Hallmann.

Jedyny indywidualny złoty medal w niedzielę dla AZS zdobył Jakub Kraska, który triumfował w nietypowej dla siebie konkurencji 200 m stylem zmiennym. Dzięki dobremu finiszowi pływak AZS Łódź okazał się lepszy od Michała Poprawy (AZS AWF Katowice). Dorobek katowiczan powiększył Maciej Hebel, trzeci na 800 m stylem dowolnym.

Na zakończenie mistrzostw niespodzianek nie było – AZS AWF Katowice triumfował w sztafetach 4×100 m stylem zmiennym zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn. W rywalizacji pań srebro dla KU AZS Uniwersytetu Warszawskiego, a brąz dla AZS UMCS Lublin. W rywalizacji mężczyzn po brąz sięgnął drugi zespół AZS AWF Katowice.

Klasyfikację medalową Zimowych Mistrzostw Polski wygrał AZS AWF Katowice z dorobkiem 27 medali – 9 złotych, 10 srebrnych i 8 brązowych. Piąte miejsce zajął AZC UMCS Lublin – zdobywcy 17 krążków. Sklasyfikowano siedem klubów AZS. W punktacji drużynowej także najlepszy okazał się AZS AWF Katowice, wyprzedzając AZS UMCS Lublin.

Najwięcej powodów do radości wśród azetesiaków miała Katarzyna Wasick. Zawodniczka AZS AWF Katowice wypełniając minimum do Paryża na 50 m stylem dowolnym zapewniła sobie start w swoich piątych igrzyskach olimpijskich. Jej wynik 24,21 s był najbardziej wartościowym rezultatem mistrzostw wśród pań.

Medale zawodników z klubów AZS – Zimowe Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców, Poznań, 26.11.2023