Choć założenia były nieco inne niż w lidze, to chęć zwycięstwa pozostawała taka sama. Druga edycja turnieju Dumni z Niepodległej w kategorii junior młodszy dostarczyła wielu emocji. Z wygranej w imprezie cieszyły się siatkarki Pałacu Bydgoszcz i siatkarze ECO TEAM AZS Częstochowa.  

Po ciepło przyjętej pierwszej edycji turniej Dumni z Niepodległej nie zwalnia tempa. W tym roku zawody odbywają się w dwóch rocznikach, a chęć udziału zgłosiła zawrotna liczba niemal 90 drużyn. Zdecydowana większość z nich nie mogła niestety liczyć na udział. Może w przyszłym roku uda się poszerzyć program o dodatkowy dzień grania. Impreza utrzymywała jednak swój międzynarodowy charakter i tym razem zagrała tu akademia Topvolley z Belgii.

Wszystko rozpoczęło się od zmagań w kategorii juniorów młodszych, czyli siatkarzy i siatkarek w wieku 16 i 17 lat.  W ciągu dwóch dni i w dwóch halach rywalizowało łącznie 12 drużyn. Rozegrano w sumie 22 spotkania. Na parkiecie Wydziału Zarządzania UW swoje mecze toczyli chłopcy, a kilka kilometrów dalej w hali szkoły podstawowej przy ul. Lokajskiego grały dziewczęta. Nie brakowało walki o każdy punktów i tie breaków.

W finale turnieju dziewcząt najlepsza okazała się drużyna Pałacu Bydgoszcz, która wygrała z ubiegłorocznymi zwyciężczyniami z MOS Wola Warszawa 2:0 (25:18, 25:22). W drugiej części meczu siatkarki z Woli zdołały zdobyć kontaktowy punkt, ale zespół Pałacu nie dał sobie wyrwać wygranej. Bydgoszczanki przez cały turniej przeszły jak burza, wygrywając wszystkie cztery spotkania i tracąc w nich tylko jednego seta.

– Poziom turnieju był naprawdę wysoki, a najtrudniejszym meczem był zdecydowanie finał. Każda drużyna zagrała tu z zaangażowaniem i prezentowała wysokie umiejętności i wierzę, że to przełoży się na rozgrywki ligowe. To był turniej towarzyski, ale każdy tu przyjechał żeby wygrać, a nie tylko żeby sobie coś sprawdzać. Oczywiście ważne było też zdrowie, żeby nikomu nic się nie stało. Fajnie było sprawdzić się też na tle koleżanek z innego kraju, bo to wiadomo jest inna szkoła gry i charakteryzuje się czymś innym – opowiadała Nina Hilińska, kapitan Pałacu Bydgoszcz.

foto: Marta Dutkiewicz

Natomiast w silnie obsadzonym turnieju chłopców górą byli siatkarze ECO- TEAM AZS Częstochowa, którzy tym samym obronili tytuł wywalczony przed rokiem. W grupie częstochowianie przegrali z KS Metro 1:2, ale odbili to sobie, pokonując w półfinale jednych z faworytów do wygranej w turnieju KS Jastrzębski Węgiel 2:1 (20:25, 25:21, 15:11). W meczu o pierwsze miejsce AZS pokonał MKS MDK Warszawa 2:0 (25:18, 25:20).

– Moim zdaniem było trudniej o wygraną niż rok temu. Na tym turnieju zbudowaliśmy drużynę, bo przed imprezą nasza gra nie wyglądała tak dobrze. Doszło do nas kilku nowych chłopaków i był to dobry moment, żeby się zgrać. Przełomowy dla nas był mecz z Jastrzębskim Węglem. Po porażce z Metrem zebraliśmy się i zaczęliśmy grać. Choć pierwszego seta wygrali przeciwnicy, to nasza gra wyglądała coraz lepiej. Bardzo cieszymy się z drugiej wygranej w tym turnieju i uważam, że takie imprezy są jak najbardziej potrzebne, bo to dobre doświadczenie na resztę sezonu – ocenił Bartłomiej Dąbrowski z AZS Częstochowa.

foto: Marta Dutkiewicz

MVP turnieju zostali wybrani Nina Hilińska (Pałac Bydgoszcz) i Jakub Gołąbek (Eco Team AZS Częstochowa). Wręczono podziękowania wszystkim trenerom biorącym udział w wydarzeniu i wytypowano najlepsze szóstki.

W tym roku wyłonionych zostanie nie dwoje a czworo zwycięzców turnieju Dumni z Niepodległej. To jeszcze więc nie koniec emocji. W dniach 2-3 grudnia rozegrany będzie turniej w kategorii młodzików.

Organizatorem wydarzenia jest AZS Warszawa i AZS AWF Warszawa. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu. Turniej jest rozgrywany pod patronatem prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

Dumni z Niepodległej 2023 – juniorki młodsze
1. Pałac Bydgoszcz
2. MOS Wola Warszawa
3. GKS Wieżyca 2011 Stężyca
4. Topvolley Academy Mosa-RT (Belgia)
5. UKS Varsovia Warszawa
6. MUKS Sparta Warszawa

Dumni z Niepodległej 2023 – juniorzy młodsi
1.ECO Team AZS Warszawa
2. MKS MDK Warszawa
3. KS Jastrzębski Węgiel
4. KS Metro Warszawa
5. MOS Wola Warszawa
6. Topvolley Academy Mosa-RT (Belgia)