Nie ma mocnego na Piotra Kotylę. Student Uniwersytetu Rzeszowskiego po raz trzeci z rzędu zdobył złoty medal AMP w ergometrze wioślarskim, a także otarł się o rekord imprezy. W generalnej klasyfikacji drużynowej z wygranych cieszyłt się Uniwersytet Gdański oraz Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy.

Zamiast szumu wody usłyszeć tu można było szum pracujących maszyn, a zamiast pięknych widoków wszyscy wpatrywali się w ekrany monitorów lub spoglądali w kierunku wirtualnego toru regatowego. Startujący cierpieli przez kilka minut, a odczytać to można było po ich zmęczonych twarzach.

Jednak jak widać miłośników takiej formy fizycznego udręczenia nie brakuje. W niedzielę w hali Wojskowej Akademii Technicznej na warszawskim Bemowie wystartowało blisko 600 osób z 55 uczelni. Każdy do pokonania miał dystans 1000 m. Tradycyjnie zawody rozgrywane były w kategoriach lekkiej i open, a uczestnicy ruszali seriami. Najważniejsze miało się wydarzyć w ostatnim wyścigu dnia.

foto: Kamil Rojek

Startujący w kategorii open Piotr Kotyla stanął przed szansą zapisania się na kartach historii Akademickich Mistrzostw Polski. Do tej pory żaden zawodnik nie wywalczył złotego medalu na ergometrze trzy razu z rzędu. Wśród zawodniczek uczyniły to co prawda już Agnieszka Renc (2008/2009, 2009/2010, 2010/2011) i Martyna Mikołajczak (2011/2012, 2012/2013, 2013/2014), ale żaden z panów nie zdobył hat-tricka. Taka perspektywa musiała dodawać skrzydeł, tak jak i głośny doping płynący z jedynej trybuny.

Od startu mocno ruszył Marek Kobosko z AGH Kraków oraz reprezentanci WSG Bydgoszcz – Bartosz Modrzyński i Piotr Płomiński – medalista młodzieżowych mistrzostw świata w wioślarstwie z 2021 roku, który prowadził przez większość dystansu. Na 300 m przed końcem przyspieszył Kotyla, omal nie wyrwał ergometru w powietrze. Student Uniwersytetu Rzeszowskiego po kapitalnym finiszu wygrał z czasem 2:44.4. Do rekordu AMP-ów Michała Szpakowskiego z sezonu 2018/2019 zabrakło tylko 0.04 sekundy (2:44.0).

– Moja taktyka jest niezmienna od trzech lat. Faktycznie byłem czwarty, ale wiedziałem że wszystko zaczyna się po 600 metrze, bo wtedy jest taka „ściana”. Ja znam swój organizm i wiem, jak to przezwyciężyć. Na ostatnich 300 metrach pognałem do samej mety. Nie spodziewałem się jednak takiego wyniku. Chciałem pobić swój rekord osobisty z zeszłego roku (2:47.0) i plan był taki, by urwać z tego z pół sekundy. Ale to co się wydarzyło? Może ja mam jakiś mocniejszy ergometr w domu? – mówił po wyścigu szczęśliwy i zmęczony Piotr Kotyla.

Wśród pań w klasyfikacji open zwyciężyła reprezentantka Politechniki Gdańskiej – Anna Khlibenko z czasem 3:16.3, pokonując po zaciętym wyścigu Monikę Trawczyńską z Uniwersytetu Gdańskiego (3:16.8). Natomiast w wadze lekkiej tytuł odzyskała Klaudia Pankratiew (UKW Bydgoszcz), która wyprzedziła ubiegłoroczną mistrzynię Dominikę Kras i uzyskała czas 3:30:00. Wioślarka i studentka Uniwersytetu Kamieniarza Wielkiego poprzednio złoto zdobyła w sezonie 2018/2019.

Również w wadze lekkiej panów doszło do przetasowań na podium w porównaniu z zeszłym rokiem. Student Politechniki Gdańskiej Jan Aleksandrowski w ubiegłym sezonie był czwarty z czasem 3:05.7, a tym razem sięgnął po wygraną z wynikiem 2:59.5. W walce o złoto wyprzedził obrońcę tytułu Dawida Wachowicza.

– Od dwóch lat systematycznie poprawiam się, bo byłem już ósmy i czwarty a teraz udało się zwyciężyć. Wyścig ułożył się standardowo dla mnie, czyli bardzo mocny początek, a później starałem się trzymać tempo 1:30. Pod koniec kolega z Bydgoszczy zaczął mnie “podjadać”, więc zacząłem przyspieszać i na tych ostatnich 200 metrach dałem z siebie jeszcze więcej i jakoś poszło – opowiadał na gorąco Jan Aleksandrowski.

foto: Kamil Rojek

W klasyfikacji generalnej drużynowej po raz drugi z rzędu wygrały studentki Uniwersytetu Gdańskiego, które wyprzedziły Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. W rywalizacji panów złoto obronili zawodnicy Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, którzy uplasowali się przed UKW Bydgoszcz i Uniwersytetem Mikołaja Kopernika..

Akademickie Mistrzostwa Polski były ukoronowaniem dwudniowych zmagań rozgrywanych w hali Wojskowej Akademii Technicznej. W sobotę odbyła się pierwsza, historyczna edycja Pucharu AZS osad wioślarskich. Chęć udziału wyraziło 30 ekip. Uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach: męskich, żeńskich i mieszanych. Do pokonania był dystans 500 metrów zaprogramowany dla każdej osady.

Choć formuła takich zawodów na ergometrach jest rzadko spotykana, to miała przypomnieć o drużynowym duchu wioślarstwa i być dobrą rozgrzewką przed docelowym startem. Bardziej niż w przypadku indywidualnych startów liczyło się zgranie, wspólna taktyka i oczywiście dobra zabawa.

– Dla mnie to było super urozmaicenie, bo dystans 500 m jest zupełnie inny niż tysiąc. Można zacząć trochę bardziej dynamicznie i utrzymać większe waty na jeździe torowej oraz szybciej zacząć też finisz. Każdy dokłada swoją cegiełkę żeby pokonać dystans, ale wspólne tempo nie ma tu znaczenia. Wspólne tempo pomaga osadom na wodzie, żeby zachować balans. Tu najlepiej jak każdy wpakuje jak najwięcej w ergosa. Bardzo mi się to podobało i chciałbym to jeszcze zobaczyć w przyszłym roku – ocenił Maciej Smreczak z AGH Kraków.

Wśród osad żeńskich wygrał AGH Kraków (1:40,70), w klasyfikacji męskiej zwyciężył PUM Szczecin (1:24,30), a wśród osad mieszanych AGH Kraków 3 (1:31,10). W klasyfikacji drużynowej zwyciężył AGH Kraków przed Pomorskim Uniwersytet Medycznym w Szczecinie i Uniwersytetem Warszawskim.

Organizatorem wydarzenia był AZS Warszawa. Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Partnerem jest m.st Warszawa oraz Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie. Patronat nad zawodami sprawuje Polski Związek Towarzystw Wioślarskich.

Akademickie Mistrzostwa Polski w ergometrze wioślarskim 2023

waga lekka kobiet:
1. Klaudia Pankratiew (UKW Bydgoszcz) 3:30.0
2. Dominika Kras (UG Gdańsk) 3:32.6
3. Dorota Moskowicz (UPr Lublin)  3:35.3
waga open kobiet:
1. Anna Khlibenko (PG Gdańsk) 3:16.3
2. Monika Trawczyńska (UG Gdańsk) 3:16.8
3. Izabela Pawlak (AWFiS Gdańsk)  3:20.4
waga lekka mężczyzn:
1. Jan Aleksandrowicz (PG Gdańsk)  2:59.5
2. Dawid Wachowicz (WSG Bydgoszcz)  3:00.4
3. Patryka Golaskak (AWF Warszawa) 3:03.2
waga open mężczyzn:
1. Piotr Kotyla (UR Rzeszów) 2:44.4
2. Piotr Płomiński (WSG Bydgoszcz) 2:46.3
3. Bartłomiej Paczkowski (UR Rzeszów) 2:47.0

Klasyfikacja drużynowa kobiet (top10):
1. Uniwersytet Gdański
2. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
3. Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku
4. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
5. Uniwersytet Warszawski
6. Politechnika Gdańska
7.Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
8. Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
9. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
10 Politechnika Morska w Szczecinie

Klasyfikacja drużynowa mężczyzn (top10):
1. Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
2. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
3. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
4. Politechnika Świętokrzyska Kielce
5. Politechnika Gdańska
6. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
7. Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku
8. Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
9. Politechnika Morska w Szczecinie
10. Uniwersytet Warszawski