Siatkarze Politechniki Łódzkiej zajęli ósme miejsce w Akademickich Mistrzostwach Europy, które zakończyły się w piątek w Łodzi. Ze złotymi medalami wyjadą z Polski męski zespół Uniwersytetu Beykent w Stambule i żeńska drużyna Uniwersytetu w Bolonii .
Łodzianie wyszli z grupy dzięki wygranej z norweskim zespołem Uniwersytetu Sogn og Fjordane w Sogndal. Niestety, resztę meczów przegrali 0:3 – w grupie z Uniwersytetem w Bremie, w ćwierćfinale z Uniwersytetem Beykent w Stambule, a następnie, w grze o miejsca 5-8 z Uniwersytetem Aydin w Stambule i ponownie Uniwersytetem w Bremie po 0:3.
– Powiem szczerze, że liczyliśmy na coś więcej, z tego względu, że w tym roku osiągnęliśmy naprawdę dobry wynik na Akademickich Mistrzostwach Polski, gdzie zdobyliśmy złoto wśród uczelni technicznych. Myślę, że mogliśmy się pokusić o lepszy wynik – mówił siatkarz łódzkiego zespołu Bartosz Kowalski.
Trener drużyny Politechniki Łódzkiej Piotr Piotrowski przyznał, że liczył na lepszy wynik, być może nawet w czołowej czwórce. – Później okazało się, że poziom drużyn uczestniczących w tym turnieju jest naprawdę wysoki. Chyba to ósme miejsce było naszym szczytem możliwości. Jesteśmy amatorską drużyną studencką. Mamy dwóch zawodników, którzy grają w drugiej lidze, natomiast reszta to są zwykli studenci, którzy po prostu przychodzą, trenują w miarę swoich możliwości i grają tak, jak potrafią – przyznał szkoleniowiec.
Gorzej, niż panom, poszło zawodniczkom Politechniki Łódzkiej, które uplasowały się na dwunastym miejscu w tabeli. Łodzianki rozegrały cztery spotkania w turnieju i wygrały w nich niestety tylko jednego seta, z drużyną Uniwersytetu Aydin w Stambule. Pozostałe spotkania – z Uniwersytetami z Bolonii, Turku i Helsinek – przegrały 0:3.
Wysoki poziom zawodów podkreślał Przemysław Jagielski, prezes Klubu Uczelnianego AZS Politechniki Łódzkiej, główny organizator mistrzostw.
– Mieliśmy topowe drużyny z uniwersytetów z całej Europy uzupełnione drużynami Politechniki Łódzkiej. Zacięty turniej, bardzo dużo wyzwań logistycznych, sportowych, organizacyjnych, ale cieszymy się że wszystko wyszło dobrze. Jesteśmy zadowoleni z turnieju. Mieliśmy już Akademickie Mistrzostwa Europy w badmintonie i myślę, że to były dobre sprawdziany przed Europejskimi Igrzyskami Studenckimi, które czekają nas w 2022 roku – mówił Jagielski.
Akademickie Mistrzostwa Europy organizował Klub Uczelniany AZS Politechniki Łódzkiej przy wsparciu Politechniki Łódzkiej. Imprezę współfinansowały Grupa LOTOS S.A., Ministerstwo Sportu i Turystyki, Fundacja Politechniki Łódzkiej i Miasto Łódź.
Akademickie Mistrzostwa Europy w siatkówce
Turniej mężczyzn
1. Uniwersytet Beykent w Stambule (Turcja)
2. Uniwersytet Josipa Juraja Strossmayera w Osijeku (Chorwacja)
3. Uniwersytet w Montpellier (Francja)
4. Państwowy Uniwersytet Mołdawski w Kiszyniowie (Mołdawia)
5. Uniwersytet Aydin w Stambule (Turcja)
6. Uniwersytet w Bochum (Niemcy)
7. Uniwersytet w Bremie (Niemcy)
8. Politechnika Łódzka (Polska)
9. Uniwersytet w Minho (Portugalia)
10. Uniwersytet Gospodarki Narodowej i Światowej w Sofii (Bułgaria)
11. Uniwersytet w Jyvaskyla (Finlandia)
12. Uniwersytet Sogn og Fjordane w Sogndal (Norwegia)
13. Uniwersytet Zachodni w Timiszoarze (Rumunia)
14. Centrum Akademickie Ruppin w Kfar Monash (Izrael)
Turniej kobiet
1. Uniwersytet w Bolonii (Włochy)
2. Uniwersytet Aydin w Stambule (Turcja)
3. Uniwersytet w Rijece (Chorwacja)
4. Uniwersytet w Munster (Niemcy)
5. Uniwersytet w Walencji (Hiszpania)
6. Uniwersytet w Poitiers (Francja)
7. Uniwersytet w Bordeaux (Francja)
8. Uniwersytet w Bayreuth (Niemcy)
9. Czarnomorski Uniwersytet Narodowy im. Petro Mohyla w Mikołajowie (Ukraina)
10. Uniwersytet w Turku (Finlandia)
11. Uniwersytet w Helsinkach (Finlandia)
12. Politechnika Łódzka (Polska)
13. Uniwersytet w Porto (Portugalia)
14. Uniwersytet Cypryjski w Nikozji (Cypr)
15. Uniwersytet w Bergen (Norwegia)