Ostatkiem sił

0
1131

23 medale zdobyli szermierze AZS podczas seniorskich mistrzostw Polski. Z podwójnych zwycięstw cieszyli się Renata Knapik-Miazga, Julia Walczyk i Maciej Bielec.

Azetesiacy zdominowali rozgrywane w Trzebnicy MP w szpadzie, oddając rywalom w zmaganiach indywidualnych i drużynowych tylko dwa medale. Po dwa złote wywalczyli Renata Knapik-Miazga i Maciej Bielec. Zawodniczka AZS AWF Kraków musiała się sporo namęczyć, bo w azetesowskich pojedynkach ćwierćfinału i półfinału wygrywała 13:12. W walce o złoto z klubową koleżanką Glorią Klughardt (niedawno została juniorską wicemistrzynią świata w drużynie) było już spokojniej (15:8). Dzięki temu Knapik-Miazga odzyskała po roku tytuł mistrzowski, odnosząc czwarte zwycięstwo w historii. Dzięki temu została drugą szpadzistką w dziejach dyscypliny (sześć tytułów wywalczyła Danuta Dmowska-Andrzejuk). Wewnętrzną sprawą azetesiaków był też finał szpadzistów. Maciej Bielec z AZS Wratislavia w eliminacjach dał się trafić tylko dziewięć razy i też odzyskał tytuł roku przerwy, pokonując w finale Mateusza Antkiewicza z AZS AWF Katowice (15:10).

Dwa indywidualne zwycięstwa odnieśliśmy także we florecie. Podczas zawodów w Gdańsku po trzecie mistrzostwo sięgnęła Julia Walczyk. Zawodniczka AZS UAM Poznań po raz trzeci skutecznie walczyła o złoto z Martyną Jelińską z AZS AWF Poznań (15:9), ale przyznała, że nie ma na nią specjalnego patentu. – Cztery lata temu przegrałem z nią w pojedynku o wejście do czołowej czwórki. Może bardziej wyszłam skupiona na tę walkę, o czym świadczy moje wyższe prowadzenie na początku. A później utrzymywałem tę przewagę. Cieszę się z tego prestiżowego zwycięstwo. Są to przecież najważniejsze krajowe zawody i każda zawodniczka miała apetyt na złoty medal – powiedziała Walczyk, która w kwietniu w Belgradzie była ósma w Pucharze Świata.

foto: fb UAM sport

Po pierwsze złoto sięgnął Adrian Wojtkowiak. Zawodnik AZS AWF Poznań w dramatycznym finale pokonał Andrzeja Rządkowskiego 15:14. – To jest w ogóle mój pierwszy tytuł mistrza Polski nie tylko w gronie seniorów, ale w jakiejkolwiek kategorii wiekowej. Nie spodziewałem się, że wywalczę w Gdańsku złoty medal, aczkolwiek poświęciłem w tym roku szermierce bardzo dużo pracy. Cały turniej był niezwykle wyczerpujący i muszę przyznać, że to zwycięstwo wyszarpałem ostatkiem sił – komentował Wojtkowiak, który niedawno z polską drużyną wywalczył srebro podczas Pucharu Świata w Belgradzie.

Turniej szabli rozgrywano w Warszawie. Obrońca tytułu Mateusz Knez (OŚ AZS Poznań) odpadł w półfinale, a lider krajowego rankingu Szymon Hryciuk (AZS AWF Katowice) w ćwierćfinale. W tej sytuacji najbardziej cieszyliśmy się ze srebrnego medalu Małgorzaty Kozaczuk (AZS AWF Warszawa). Dwukrotna triumfatorka MP, która w marcu sprawiła olbrzymią niespodziankę, zdobywając w Stambule trzecie miejsce w Pucharze Świata, przegrała w finale z Zuzanną Cieślar 12:15.

foto: fb KS Szpada Wrocław/ AZS Wratislavia

Troje indywidualnych mistrzów Polski powiększyło swój złoty dorobek w turniejach drużynowych. W finałach szpadzistek i florecistek mieliśmy azetesowskie finały, w których AZS AWF Kraków wygrał z AZS Wratislavią, a AZS UAM Poznań pokonał AZS AWF Poznań. Szpadziści z AZS Wratislavia wygrali już po raz piąty z rzędu.

Mistrzostwa Polski w szermierce 2022 – medaliści AZS

złote medale:
Renata Knapik-Miazga (AZS AWF Kraków) – szpada
Maciej Bielec (AZS Wratislavia) – szpada
Julia Walczyk (AZS UAM Poznań) – floret
Adrian Wojtkowiak (AZS AWF Poznań) – floret
Barbara Brych, Gloria Klughardt, Renata Knapik-Miazga, Anna Polis (AZS AWF Kraków) – szpada, drużyna
Maciej Bielec, Wojciech Kolańczyk, Michał Opałka, Bartłomiej Szurlej (AZS Wratislavia) – szpada, drużyna
Julia Walczyk, Marika Chrzanowska, Martyna Długosz, Hanna Łyczbińska (AZS UAM Poznań) – floret, drużyna

srebrne medale:
Gloria Klughardt (AZS AWF Kraków) – szpada
Mateusz Antkiewicz (AZS AWF Katowice) – szpada
Martyna Jelińska (AZS AWF Poznań) – floret
Małgorzata Kozaczuk (AZS AWF Warszawa) – szabla
Karolina Mazanek, Anna Mroszczak, Barbara Rutz, Paulina Wilaszek (AZS Wratislavia I) – szpada, drużyna
Martyna Jelińska, Antonina Lachman, Aleksandra Nowakowska, Aleksandra Wieczorek (AZS AWF Poznań) – floret, drużyna
Jakub Surwiłło, Jan Zakrzewski, Szymon Czartoryjski, Mateusz Biedrzycki (AZS AWF Warszawa) – floret, drużyna

brązowe medale:
Zofia Janelli (AZS Wratislavia) – szpada
Kamila Pytka (AZS AWF Warszawa) – szpada
Bartłomiej Szurlej (AZS Wratislavia) – szpada
Martyna Długosz (AZS UAM Poznań) – floret
Adam Podralski (AZS AWF Poznań) – floret
Mateusz Knez (OŚ AZS Poznań) – szabla
Magdalena Gajowniczek, Magdalena Puławska, Kamila Pytka, Sara Pytka (AZS AWF Warszawa I) – szpada, drużyna
Mateusz Antkiewicz, Kacper Chyrek, Kamil Huwer, Jan Wenglarczyk (AZS AWF Katowice) – szpada, drużyna
Piotr Borowiec, Piotr Kaśków, Mateusz Kozak, Michał Siess (AZS AWFiS Gdańsk) – floret, drużyna

Foto: fb sekcja szermiercza AZS AWF Kraków