Akademicki Związek Sportowy został nominowany w kategorii Organizacja Sportowa 2021 roku w plebiscycie #Guttmanny2021 organizowanym przez Polski Komitet Paraolimpijski.

To ogromny zaszczyt, ponieważ w plebiscycie znalazło się wiele cennych inicjatyw oraz osób, które w sposób szczególny promują sport osób z niepełnosprawnościami w swoim środowisku. Na najlepszych czekają statuetki im. Sir Ludwiga Guttmanna, twórcy ruchu paraolimpijskiego.

Plebiscyt #Guttmanny2021 odbywa się po raz trzeci. Jego założeniem jest wyróżnienie zawodniczek i zawodników, trenerek i trenerów, wydarzeń oraz organizacji, którzy osiągają najlepsze rezultaty sportowe, a także prężnie działają na rzecz popularyzacji sportu osób z niepełnosprawnościami poprzez tworzenie ciekawych wydarzeń sportowych o krajowym, a także międzynarodowym zasięgu.

W finałowej piątce wśród nominowanych w kategorii Organizacja Sportowa znaleźli się:
1. Akademicki Związek Sportowy
2. GZSN Start Gorzów Wielkopolski
3. KSI Start Szczecin
4. Polski Związek Rugby na Wózkach
5. TZSN Start Tarnów

W roku 2021 Akademicki Związek Sportowy wykazał się organizacją wielu inicjatyw, które skierowane były w sposób szczególny do osób z niepełnosprawnościami i rozgrywane były w dyscyplinach paraolimpijskich. Zaliczyć do nich można:
1. organizację nieprzerwanie od 2015 roku Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS
2. organizację Integracyjnych Festiwali Sportowych AZS
3. organizację integracyjnych sekcji sportowych działających przy klubach AZS
4. zainicjowanie oraz organizację Igrzysk bez barier dla dzieci z niepełnosprawnościami.

Największe polskie stowarzyszenie sportowe w ciągu ostatnich 12 miesięcy zdobyło cenne osiągnięcia, które pokazują potencjał oraz progres realizowanych projektów i wydarzeń. Złożyły się na nie:
1. zdobycie srebrnego medalu Igrzysk Paraolimpijskich Tokio 2020 przez zawodnika AZS PWSZ Tarnów, Michała Derusa w biegu na 100 m (T47)
2. powołanie do reprezentacji na Igrzyska Paraolimpijskie Tokio 2020 trojga zawodników AZS: Michała Derusa (AZS PWSZ Tarnów), Wojciecha Makowskiego (AZS AWF Wrocław) oraz Anny Trener-Wierciak (AZS AWF Kraków)
3. zdobycie nagrody przyznawanej przez Komisję Europejską w konkursie #BeInclusive EU Sport Awards dla projektu IMP AZS jako jednego z trzech najlepszych projektów w Europie ukierunkowanego na włączenie wykluczonych grup społecznych
4. otrzymanie medalu uznania przez Europejską Federację Sportu Akademickiego (EUSA) za wkład w rozwój akademickiego sportu osób z niepełnosprawnościami
5. otrzymanie nagrody Fair Play AZS podczas Gali Sportu Akademickiego za projekt Igrzyska bez barier.

Na laureatów głosować można do 28.11.2021r., klikając w LINK i wybierając zakładkę ORGANIZACJA. Zachęcamy do oddawania głosów.

Tekst: Dominika Hoft