Chrapy, a raczej chrapkę na wygraną mają tu wszyscy. Ruszają Akademickie Mistrzostwa Polski w jeździectwie. Organizatorem wydarzenia jest AZS Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Po raz kolejny w Radzionkowie stawią się miłośnicy zmagań hipicznych. W walce o medale Akademickich Mistrzostw Polski weźmie udział 136 zawodników i zawodniczek jadących na 144 koniach. Swoich szans szukać będą reprezentanci 46 szkół wyższych. W klasyfikacji generalnej złota zdobytego przed rokiem bronić będzie Uniwersytet Warszawski.

Rywalizacja potrwa od 31 maja do 2 czerwca i odbywać będzie się w skokach przez przeszkody i ujeżdżeniu. Uczestnicy podzieleni będą na kategorie profi i amator po to, żeby wyrównać szanse. O podziale decydują klasy sportowe i posiadane licencje. Oprócz tego prowadzona jest klasyfikacja w kombinacji. Każda z konkurencji dostarczać będzie wielu emocji sportowych ale też doznań estetycznych.

– Po raz ósmy impreza rozgrywana będzie w Radzionkowie. Jest to najlepszy ośrodek na naszym terenie z najlepszą bazą. Mamy tu uczestników, którzy przyjeżdżają regularnie, ale zawsze są też debiutanci. Impreza zawsze przyciąga osoby z okolicy. Zwykle zainteresowanie startami rozkłada się pół na pół. Kibicom najwięcej emocji dostarczają skoki, a na ujeżdżeniu trzeba się już trochę znać, żeby to oglądać i podziwiać – opowiada Reneta Fangor z AZS Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Wśród faworytów do medali są Honorata Stromska (SGGW Warszawa), która będzie broniła złota w ujeżdżeniu profi, i Emilia Wieczorek (Uniwersytet Opolski), która była najlepsza w skokach przez przeszkodę amatorów. W klasyfikacji kombinowanej o dobry wynik pokusić będzie się chciała ponownie Julia Chmaj z UJD Częstochowa. Która ostatnio na koniu Bolgheri ZK zajęła drugie miejsce.

Upamiętniając gwiazdy sportu akademickiego, na najlepszego zawodnika Akademickich Mistrzostw Polski w jeździectwie czeka nagroda im. Helena Bujwidówny. Otrzyma ją zwycięzca lub zwyciężczyni kombinacji. Helena Bujwidówna była pierwszą w Polsce kobietą-weterynarz, pierwszą kobietą oficer Wojska Polskiego oraz zawodniczką AZS Kraków, gdzie  uprawiała wioślarstwo, ale propagowała również jeździectwo.

Początek Akademickich Mistrzostw Polski w jeździectwie 31 maja ok. godziny 8 rano. Organizatorem wydarzenia jest AZS Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Honorowy patronat nad zawodami objął rektor Uniwersytetu Śląskiego, JM profesor dr hab. Ryszard Koziołek.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.