Tu liczyła się chirurgiczna precyzja, spokój i właściwa decyzja. W Zielonej Górze odbyły się Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS w bocci, a górą byli reprezentanci AZS WSG Bydgoszcz i AZS AG Katowice.

Umieścić swoje kule jak najbliżej białej piłki – do tej prostej zasady można sprowadzić reguły bocci. Chociaż z boku gra może wyglądać na bardzo spokojną, to wewnątrz rozgrywa się precyzyjna walka, niczym w konkursie pchnięcia kulą. Przekonać o tym mogli się uczestnicy IMP AZS, które odbyły się w hali Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wystartowało tam ponad 90 uczestników z 18 klubów i jednostek AZS. W zawodach mogli wziąć udział zawodnicy i zawodniczki posiadających ważne orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie lekarza orzecznika ZUS.

Dzięki swojej uniwersalności boccia cieszy się dużym zainteresowaniem uczestników Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS. Bez względu na stopień niepełnosprawności każdy może się sprawdzić i dobrze bawić. Co ciekawe, jest to też jedyny sport paralimpijski, którego nie znajdziemy w programie igrzysk olimpijskich.

– Jest to dyscyplina prosta w uprawianiu i dostosowana do osób o różnym stopniu niepełnosprawności. Mogą tu wystartować osoby z czterokończynowy porażeniem, bo jest do tego specjalistyczny sprzęt. Były tu osoby, które miały dysfunkcję narządu wzroku i miały swoich asystentów. Rzucały dzięki ich pomocy np. klaskania nad bilą. Wszyscy siedzą na krzesłach i mają zunifikowane zasady, więc osoby poruszające się na wózku też mogą wziąć udział. Jak się rozpocznie grę, to jest też ta nutka rywalizacji, bo jak się widzi białą piłeczkę, to każdy chce dokulać swoją bilę jak najbliżej – opowiada Marta Dalecka, wiceprezes ZG AZS ds. sportu osób z niepełnosprawnościami.

foto: Anna Czarnecka

Zmagania trwały dwa dni i podzielone były na bloki. Ostatecznie zwycięzcą zmagań indywidualnych został Mariusz Szczerbaciuk (UPH Siedlce), który w wyprzedził Macieja Szymańskiego (UMK Toruń). Trzeci był Michał Pastwa (UMCS Lublin).

W klasyfikacji generalnej najlepsze były połączone siły AZS WSG Bydgoszcz i AZS AG Katowice. Na drugim miejscu uplasowała się ekipa AZS UPH Siedlce, a trzecie miejsce zajął AZS UMCS Lublin I.

Organizatorem wydarzenia był Akademicki Związek Sportowy we współpracy z AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego. Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS finansowane są ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Sponsorem strategicznym Akademickiego Związku Sportowego jest Grupa PZU.