To jest niezwykły weekend dla sportu studenckiego. Ponad 1800 studentów walczy dziś i jutro w Akademickich Mistrzostwach Polski w pięciu dyscyplinach. Emocji i zabawy na pewno nie zabraknie.

Dwie imprezy zgromadziły po około 600 zawodników. To sobotnie AMP w biegach przełajowych i niedzielne zmagania na wioślarskim ergometrze. Studenci będą biegać w Supraślu na Podlasiu. Organizatorzy przygotowali szereg naprawdę niezwykłych atrakcji, m.in. skonstruowanego na Politechnice Białostockiej łazika marsjańskiego, który o godz. 10 zaprowadzi zawodników na start pierwszego biegu. Impreza odbędzie się na polanie startowej „Glinki” w Supraślu na liczącej ok. 1500 m pętli. Uczestnicy mają do wyboru dwa dystanse. Panie powalczą na 3 km i 6 km, a panowie na 4,5 km i 9 km.

Podobna liczba uczestników w niedzielę na obiektach Wojskowej Akademii Technicznej przy ul. Kartezjusza 1 rywalizować będzie w AMP w ergometrze wioślarskim. Zawodnicy walczyć będą w dwóch kategoriach wagowych – lekkiej oraz open na dystansie 1000 m.

– Kolejny raz mamy przyjemność organizować te zawody. To wyjątkowe wydarzenie, bo w ciągu kilku godzin startuje w nim ponad pół tysiąca studentów. Wszystko musi być idealnie przygotowane, aby impreza przebiegła sprawnie i bez opóźnień – mówi Rafał Jachimiak, wiceprezes AZS Warszawa. Zawody rozpoczną się o godz. 11, a wśród zawodników są uczestnicy Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro – Michał Szpakowski (WSG Bydgoszcz) i Robert Fuchs (UMK Toruń).

– Przygotowaliśmy arenę zmagań sportowych w taki sposób, aby każdy z uczestników miał szansę pobić swój rekord życiowy. Teraz wszystko pozostaje już w rękach i nogach studentów – dodaje Jachimiak.

Przez cały weekend trwać będą też zmagania w judo (w Pile), strzelectwie sportowym (w Bydgoszczy) i tenisie stołowym (w Gdańsku). Do finału tej ostatniej imprezy awansowało po 16 męskich i żeńskich zespołów. Jak każdego roku poziom turnieju na pewno będzie bardzo wysoki, bo w mistrzostwach biorą udział zawodnicy z klubów ligowych. Prócz medali dla swoich uczelni będą oni walczyć także o zakwalifikowanie się do kadry na uniwersjadę, która w lipcu odbędzie się Neapolu.

– Już od lat w finale AMP meldują się gracze znani z ligowym aren. Warto podkreślić, iż dzięki porozumieniu AZS i Polskiego Związku Tenisa Stołowego impreza znajduje się w oficjalnym kalendarzu związku, dzięki czemu mogą w niej wystąpić zawodniczki i zawodnicy nawet z Ekstraligi – mówi Piotr Walczak, prezes AZS Uniwersytetu Gdańskiego, organizatora zawodów. Mistrzostwa odbędą się w hali Polskiego Związku Tenisa Stołowego im. Andrzeja Grubby – najwybitniejszego polskiego tenisisty stołowego, który przez kilkanaście lat reprezentował gdańskie kluby AZS – Uniwersytet i AWF.

Z kolei najlepsi akademiccy judocy – blisko 300 – walczyć będą w Pile na obiektach miejscowej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Najwięcej zawodników przysłała katowicka AWF, która wystawia 25 reprezentantów i powalczy o przedłużenie złotej serii (w czterech ostatnich latach zdobyła w drużynowych klasyfikacjach kobiet i mężczyzn cztery złote i dwa srebrne medale). – 22 zawodników reprezentuje Politechnikę Warszawską, 21 Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, a 18 Uniwersytet Warszawski – wymienia Andrzej Grzesik, kierownik Studium Wychowania Fizycznego i Sportu w pilskiej PWSZ, która bardzo ambitnie podeszła do organizacji zawodów.

Mistrzostwa rozgrywane są w siedmiu kategoriach wagowych dla kobiet (-48 kg, – 52 kg, -57 kg, -63 kg, -70 kg, -78 kg i +78 kg) i siedmiu dla mężczyzn (-60 kg, -66 kg, -73 kg, -81 kg, -90 kg, -100 kg i +100 kg). Do rywalizacji staną m.in. finaliści ostatnich mistrzostw kraju w kat. -73 kg Tomasz Czerniawski (Politechnika Warszawska) i Mateusz Garbacz (UJK Kielce). Ten drugi powalczy o czwarty z rzędu tytuł akademickiego mistrza Polski.

O medale w ten weekend rywalizować będą również najlepsi akademiccy strzelcy, którzy spotkają się strzelnicy bydgoskiego Zawiszy. Na zawody organizowane przez Klub Uczelniany AZS Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego swoich zawodników przysłało 39 uczelni. Sportowcy rywalizować będą w 11 konkurencjach, strzelając z karabinów pneumatycznych i dowolnych oraz pistoletów pneumatycznych, sportowych i szybkostrzelnych. Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę rywalizacja rozpocznie się o godz. 8. Impreza zakończy się w niedzielę ok. godz. 15.

Organizację cyklu Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu współfinansuje Ministerstwo Sportu i Turystyki, a partnerem strategicznym imprezy jest Grupa LOTOS S.A.