Za nami już większość zawodów tegorocznego cyklu Akademickich Mistrzostw Europy 2023. Międzynarodowe imprezy sportu akademickiego to nie tylko sportowa rywalizacja, ale także znakomita okazja do udziału w wolontariacie. Nie inaczej było w tym roku. O udziale w jednej z imprez opowiada Kinga Wyszyńska.

W lipcu dziesięcioosobowa grupa polskich wolontariuszy zaangażowała się w organizację AME w sportach walki w Zagrzebiu, a projekt dofinansowany został z programu Erasmus+ Komisji Europejskiej. Jedną z uczestniczek wyjazdu do Chorwacji była Kinga Wyszyńska, która opowiada o swojej przygodzie.

W dniach 20-23 lipca 2023 w Zagrzebiu organizowane były Akademickie Mistrzostwa Europy w sportach walki. Uczestniczyliśmy w nich jako wolontariusze Akademickiego Związku Sportowego. Nasza podróż do Chorwacji rozpoczęła się w Krakowie już 16 lipca. W jej pierwszym etapie dotarliśmy busami do Wiednia. Mieliśmy możliwość porannego odkrywania uroków tego malowniczego miasta. Wraz z pierwszymi promieniami słońca, ujrzeliśmy jego elegancję i wyrafinowanie, które zdumiewały nas na każdym kroku. Po udanym eksplorowaniu zakątków miasta, przyszedł czas na kontynuację podróży. Wprost z Wiednia komfortowy autobus zabrał nas bezpośrednio do serca Zagrzebia.

Tam zostaliśmy ciepło przyjęci przez organizatorów, którzy dzielili się z nami ciekawostkami dotyczącymi swojego kraju i samego wydarzenia. Wieczorem spotkaliśmy Anię, główną organizatorkę, z którą ustaliliśmy zasady współpracy. Do wsparcia mistrzostw zaangażowano łącznie ponad 70 wolontariuszy z różnych krajów, w tym z Chorwacji, Polski, Serbii, Mołdawii i Wielkiej Brytanii. Na dwa dni przed oficjalną ceremonią otwarcia przypisaliśmy sobie indywidualne zadania. Podzieliliśmy się odpowiedzialnościami w obszarze akredytacji, przy ceremoniach medalowych, w dziale sportowym, w punkcie informacyjnym oraz w mediach.

Kolejnego dnia jako pierwsi swoje zmiany rozpoczęli wolontariusze w dziale akredytacji, by przygotować się do przyjazdu zawodników. Sekcja mediów przygotowała także pierwsze nagrania wywiadów oraz relacji promujących wydarzenie w social mediach. Wieczorem wszyscy braliśmy udział w próbie ceremonii otwarcia.

Pierwsi zawodnicy, którzy mieli wziąć udział w AME, przyjechali do Zagrzebia 20 lipca. Nasi wolontariusze oprowadzali ich po terenie osiedla akademickiego, w którym zakwaterowano uczestników, oraz pomagali uzyskać niezbędne dokumenty do startu w zawodach. Część z zawodników musiała stawić się na ważeniu przed zawodami. Po południu odbyła się oficjalna ceremonia otwarcia AME w sportach walki i w jej przeprowadzenie także byliśmy zaangażowani.

W ciągu kolejnych trzech dni cztery hale sportowe stały się arenami zmagań. W zawodach uczestniczyło imponujące grono ponad 1300 zawodników z ponad 30 krajów. Nasi wolontariusze wpierali przede wszystkim organizację turnieju karate. Ich zadaniem było pomaganie studentom-sportowcom w punktualnym wejściu na matę oraz asystowanie w procesie wypełniania formalności. Zmiany wolontariuszy trwały nawet osiem godzin, aby zapewnić jak najlepsze wsparcie dla zawodów. Nasi wolontariusze byli zaangażowani także w przeprowadzenie zawodów w judo i kickboxingu. W tym drugim sporcie intensywnie pracowali nasi przedstawiciele z działu mediów, pisząc na bieżąco artykuły, przeprowadzając wywiady i tworząc inne treści na stronę mistrzostw.

Ostatniego dnia emocje osiągnęły zenitu podczas ceremonii medalowych. W sali, w której odbywały się dekoracje panowała radosna atmosfera, a uczestnicy chętnie dzielili się swoimi wrażeniami z zawodów. Tradycyjnie na zakończenie imprezy zaplanowano uroczystą ceremonię zamknięcia, w trakcie której przekazano flagę EUSA przedstawicielom AZS Poznań. Kolejna edycja AME w sportach walki odbędzie się właśnie w Poznaniu w 2025 roku. Wieczorem przyszedł w końcu czas na wspólną zabawę i uczczenie naszego udziału w tym wydarzeniu.

Do Polski wracaliśmy dzień po ceremonii zamknięcia, pomagając jeszcze wcześniej w sprzątaniu obiektów po zawodach. Tym razem podróż trwała trzynaście godzin, gdyż jechaliśmy bezpośrednio z Zagrzebia do Krakowa. Czas pożegnania był trudny – bardzo się ze sobą zżyliśmy. Niewątpliwie zaangażowanie i praca zespołowa wolontariuszy mają ogromne znaczenie przy organizacji tak dużych wydarzeń sportowych. Mamy nadzieję, że nasz wkład będzie na długo pamiętany przez wszystkich, którzy uczestniczyli w Akademickich Mistrzostwach Europy w sportach walki.