W miniony weekend członkowie zarządów klubów uczelnianych AZS z województwa łódzkiego wzięli udział w szkoleniu w Smardzewicach nad Zalewem Sulejowskim. Podczas paneli szkoleniowych uczestnicy zgłębiali wiedzę o Akademickim Związku Sportowym, a także realizowali zadania praktyczne. Organizatorem szkolenia był Akademicki Związek Sportowy Organizacja Środowiskowa w Łodzi.
W szkoleni uczestniczyli członkowie zarządów czterech klubów uczelnianych AZS – KU AZS Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, KU AZS Politechniki Łódzkiej, KU AZS Uniwersytetu Łódzkiego i KU AZS Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Spotkanie rozpoczęło się od pogadanki prezesa AZS Łódź Lecha Leszczyńskiego, poświęconej historii AZS w Łodzi oraz rozwoju sportu akademickiego w regionie. Prezes nawiązał także do największych sukcesów sportowych reprezentantów klubu w ostatnich latach. Nie zabrakło anegdot i ciekawostek, których na próżno szukać w materiałach historycznych czy źródłach internetowych. Studenci, zachęceni przez prezesa do dyskusji, chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami o współczesnym sporcie akademickim. Ciekawa dyskusja o AZS nawiązała się także w kolejnym panelu, podczas którego każdy uczestnik miał za zadanie opowiedzieć o sobie i o tym, z czym kojarzy mu się AZS i jaki AZS widzi w przyszłości. Nie zabrakło głosów o zwiększeniu roli sportu powszechnego, konieczności dbania o tożsamość AZS, podejmowaniu różnorodnych inicjatyw skierowanych do wszystkich grup wiekowych, pielęgnowaniu uczciwych praktyk i fair play w sporcie akademickim, rozwoju cyfryzacji w AZS, zwiększenia rozpoznawalności AZS, a także nieocenionym znaczeniu AZS w ochronie sportowych tradycji.
Kolejne spotkanie było poświęcone najważniejszym informacjom o AZS – jego strukturze, zadaniom ciał statutowych i charakterystyce terenowych jednostek organizacyjnych. Prowadząca Skeretarz AZS Łódź Aleksandra Leszczyńska opowiedziała także o obszarach działań Akademickiego Związku Sportowego, z uwzględnieniem między innymi takich projektów jak Akademicka Reprezentacja Polski, Akademickie Mistrzostwa Polski czy Narodowa Reprezentacja Akademicka. Następny panel, prowadzony przez Kingę Sałatę, specjalistkę ds. upowszechniania kultury fizycznej w AZS Łódź odnosił się do informacji ogólnych o AZS Łódź, działalności klubów uczelnianych AZS w województwie łódzkim i zasad ich współpracy z partnerami oraz organizacją środowiskową AZS Łódź. Na zakończenie dnia uczestnicy szkolenia integrowali się przy wspólnym ognisku.
W sobotnie przedpołudnie działacze, podzieleni na kilka grup, wzięli udział w grze terenowej. Rozwiązując zagadki, odnajdowali miejsca w okolicy, co dokumentowali zdjęciem z flagą AZS. Ponadto każda z grup miała za zadanie nagranie filmu promującego AZS oraz filmu przedstawiającego nową dyscyplinę sportu. Po południu Marianna Pikul, odpowiedzialna w biurze ZG AZS za sprawy międzynarodowe, poprowadziła szkolenie o projektach międzynarodowych, realizowanych przez Akademicki Związek Sportowy, przedstawiając także szereg możliwości pozyskiwania środków finansowych na różne inicjatywy. Dużą uwagę poświęciła programowi wolontariatu podczas Europejskich Igrzysk Studenckich Łódź 2022. W trakcie kolejnej części szkolenia uczestnicy przygotowywali w grupach projekt Sportowych Juwenaliów 2023, które w przyszłym roku miałyby zorganizować kluby uczelniane AZS we współpracy z AZS Łódź i łódzkimi uczelniami. Podczas wieczornej integracji nie zabrakło oczywiście tradycyjnej belgijki.
Pierwsze niedzielne spotkania dotyczyły działań z zakresu upowszechniania kultury fizycznej. Mateusz Młyńczak, pracujący na co dzień w KU AZS Politechniki Opolskiej poprowadził panel o tworzeniu sekcji sportowych w klubach uczelnianych AZS, odnosząc się do dobrych praktyk w swoim klubie. Opowiedział także jak krok po kroku zaplanować i przeprowadzić imprezę sportową, w odniesieniu do zawodów akademickich. Uczestnicy dzielili się swoimi doświadczeniami w tym zakresie oraz opowiadali o wyzwaniach, z jakimi przychodzi im się zmierzyć w związku z ich działalnością w klubach czy organizacją imprez. Następnie Kinga Sałata przedstawiła najważniejsze założenia Akademickich Mistrzostw Polski, z uwzględnieniem zmian regulaminowych. Znaczną część swojej prezentacji poświęciła Akademickim Mistrzostwom Województwa Łódzkiego, omawiając szczegółowo regulamin rozgrywek, a także podkreślając rolę klubów uczelnianych AZS zarówno w przeprowadzaniu ligi, jak i zachęcaniu studentów do udziału. Popołudniowe szkolenie było poświęcone zagadnieniom związanym z mediami i promocją. Aleksandra Leszczyńska opowiedziała o kanałach komunikacji wykorzystywanych przez AZS, a także przedstawiła jak należy przygotować dobrą informację prasową. W następnej części Kinga Sałata, korzystając ze swojego doświadczenia w pracy fotografa sportowego, skupiła się na współpracy z fotografem podczas wydarzeń sportowych i przedstawiła konkretne przykłady dobrych i złych praktyk.
Na zakończenie szkolenia działacze prezentowali efekty pracy w grupach – zdjęcia, filmy promocyjne oraz projekty Sportowych Juwenaliów 2023. Nie brakowało ciekawych inicjatyw i kreatywnych pomysłów. Oby młodym azetesiakom nie zabrakło zapału, by niektóre z nich wcielić w życie i angażować się w rozwijanie sportu akademickiego w środowisku łódzkim.