Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, dlaczego gesty zwycięstwa wykonywane przez niewidomych sportowców są dokładnie takie, jak tych, którzy są pełnosprawni?

Paraolimpijczycy na mecie unoszą ręce w górę na znak zwycięstwa, chociaż nigdy tego gestu nie widzieli. Psycholog Dr David Matsumoto, wykładowca San Francisco State University oraz Dr Jessica Tracy, redaktor naczelna Journal of Personality and Social Psychology, obserwując sportowców, doszli do wniosku, że taki sposób wyrażania emocji jest raczej wrodzony niż nabyty. U osób niewidomych od urodzenia przegrana i wygrana prowadziły do podobnej gestykulacji jak u widzących.

Zarówno tzw. „pozycje mocy” jak i „pozycje słabości” mają charakterystyczne dla siebie cechy oraz wpływ na biochemię naszego organizmu. Prof. Amy Cuddy z Harvard University w swoich badaniach dowiodła, że przyjmując „pozycje mocy” można zyskać większą pewność siebie i zmniejszyć poziom stresu. „Pozycje mocy” (High Power Poses) to takie, które naturalnie utrzymujemy, kiedy jesteśmy zwycięzcami, odsłaniając klatkę piersiową i przyjmując postawę wyprostowaną. Z kolei „pozycje słabości” (Low Power Poses) to takie, w których zasłaniamy, zamykamy klatkę piersiową np. krzyżując ręce, a nasza sylwetka jest zgarbiona.

Być może warto wykorzystać badania naukowców, aby „podładować” swoją pewność siebie i wpłynąć na samopoczucie. Daj sobie szanse na zmniejszenie stresu na skutek redukcji poziomu kortyzolu. Badania prof. Amy Cuddy z Harvardu dowiodły, że wystarczą dwie minuty, aby zmienić naszą biochemię i poczuć się lepiej. Otwórz klatę piersiową, unieś ręce w górę i do dzieła!

(źródło: www.newscientist.com, www.forbes.com)

Więcej na temat holistycznego podejścia do zdrowia i stylu życia na facebooku i instagramie.

Tekst: Marta Gębala
Ilustracja: Angelina Jusiak
Zdjęcie: Monika Witkowska


O autorce:

Marta Gębala – z wykształcenia fizjoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz nauczyciel wychowania fizycznego, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Kwalifikacje trenerskie i instruktorskie w zakresie form tanecznych oraz form prozdrowotnych takich jak pilates czy joga. Członek Krajowej Izby Fizjoterapeutów oraz członek Rady Zarządu Głównego AZS ds. sportu osób z niepełnosprawnościami. Nauczyciel akademicki w Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prowadząca szkolenia, warsztaty, organizator eventów sportowo-rekreacyjnych. Jej pasją jest holistyczne spojrzenie na różne aspekty naszego zdrowia, a misją propagowanie zdrowego stylu życia poprzez zastosowanie różnych form relaksacji oraz regeneracji organizmu.