To będzie jedno z największych sportowych wydarzeń w kalendarzu studenckich rozgrywek. Uczestnicy Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu ponownie zawitają do Lublina, żeby walczyć o medale i rekordy. Organizatorem wydarzenia jest KŚ AZS Lublin.       

Po raz piąty w ostatnich sześciu latach Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu gościć będą nad Bystrzycą. Od 13 kwietnia do 14 kwietnia na pływalni Aqua-Lublin zmierzy się ponad 900 zawodniczek i zawodników z ok. 80 uczelni. W stawce nie brakuje medalistów mistrzostw kraju, uczestników mistrzostw Europy i świata. Złotych medali w klasyfikacji drużynowej będzie bronił Uniwersytet Warszawski wśród kobiet i AWF Katowice u panów. Poziom zapowiada się na bardzo wysoki.

– W Lublinie posiadamy świetny obiekt, który gości najważniejsze imprezy pływackie w kraju w tym Akademickie Mistrzostwa Polski. Bardzo cieszymy się, że uczestnicy lubią tu wracać i chcą u nas rywalizować. To oczywiście jest przyjemność organizować takie wydarzenie, ale też duże wyzwanie logistyczne. Musimy zadbać o każdy szczegół, zaczynając od ekipy przez hotele i pakiety oraz oczywiście przygotowanie pływalni. Nie każdy zdobędzie tu medal, ale mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy wyjadą stąd z dobrymi wspomnieniami – powiedziała Natalia Trybulska z KŚ AZS Lublin.

Zawody rozgrywane będą na pływalni 25-metrowej. Rywalizacja toczyć będzie na 50, 100 i 200 m stylem dowolnym, klasycznym, motylkowym i grzbietowym, 100 i 200 m stylem zmiennym, a także w sztafetach 4×50 m stylem dowolnym, 4×50 m stylem zmiennym i w sztafecie mieszanej 4×50 m stylem zmiennym. Wyścigi na najdłuższym dystansie stylu grzbietowego, klasycznego i motylkowego rozegrane zostaną po raz pierwszy.

Dwóch złotych medali wywalczonych przed rokiem w Lublinie będzie broniła Barbara Mazurkiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego, która była najlepsza na 50 i 100 m stylem klasycznym. Trzy krążki przed rokiem wywalczyła Wiktoria Piotrowska z AWF Warszawa, która wygrała na 50 i 100 m stylem motylkowym, a także w sztafecie 4×50 m stylem zmiennym i ją też ponownie zobaczymy na starcie. Ubiegłoroczne wyniki powtórzyć będzie chciała także Kinga Paradowska (WSG Bydgoszcz), która triumfowała na 100 i 200 m stylem zmiennym.

– Traktuję udział w AMP-ach jako start kontrolny przed głównym celem, ponieważ półtora tygodnia później odbywają się mistrzostwa Polski seniorów na długiej pływalni, również w Lublinie. Można powiedzieć, że to dla mnie próba generalna przed tym wydarzeniem. Mam nadzieję, że będziemy się świetnie bawić i obronię tytuł mistrzyni Polski w obu konkurencjach. Pływalnia w Lublinie zawsze okazuje się bardzo szybka, co dodaje jeszcze więcej emocji. Uwielbiam rywalizować i już nie mogę się doczekać startu – mówiła Wiktoria Piotrowska z AWF Warszawa.

– Basen w Lublinie jest zdecydowanie moim ulubionym. Mam z niego najlepsze wspomnienia startowe oraz miałam też okazję trenować na nim w trakcie nauki w liceum. Myślę, że większość aktywnych i również byłych zawodników zgodzi się ze mną, że jest to najlepszy obiekt sportowy tego typu w Polsce – oceniła Barbara Mazurkiewicz.

Jednym z faworytów zawodów będzie student Uniwersytetu Warszawskiego – Ksawery Masiuk, zdobywca brązowego medalu mistrzostw świata z 2024 roku na 50 m stylem grzbietowym. Kolejnym kandydatem do podium jest olimpijczyk z Tokio i student AWF Katowice – Jakub Majerski, który na koncie ma brązowe medale mistrzostw Europy na krótkim i długim basenie oraz trzy krążki Letniej Uniwersjady w Chengdu.

O medale dla UMCS Lublin walczyć będzie Adela Piskorska, która w Chinach wygrała na 50 i 100 m stylem grzbietowym i ma już wypełnione minimum na igrzyska w Paryżu na 200 m grzbietem. W AMP wystartują także inni medaliści uniwersjady w Chengdu: Dominik Dudys (AWF Katowice), Jakub Kraska (Uniwersytet Łódzki) czy Adrian Jaśkiewicz (UW Warszawa). To oczywiście część z długiej listy nazwisk na które warto będzie zwrócić uwagę.

Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu rozpoczną się w sobotę 13 kwietnia o godzinie 9 przy Alejach Zygmuntowskich 4. Oficjalne otwarcie imprezy o 15. Podtrzymując wątek memoriałowych wyróżnień, przygotowano specjalne nagrody im. Ireny Popiel dla najlepszej zawodniczki i im. Kazimierza Bocheńskiego dla najlepszego zawodnika imprezy.

Transmisje z mistrzostw będzie można śledzić również na YouTube pasjaAZS.

Akademickie Mistrzostw Polski w pływaniu, których organizatorem jest Klub Środowiskowy AZS Lublin, wsparło Miasto Lublin. Partnerami zostały AQUA Lublin, Lubelskie Centrum Konferencyjne oraz Akademickie Centrum Szkolenia Sportowego w Lublinie.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.