Kwiecień w Łodzi pod znakiem badmintona. W weekend finał AMP!

0
379
Zeszłoroczne AMP w badmintonie odbyły się w Bieruniu; fot. Tomasz Serwiak

Już w najbliższy weekend Łódź będzie stolicą badmintona w studenckim wydaniu. Szesnaście zespołów zmierzy się w turnieju finałowym Akademickich Mistrzostw Polski, który po trzyletniej przerwie zorganizuje AZS Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

– Bardzo się cieszymy, że możemy gościć uczestników Akademickich Mistrzostw Polski w badmintonie, tym bardziej że areną zmagań będzie nowo wyremontowana hala Centrum Sportu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przy ul. 6 Sierpnia – z entuzjazmem przyznaje Filip Tomasiak, prezes Klubu Uczelnianego AZS Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Faworytów do zwycięstwa należy upatrywać w zespołach, które okazały się najlepsze w turniejach półfinałowych. W strefie północnej triumfowała Politechnika Gdańska przed Vistulą Warszawa i Uniwersytetem Warszawskim, zaś na południu wygrał AWF Katowice przed AWF Wrocław i AGH Kraków. Tytułu akademickich mistrzów Polski bronią badmintoniści Politechniki Gdańskiej, którzy pokonali w finale drużynę AWF Katowice, zwycięzców z 2022 roku. O czołowe lokaty chcą powalczyć gospodarze.

– Jako zespół chcemy dobrze zaprezentować się przed własną publicznością i dołożyć malutką cegiełkę punktową do klasyfikację uczelni medycznych AMP. Bardzo byśmy chcieli w tym roku awansować do ćwierćfinałów i będziemy o to walczyć do ostatniej lotki Filip Tomasiak zapowiada Hanna Szymańska z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, promująca tegoroczny finał na plakacie.

AZS UMed Łódź badmintonem stoi – dla organizatorów finał AMP to jeden z kilku turniejów w tej dyscyplinie, których są gospodarzem tej wiosny.

– Ten miesiąc to dla nas „badmintonowy kwiecień”, ponieważ na naszej hali odbywają się aż trzy imprezy badmintonowe. W pierwszy weekend rozgrywaliśmy Turniej Badmintona o Puchar Prezydenta Miasta Łodzi, w najbliższy zaplanowano finał AMP, a w kolejny Medyczny Puchar Polski. To jednak finału AMP nie możemy doczekać się najbardziej. Nasza reprezentacja zmierzy się w turnieju z zawodnikami z innych uczelni z całej Polski. Jestem przekonany, że czeka nas udany turniej – dodaje Tomasiak.

Rozgrywki finałowego turnieju AMP rozpoczną się w sobotni poranek od meczów w fazie grupowej. Na godzinę 11:00 zaplanowano uroczyste otwarcie AMP. Faza pucharowa odbędzie się w niedzielę, a jej kulminacyjnym punktem będzie finał o godzinie 15:00.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Finał Akademickich Mistrzostw Polski 2024 w badmintonie w Łodzi

Faza grupowa

Grupa A

 1. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
 2. Politechnika Śląska w Gliwicach
 3. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
 4. Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni

Grupa B

 1. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
 2. Politechnika Wrocławska
 3. Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
 4. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Grupa C

 1. Politechnika Gdańska
 2. Uniwersytet Warszawski
 3. Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
 4. Warszawski Uniwersytet Medyczny

Grupa D

 1. Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
 2. Uniwersytet Śląski w Katowicach
 3. Uniwersytet Medyczny w Łodzi
 4. Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie