Agnieszka Kobus-Zawojska zapisała się już na kartach historii sportu, a teraz z kart książki będzie można dowiedzieć się czegoś więcej o jej historii. O cenie sukcesu i często niełatwych kulisach zawodowej kariery sportowej opowiada “Mój wyścig z depresją”. Publikacja trafiła do księgarń.
Jak przystało na dwukrotną medalistkę olimpijską oficjalna premiera książki miała miejsce w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Zbliżające się igrzyska w Paryżu były doskonałym momentem do prezentacji tej książki. Książki, która opowiada nie tylko o sukcesach sportowca, ale i o problemach psychicznych, co nie jest zbyt częste w środowisku sportowym. To nadal pozostaje tematem tabu, coraz częściej jednak przełamywanym.
Na blisko 300 stronach książki zawodniczka, razem z dziennikarzem Mateuszem Ligęzą, rozmawiają o 15-letniej karierze i wszystkich dobrych oraz złych chwilach. Jest to szczery materiał nie opisujący tylko planu treningowego, ale wyścig o wygrane zdrowie i szczęście. Same prace nad powstaniem książki trwały ponad rok.
– Oczywiście przede mną jeszcze wiele ciekawych rzeczy i rozdziałów do zapisania, ale chciałam spisać swój dotychczasowy dorobek. Na przykładzie medalu zdobytego w Tokio chciałam pokazać, że ma on dwie strony i był inny niż ten zdobyty w Rio. Do igrzysk w Paryżu zostało prawie 100 dni. Może pomoże to jakiemuś sportowcowi, jeśli przeczyta, że można mieć gorszy czas, ale przy tym zdobywać medale – mówi była zawodniczka AZS AWF Warszawa.
Sformułowanie o tym, że w tej książce każdy znajdzie coś dla siebie, wydaje się być oklepane, jednak nie trzeba być wyczynowym sportowcem, żeby sięgnąć po ten tytuł. Depresja jest chorobą demokratyczną i może dotknąć każdego, zarówno sportowców jak i osoby pracujące w korporacji.
– Sportowe biografie są takie, że są jakieś przeciwności, ale odnosi się wielki sukces. Ja też osiągnęłam sukces, ale chciałam żeby ta książka była mną. Miałam też cel, żeby ta książka nie była wyłącznie dla sportowców, tylko dla każdego człowieka. Taki wyścig olimpijski można porównać do wielu sytuacji. Przedsiębiorcy mają swoje cele, nastolatkowie też, bo myślą o maturze czy studiach. Spływają już pierwsze opinie, że wiele osób może się z tą książką utożsamia, jeśli tylko spojrzą z pewnym dystansem – opowiada wicemistrzyni olimpijska i współautorka książki.
Wioślarka i dziennikarka ma nadzieję, że ta publikacja może komuś pomóc i dać nadzieję. – Jak zostałam zdiagnozowana, to zaczęłam się zastanawiać nad tym, że już wcześniej miałam problemy. Dlatego mam nadzieję, że ktoś zauważy coś, czego może do tej pory nie kojarzył z problemami psychicznymi i zacznie się zastanawiać oraz sięgnie po pomoc do specjalistów – dodaje.
Publikacja książki jest też podręcznikowym zakończeniem reprezentacyjnej kariery Agnieszki Kobus-Zawojskiej. Wioślarka żegna się z torem regatowym, ale nie wyklucza startów w wioślarstwie morskim.
Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Nova Res. Partnerem jest Akademicki Związek Sportowy.