Marcin Lewandowski, czołowy polski lekkoatleta, mistrz Europy i medalista mistrzostw świata na 1500 m został zawodnikiem AZS UMCS Lublin. – Cieszę się, że trafiłem do AZS UMCS, który gwarantuje mi doskonałe warunki do treningów – mówi Lewandowski.

To kolejny polski lekkoatleta, który zdecydował się na przenosiny do AZS UMCS Lublin. Wcześniej kontrakty z akademickim klubem podpisały m.in. Sofia Ennaoui, Małgorzata Hołub-Kowalik czy Paulina Guba. – Mówią o mnie, że jestem jak wino – im starszy, tym lepszy. Mam nadzieję, że przez najbliższych kilka lat będę kontynuował karierę na najwyższym poziomie. Ten rok jest dla mnie kluczowy, bo przecież w sierpniu mam zamiar walczyć o olimpijski medal – dodaje Lewandowski.

Rozmowy szefów AZS UMCS Lublin z Marcinem Lewandowskim trwały kilka miesięcy. – Dzięki zaangażowaniu marszałka województwa lubelskiego Jarosława Stawiarskiego oraz miasta Lublin zdołaliśmy wreszcie dopiąć ten transfer. Marcin to medalista mistrzostw świata, osoba bardzo profesjonalnie podchodząca do sportu. Jestem przekonany, że zrobi wszystko, co w jego mocy, by z Tokio wrócić z medalem – mówi prezes AZS UMCS Lublin, Rafał Walczyk.

Pierwszym startem Marcina Lewandowskiego w barwach AZS UMCS Lublin będą halowe mistrzostwa Polski, które w dniach 20-21 lutego odbędą się w Toruniu. Dwa tygodnie później Lewandowski, jako jeden z liderów lekkoatletycznej reprezentacji Polski, wystartuje w odbywających się również w Toruniu halowych Mistrzostwach Europy, których został ambasadorem.

Marcin Lewandowski jest rekordzistą Polski na 1500 m (3:31.46), ale także na 1000 m, jedną milę i 2000 m. W dorobku ma brąz Mistrzostw Świata w Doha (i srebro w hali), złoto i dwa srebra Mistrzostw Europy na stadionie oraz trzy złota i srebro w hali. Wśród jego sukcesów są także trzy medale na Mistrzostwach Świata sztafet.

Działalność Akademickiego Związku Sportowego wspiera Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.