Mieszkańcy kamienicy codziennie dbają o nią, rozwijają i budują jej przyszłość, w oparciu o solidne fundamenty. Każdy element składowy wspólnoty jest ważny i wspiera funkcjonowanie całości. Taki właśnie jest Akademicki Związek Sportowy, o czym przekonać się mogli uczestnicy tegorocznej Akademii Liderów.

Na trzy dni wrocławski Hotel Gem stał się centrum szkoleniowym dla niemal stu młodych przedstawicieli jednostek AZS z całego kraju, którzy pełni zapału brali udział w warsztatach i prelekcjach mających umocnić ich w roli liderów. Spotkanie rozpoczęło się historią pewnej kamienicy, która przybliżyła im strukturę działania organizacji i którą można przeczytać w całości TUTAJ.

fot. Anna Szatanowska

W gęstym harmonogramie Akademii Liderów 2023 znalazło się miejsce dla zajęć praktycznych, takich jak warsztaty z prowadzenia transmisji internetowych, obsługi mediów społecznościowych oraz błyskawiczny kurs wystąpień publicznych. Uczestnicy mieli także okazję poznać historię i strukturę Akademickiego Związku Sportowego, posłuchać o aktualnych projektach, planach na przyszłość i przede wszystkim poczuć się częścią ogromnej rodziny AZS! Wśród zajęć nie zabrakło bloków poświęconych odpowiedzialności, statutowi oraz rozliczeniom – bez których działanie organizacji nie byłoby możliwe. Najbardziej biegli w tym ostatnim wzięli udział w obszernym szkoleniu obsługi programu Microsoft Excel.

fot. Anna Szatanowska

Ostatniego dnia zdobyta wiedza została poddana gruntownemu sprawdzianowi – uczestnicy mieli za zadanie zorganizowanie i obsługę własnej imprezy sportowej. Pod czujnym okiem mentorów musieli zaplanować i przeprowadzić testowy turniej koszykówki 3×3, zgodnie z wymogami wizerunkowymi oraz formalnymi: od wieszania banerów, poprowadzenia promocji online, aż po komunikat końcowy!

fot. Tomasz Serwiak

W ramach relaksu, poranki Akademii zaczynały się zajęciami dla chętnych z jogi i pilatesu, a kończyły ciekawymi aktywnościami. W czwartek przedstawiciele Komisji Studenckiej zorganizowali gry integracyjne, podczas których młodzi liderzy mieli okazję lepiej się poznać i prędko zawrzeć nowe przyjaźnie. Zaowocowało to sprawną współpracą, która przydała się w aktywności pod koniec drugiego dnia, gdy uczestnicy zostali podzieleni w pary, w których jedna osoba otrzymała opaskę na oczy, a druga stanowiła jej asystenta. Mogli dzięki temu na żywo przetestować czym jest wzajemne zaufanie i zrozumienie oraz poczuć na własnej skórze, jak gra się w goalball – jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportu osób z niepełnosprawnościami oraz piłkę nożną bez zmysłu wzroku!

fot. Anna Szatanowska

Zwieńczeniem Akademii było spotkanie z gościem specjalnym, Dawidem Tomalą – mistrzem olimpijskim w chodzie na 50 km i zawodnikiem KU AZS Politechniki Opolskiej, któremu Wiceprezes ds. Rozwoju Mariusz Walczak wręczył Złotą Odznakę AZS. Złoty medalista z Tokio opowiedział o swojej drodze na szczyt podium największej lekkoatletycznej imprezy i o tym jak zmieniło się jego życie po mistrzostwie olimpijskim.

Były momenty edukacyjne, warsztatowe, zabawne i sportowe, ale też te bardziej poważne i doniosłe. Wszystko to pod hasłami współpracy, rozwoju i wzajemnego wsparcia, które każdy otrzymuje pod mocnymi skrzydłami Akademickiego Związku Sportowego.

Prowadzący:

Tomasz Wróbel
Akademicka Doba Sportu

Agnieszka Kapusta, Dawid Piechowiak
Dziennik elektroniczny programu Młodość Pełna Pasji

Marianna Pikul, Weronika Wieżynis
Europejskie inicjatywy dla sportu

Marcin Bryła, Julia Sproch, Jacek Olejniczak
Gry integracyjne

Marcin Kotowoda
Internetowe transmisje video 

Dariusz Piekut
O AZS, statucie i odpowiedzialności

Paweł Zagrodniczek
Obsługa mediów społecznościowych – Instagram i Facebook

Robert Krebok, Mariusz Walczak, Piotr Żebrowski
Organizacja imprez sportowych na przykładzie AMP

Paweł Walczak
Praktyczne zastosowanie Microsoft Excel

Olga Bociankiewicz, Daniel Bukalski
Przykłady działania klubów AZS

Ewa Ziółkowska
Rozliczenia imprez sportowych

Dawid Piechowiak
Sporty bez zmysłu wzroku

Aleksandra Szutenberg
Wystąpienia publiczne i przed kamerą

Agnieszka Wróblewska
Zdrowy kręgosłup

Ilustracja: Aneta Popławska

Fot. Anna Szatanowska, Tomasz Serwiak