Lekkoatleci błyszczeli w Radomiu

0
958

Lekkoatleci z klubów AZS zdobyli aż 58 medali podczas rozegranych w miniony weekend Mistrzostw Polski Seniorów w Radomiu. W klasyfikacji medalowej triumfował AZS UMCS Lublin, zaś klasyfikację punkową wygrał OŚ AZS Poznań. Nie zabrakło miłych niespodzianek w wykonaniu azetesiaków.

Autorem jednej z sensacji był dyskobol Bartłomiej Stój. Reprezentant KU AZS Politechniki Opolskiej Opole po raz pierwszy w karierze został mistrzem Polski seniorów, pozostawiając w pokonanym polu utytułowanych faworytów – Piotra Małachowskiego i Roberta Urbanka. Stój uzyskał najlepszy w sezonie wynik – 64,33 m, niewiele gorszy od rekordu życiowego sprzed trzech lat (64,64 m).

Powody do zadowolenia miała Malwina Kopron. Zawodniczka AZS UMCS Lublin wywalczyła złoty medal, posyłając w ostatniej kolejce młot na odległość 73,95 m. Tym samym wicemistrzyni Uniwersjady w Neapolu wypełniła minimum na przyszłoroczne Igrzyska Olimpijskie! Srebro w tej konkurencji zdobyła Joanna Fiodorow z OŚ AZS Poznań.

Reprezentanci AZS UMCS Lublin pięciokrotnie stawali na najwyższym stopniu podium. Obok Kopron najlepsze w swoich konkurencjach okazały się faworytki – Paulina Guba w pchnięciu kulą i Daria Zabawska w rzucie dyskiem. Tradycyjnie świetnym finiszem na 1500 m popisała się Sofia Ennaoui, która pewnie sięgnęła po kolejny złoty medal w karierze na tym dystansie. Pasjonującą walkę o złoto stoczyły płotkarki – Karolina Kołeczek (AZS UMCS Lublin) i Klaudia Siciarz (KS AZS AWF Kraków). Liderka tabel okazała się lepsza od obrończyni tytułu. Kołeczek osiągnęła drugi w karierze wynik – 12,82 s, a Siciarz była wolniejsza o zaledwie 0,03 s.

Wielkie emocje towarzyszyły także konkursowi pchnięcia kulą mężczyzn. Michał Haratyk i Konrad Bukowiecki (AZS UWM Olsztyn) przylecieli do Radomia prosto z zawodów Diamentowej Ligi w Paryżu. Bukowiecki objął prowadzenie już w pierwszej kolejce i nie oddał go do końca. Najlepszy rezultat – 21,83 m uzyskał w ostatniej próbie, stawiając tym samym kropkę nad „i”. Mistrz i rekordzista Uniwersjady został mistrzem Polski na stadionie po raz drugi w karierze – poprzednie złoto wywalczył w 2016 roku w Bydgoszczy.

W skoku o tyczce mężczyzn minumum na mistrzostwa świata wypełnił w końcu Robert Sobera. Reprezentant AZS AWF Wrocław w trzeciej próbie pokonał poprzeczkę zawieszoną na wysokości 5,71 m i zdobył srebrny medal, ulegając jedynie Pawłowi Wojciechowskiemu.

Niespodzianki nie było w sprincie kobiet. Ewa Swoboda z AZS AWF Katowice nie dała szans rywalkom i czwarty raz z rzędu wygrała finał 100 m. Dwa medale w sprintach zdobyła Kamila Ciba (OŚ AZS Poznań) – srebrny na 200 m i brązowy na 100 m. Z dwóch indywidualnych krążków mógł cieszyć się także Przemysław Słowikowski (AZS AWF Katowice) – drugi na 100 m i trzeci na 200 m. Do tego dorzucił złoto wywalczone z kolegami w sztafecie 4×100 m – reprezentanci AZS AWF Katowice okazali się o 0,07 s lepsi od zespołu OŚ AZS Poznań.

Azetesiacy zajęli trzy miejsca na podium w rywalizacji na 400 m mężczyzn – najszybszy był Wiktor Suwara (AZS AWF Warszawa), który zameldował się na mecie przed Karolem Zalewskim (AZS AWF Katowice) i Rafałem Omelko (KS AZS AWF Wrocław). Wśród kobiet brązowy medal dla Justyny Święty-Ersetic (AZS AWF Katowice), która musiała uznać wyższość Igi Baumgart-Witan i Anny Kiełbasińskiej. W rywalizacji sztafet 4×400 m wśród kobiet wszystkie medale dla klubów AZS – złoto dla AZS-AWF Katowice, srebro dla AZS-AWF Warszawa, a brąz dla AZS AWFiS Gdańsk. Wśród mężczyzn tytuł wicemistrzów Polski zdobył AZS UMCS Lublin, a na trzecim stopniu podium stanął zespół AZS AWF Warszawa.

Coraz bliżej wypełnienia minimum na igrzyska olimpijskie do Tokio jest Joanna Linkiewicz. Zawodniczka KS AZS AWF Wrocław zdobyła złoty medal na 400 m przez płotki z najlepszym wynikiem w sezonie – 55,55 s (minimum na IO wynosi 55,40 m). Srebrny medal wywalczyła Emilia Ankiewicz z AZS AWF Warszawa.

Zawodnicy z klubów AZS sięgali także po tytuły mistrzowskie w skokach. Złoto w trójskoku wywalczyła Adrianna Szóstak (OŚ AZS Poznań), a w skoku w dal triumfowała Joanna Kuryło (KS AZS AWF Wrocław). W skoku w dal mężczyzn zwyciężył faworyt Tomasz Jaszczuk (AZS AWF Katowice), który skoczył 8,10 m, ale przy zbyt sprzyjającym wietrze +2,7 m/s. Srebro dla Mateusza Jopka (KS AZS AWF Wrocław) – 7,85 m (nowy rekord życiowy), a brąz dla Mateusza Różańskiego (KU AZS PWSZ Tarnów).

W biegach średnich dwa medale dla Martyny Galant (OŚ AZS Poznań) – brązowy na 800 m i srebrny na 1500 m. Na 800 m druga była Joanna Jóźwik (AZS AWF Katowice). Na 1500 m na trzecim stopniu podium stanęła Katarzyna Broniatowska (AZS AWF Kraków).

W chodzie na 10 000 m tytuł mistrza Polski obronił Dawid Tomala z KU AZS Politechniki Opolskiej Opole, który był lepszy od Rafała Sikory (AZS AWF Katowice) i Rafała Fedaczyńskiego (AZS UMCS Lublin).

Wkrótce Polski Związek Lekkiej Atletyki ogłosi skład reprezentacji Polski na mistrzostwa świata w Doha (27 września – 6 października 2019), w którym powinno znaleźć się szerokie grono zawodników z AZS. Wcześniej niektórych z nich czeka start w meczu Europa-USA w Mińsku (9-10 września 2019).