W piątek 2 października w Zielonej Górze rozpoczną się kolejne zawody z cyklu Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS. Do rywalizacji w boccia przystąpi 40 zawodników z 11 polskich uczelni. Łącznie wystawionych zostanie 13 drużyn, które w sobotę będą walczyć o miano Drużynowego Mistrza IMP AZS. Dzień później uczestnicy wezmą udział w zmaganiach indywidualnych.
Boccia jest dyscypliną dla każdego, ale największą popularność zdobyła wśród osób z niepełnosprawnością (jak porażenie mózgowe lub inne ciężkie uszkodzenia układu nerwowego, wymagające poruszania się na wózku inwalidzkim). Uprawianie tej dyscypliny angażuje zarówno ciało, jak i umysł, działając terapeutycznie. Jest doskonałym sposobem na integrację osób niepełnosprawnych fizycznie z osobami pełnosprawnymi w klubach sportowych, organizacjach pozarządowych, szkołach, centrach rehabilitacji, a nawet w domach. Boccia to dyscyplina wielowymiarowa – sport z elementami rywalizacji, narzędzie terapeutyczne, gra integracyjna idealna do podejmowania inicjatyw obywatelskich.
Z jakim nastawieniem do mistrzostw przystępują zwodnicy? – Czuję ogromną radość, że po długim czasie przerwy będę mogła znów pograć w moją ulubioną grę, jaką jest boccia. Cieszę się, że spotkam się ze znajomymi z różnych polskich miast. Podczas zawodów najważniejsza jest dla mnie dobra zabawa, ale też lubię odrobinę rywalizacji, która ma miejsce podczas IMP AZS – relacjonuje Anna Stefaniak z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Łukasz Leśny z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie dodaje
– Boccia? Cokolwiek to jest nie mogę się doczekać poznania kolejnej dyscypliny jak i spotkania ze starymi znajomymi z poprzednich edycji zawodów. Jadąc na regaty żeglarskie w Wilkasach martwiłem się, ponieważ nigdy wcześniej nie pływałem łódką. Jak się okazało, nie było to żadna przeszkodą, by świetnie się bawić i poczuć ducha sportu. Liczę, że i tym razem będzie podobnie.
Drużynowy Mistrz z ubiegłego roku, Konrad Rocławski z bojowym nastawieniem mówi
– Razem z ekipą jesteśmy bardzo zmotywowani. Straciliśmy naszego prawoskrzydłowego, ponieważ opuścił naszą uczelnię; jednak razem z Marcelem i Piotrkiem postaramy się godnie reprezentować Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Nieobecność naszego kompana jeszcze bardziej nas zmobilizowała do walki o obronę tytułu mistrza w Boccia na Integracyjnych Mistrzostwach Polski. Będą emocje, rywalizacja i zacięta walka. Czekamy na wszystkich znajomych i nowe osoby, które zagrają przeciwko nam.
Głównym sponsorem zawodów jest Grupa LOTOS. Projekt Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS finansowany jest przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Organizatorem zawodów jest Uniwersytet Zielonogórski oraz Klub Uczelniany AZS UZ.
Tekst: Dominika Hoft