W dniach 19-22 maja w Poznaniu piłkarze nożni wyznaczyli sobie spotkanie w walce o awans do turnieju finałowego AMP ze strefy A. Gospodarzem turnieju będzie miejscowa Organizacja Środowiskowa AZS.

Do zawodów zgłosiło się dziesięć zespołów, co stworzyło wyjątkową konieczność przeprowadzenia gier w ciągu aż trzech dni, gdyż w Poznaniu należy skutecznie i zgodnie z zatwierdzonym systemem rozgrywek wyłonić tylko trzy najlepsze zespoły (czwartym przedstawicielem strefy A w turnieju finałowym AMP w piłce nożnej będzie jego gospodarz – zespół Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego z Bydgoszczy). Przez dwa dni toczyć się więc będzie walka w dwóch grupach, a sześć najlepszych drużyn rozegra kolejnego dnia trzy mecze o awans.

Rywalizacja w strefie A zapowiada się jak zwykle emocjonująco. Klasą dla siebie powinna być drużyna Politechniki Gdańskiej, opromieniona srebrnym medalem Akademickich Mistrzostw Europy (Tirana 2023) i broniąca tytułu mistrzowskiego AMP. Silny skład zapowiada także Uniwersytet Szczeciński, brązowi medaliści AMP z ubiegłego roku. Na tle bardzo mocnych zespołów z Gdańska, Szczecina i Torunia ekipy z Wielkopolski wydają się stać na straconej pozycji, ale piłka jest przecież okrągła. Spośród pięciu wielkopolskich ekip, które zagrają w Poznaniu, miejscowi najwięcej szans na awans do bydgoskich finałów dają drużynie poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego, która anonsuje udział w turnieju najsilniejszym składem od wielu lat.

Rywalizacja toczyć się będzie na funkcjonalnym stadionie piłkarskim Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Gospodarze zapowiadają, że zapewnią piłkarzom tradycyjną wielkopolską gościnność, kompetentną organizację a także cenne nagrody i gadgety, ufundowane przez AZS Poznań, Polski Związek Piłki Nożnej oraz Dom Wydawniczy REBIS – niezawodnego sponsora sportu akademickiego.

Zawody w stolicy Wielkopolski odbywają się dzięki wsparciu Rady Miasta Poznania, a cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Finały AMP w piłce nożnej odbędą się w dniach 16-19 czerwca 2024 w Bydgoszczy.

Grupy eliminacyjne półfinału A AMP w piłce nożnej 2024

Grupa A
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Politechnika Gdańska
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku

Grupa B
Uniwersytet Szczeciński
Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu
Uniwersytet Gdański
Politechnika Poznańska
Akademia Nauk Stosowanych w Lesznie

Piotr Kuś