Na co dzień muszą pokonywać wiele barier, to tym razem przełamać będą musieli też opór wody oraz wygrać z samym sobą. W weekend w Poznaniu odbędą się Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS w pływaniu. Dla jednych będzie to skok na głęboką wodę, choć są i tacy, którzy chętnie poprawią swoje życiówki.  

Po chwili odpoczynku wraca kolejny sezon Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS. Będzie to już dziewiąta seria imprez promujących sport wśród studentów z niepełnosprawnościami. Na początek od 10 do 12 maja na obiekcie Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu wystartuje 90 zawodników i zawodniczek z 22 klubów uczelnianych i środowisk. Zmagania odbywać będą się w konkurencjach indywidualnych i sztafetach.

W programie znajdzie się m.in. 25 m stylem dowolnym kobiet i mężczyzn, 50 m stylem grzbietowym, klasycznym, dowolnym, motylkowym oraz 100 m stylem dowolnym, a także sztafety 4x 25 m stylem dowolnym open i 4 x 50 m stylem dowolnym open. Wszystko  odbywać będzie się na sześciu torach. Pływalnia UAM Poznań dostosowana będzie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

– Zainteresowanie IMP AZS z roku na rok rośnie i to nas bardzo cieszy. Na pływanie nie mogliśmy przyjąć wszystkich wszystkich zainteresowanych, więc już przed stanięciem na słupku liczyła się szybkość, szybkość w zapisach. Zwykle w zawodach biorą udział tu osoby, które miały już do czynienia z wodą i pływały, więc czekają żeby poprawiać swoje wyniki. Oczywiście są też osoby mniej zaawansowane, ale pewne jest to, że każdy daje z siebie maksimum – opowiada Dawid Piechowiak, jeden z organizatorów imprezy.

Oprócz drużynowej klasyfikacji medalowej w każdej z rozgrywanych konkurencji prowadzone będą również klasyfikacje według klas startowych. Wyróżnione zostały cztery grupy tak, by sprawiedliwie porównać wyniki i tylko forma decydowała o wygranej. Zmagania toczyć będą się w klasach: z dysfunkcją narządu ruchu, osób z zaburzeniami narządu wzroku, osób z zaburzeniami narządu słuchu i osób z innymi schorzeniami. Do zawodów dopuszczone są osoby posiadające ważne orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie lekarza orzecznika ZUS.

Oficjalne otwarcie zawodów w sobotę 11 maja o godzinie 10. Pierwszego dnia rozegrane będę dwa bloki. W niedzielę rywalizacja sztafet i dekoracja około godziny 12:15.

Dodajmy, że przed wakacjami odbędą się jeszcze IMP AZS w bocci (24-26.05 Zielona Góra) oraz IMP AZS w lekkiej atletyce (7-9 czerwca, Gdańsk)

Organizatorem wydarzenia jest AZS Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Akademicki Związek Sportowy. Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS finansowane są ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Sponsorem strategicznym Akademickiego Związku Sportowego jest Grupa PZU.