Dźwięk uderzanej raz po raz stali oraz radość ze zdobywanych medali – to wszystko będzie towarzyszyło uczestnikom Akademickich Mistrzostw Polski w szermierce. Impreza po raz trzeci z rzędu odbędzie się w stolicy, a organizatorem wydarzenia jest AZS Uniwersytetu Warszawskiego.

Szermierka może pochwalić się jedną z najbogatszych kart w historii nowożytnych igrzysk olimpijskich. Nie dziwi więc fakt, że na mniej niż 80 dni do rozpoczęcia zmagań w Paryżu znów budzi wiele zainteresowania. Popisy władania białą bronią zobaczyć będzie można już w niedzielę 12 maja w hali Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Na ośmiu planszach rywalizować będzie 139 zawodniczek i zawodników z 38 uczelni. Zmagania przebiegać będą we wszystkich rodzajach broni: szpadzie, florecie i szabli.

– Bardzo cieszymy się z tego, że impreza po raz kolejny zawita do Warszawy. W tym roku wracamy do hali przy ul. Szturmowej, która zwykle jest obiektem zmagań koszykarek czy piłkarzy ręcznych, ale znów zamieni się w szermierczą arenę. Mamy nadzieję, że wszyscy będą w jak najlepszej formie. Spodziewać można się czołówki młodzieżowców w kraju i wielu doświadczonych zawodników i zawodniczek. Wierzę, że impreza przyczynia się do rozwoju i promocji szermierki w środowisku akademickim – powiedział Olaf Weker, prezes AZS Uniwersytetu Warszawskiego i jeden z koordynatorów zawodów.

O miejsca na podium nie będzie łatwo. W stawce spodziewać można się medalistek i medalistów krajowych i międzynarodowych imprez. W szpadzie kobiet faworytkami będą obrończyni tytułu Zofii Janelli (Politechnika Wrocławska) i Barbara Brych (AWF Kraków), która rok temu zdobyła srebro. O kolejny medal dla gospodarzy walczyć będzie Dominika Wasilczuk, która będzie bronić tytułu we florecie kobiet. U florecistów sukces powtórzyć zechce Adam Podralski (GUMed Gdańsk). Zacięta rywalizacja na cięcia szykuje się też w szabli. Tu w roli obrońców tytułu wystąpią Zuzanna Cieślar (AWF Katowice) i Krzysztof Kajor (ALK Warszawa).

Nowego akademickiego mistrza Polski poznamy na pewno w męskiej szpadzie, bo wśród zgłoszonych nie ma Mateusza Antkiewicza. Swoją szansę na sukces ma srebrny medalista z 2023 roku Wiktor Wałach z AWF Katowice. Jego uczelnia będzie zaś bronić mistrzowskiego tytułu w klasyfikacji drużynowej.

Kultywując pamięć o gwiazdach AZS czołowi uczestnicy turnieju otrzymają memoriałowe wyróżnienia. Dla najlepszego zawodnika przewidziana jest Nagroda im. Władysława Dobrowolskiego, a do najlepszej zawodniczki trafi Nagroda im. Małgorzaty Serini-Bulskiej.

Akademickie Mistrzostwa Polski w szermierce odbędą się w niedzielę 12 maja w hali przy ul. Szturmowej 1/3. Początek rywalizacji o godzinie 9. Na pierwszy ogień pójdą szpadziści, a wszystko zakończy około godziny 15 szabla.

Organizatorem wydarzenia jest AZS Uniwersytetu Warszawskiego. Partnerem jest Uniwersytet Warszawski, Polski Związek Szermierczy oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.