W sobotę w Poznaniu rozdano kolejne komplety medali Akademickich Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce. W najbardziej emocjonujących kibiców biegach na 100 metrów triumfowali Martyna Kotwiła (UTH Radom) i Mateusz Siuda (AWF Poznań). Na najwyższym stopniu podium stanęli także m.in. skoczek wzwyż Norbert Kobielski (WSG Bydgoszcz) czy skoczkini w dal Roksana Jędraszak (AWF Poznań).
Drugi dzień lekkoatletycznej rywalizacji na Golęcinie wyłonił medalistów kolejnych dziewięciu konkurencji. Jako pierwsi finałową walkę o status najlepszych polskich studentów „królowej sportu” stanęli skoczkowie wzwyż. Wśród mężczyzn nie było niespodzianki i złoto zdobył Norbert Kobielski (Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy). Do zdobycia tytułu akademickiego mistrza kraju wystarczyło mu pokonanie wysokości 2,27 metra. Kobielski atakował nawet rekord życiowy (2,28 m) i AMP (2,29 m), należący do Sylwestra Bednarka, jednak miał trzy nieudane podejścia, W konkursie skoku wzwyż kobiet najlepsza z wynikiem 1,94 metra była Maria Zhodzik (Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku), nowa rekordzistka AMP.
– Przede wszystkim chciałem w Poznaniu zaliczyć dobry start. Jestem po ciężkim obozie w Łodzi, trenuję obecnie dwa razy dziennie. Ten wynik trochę mnie zszokował, ale to tylko dobry prognostyk na otwierający się sezon – opowiada Kobielski, który wcześniej startował w AMP w barwach Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Pierwszy raz reprezentowałem WSG w Bydgoszczy. AMP-y rządzą się swoimi prawami, panuje na nich szczególna atmosfera, ale jak widać, ona tylko pomaga osiągać dobre rezultaty. W tym sezonie nastawiam się na start w Igrzyskach Europejskich w Chorzowie, uwielbiam skakać na Stadionie Śląskim. Chciałbym tam zakręcić się w okolicach rekordu życiowego, a potem szykuję się na mistrzostwa świata w Budapeszcie. Trzeba się odkuć za poprzedni rok, kiedy w USA złamałem stopę. Mam coś do udowodnienia – przekonuje 26-latek.
Pasjonująco wyglądała walka także w innych konkurencjach technicznych. W skoku o tyczce kobiet z wynikiem 4,10 metra triumfowała Maja Chamot (AWF Kraków), a męski konkurs tyczkarzy, dzięki udanej próbie na 5,20 metra, padł łupem Bartosza Marciniewicza (AWF Katowice). Przy okazji oboje ustanowili nowe rekordy AMP w tej konkurencji. Z kolei w skoku w dal kobiet triumfowała Roksana Jędraszak (AWF Poznań), pokonując Annę Matuszewicz (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu).
– Jestem zadowolona z wyniku 6,27 metra, to dla mnie najlepsze od lat otwarcie sezonu. Myślę, że będzie jeszcze lepiej – mówi Jędraszak. która jest studentką wychowania fizycznego na AWF-ie Poznań. – Jestem na drugim roku i według mnie, bardzo dobrze udaje mi się połączyć uprawianie sportu z nauką. Uczelnia daje mi dużo swobody i możliwość rozwijania – dodaje.
W skoku w dal mężczyzn najlepszy był Mateusz Jopek (AWF Kraków), natomiast w pchnięciu kulą zwyciężyli Martyna Karwowska (Politechnika Białostocka) i Szymon Mazur (AWF Warszawa). Z kolei w finale rzutu oszczepem najdalsze próby oddali Gabriela Andrukonis (Politechnika Białostocka) i Wiktor Mertka (Politechnika Gdańska).
Pierwszych sobotnich medalistów poznaliśmy w biegu kobiet na 800 metrów. Dwa okrążenia najszybciej pokonała brązowa przed rokiem Aleksandra Płocińska (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie), która w klasyfikacji końcowej dystansu wyprzedziła broniącą tytułu Elizę Megger (Uniwersytet Śląski w Katowicach) i Milenę Korbut (Politechnika Śląska w Gliwicach). W tej konkurencji wśród panów zwyciężył Jakub Chmielarz (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu), kolejny z nowych rekordzistów AMP.
Podobnie jak w piątek, także w sobotę podziwialiśmy rywalizację płotkarzy, tym razem na dystansie 400 metrów. Zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn wygrali ubiegłoroczni wicemistrzowie – Izabela Smolińska (SGGW Warszawa) i Jakub Olejniczak (AWF Kraków).
Najbardziej wyczekiwane biegi zostały rozegrane pod koniec dnia. W finale 100 metrów kobiet zwyciężyła brązowa medalistka MP na tym dystansie Martyna Kotwiła (Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu). 24-letnia sprinterka z czasem 11.60 sekundy zameldowała się na mecie tuż przed bijącą swoją „życiówkę” Moniką Romaszko (Politechnika Lubelska) i ubiegłoroczną zwyciężczynią Nikolą Horowską (Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim).
– Generalnie cieszę się ze zwycięstwa, bo taki był cel. Moje ambicje są troszeczkę wyższe niż dzisiejszy czas, dlatego trzeba wziąć się do treningu startowego i myślę, że będzie szybciej. To początek sezonu i wyniki nie dają takiej frajdy, jaką choćby mogłyby dać te za miesiąc – przekonuje Kotwiła.
Na najkrótszym z męskich dystansów triumfował z kolei Mateusz Siuda (AWF Poznań). Srebro wywalczył Anton Bachórski (Uniwersytet Szczeciński), a na najniższym stopniu podium stanął mistrz Polski na 200 metrów Łukasz Żok (AJP Gorzów Wlkp.).
– Ciężko powiedzieć, na jaki rezultat liczyłem, ponieważ jeszcze parę dni temu nie było mowy o występie w AMP-ach. Do biegania wracam po kontuzji i ten start był spontaniczny. Nawet rano jeszcze nie byłem pewny, czy wystartuję. Ostatecznie pobiegłem i bardzo cieszę się z tego wygranej – relacjonuje Siuda, który wcześniej był studentem Politechniki Poznańskiej. – Na razie dobrze czuję się na AWF-ie, w klubie jestem już szósty rok, a z każdym kolejnym robię progres. Celem na ten sezon jest biegać jak najszybciej, bić rekordy życiowe, a w parze z tym przyjdą międzynarodowe starty i sukcesy na nich – uważa 25-latek.
Na koniec dnia poznaliśmy najszybszych biegaczy w rywalizacji na dystansie 3000 metrów. Złoto zdobył Marcin Biskup (UKW Bydgoszcz), a podium uzupełnili Adrian Romberg (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach) i Wiktor Antosz (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie).
W niedzielę ostatni dzień AMP i Mistrzostw AZS w lekkiej atletyce w Poznaniu. Na Golęcinie czekają nas biegi na dystansie 200 metrów, sztafety 4 x 400 metrów, a także rywalizacja w trójskoku, rzucie młotem i dyskiem. Transmisję z tych zmagań przeprowadzi telewizja internetowa KP Sport.
Organizatorem tegorocznych AMP i Mistrzostw AZS w lekkiej atletyce jest AZS Poznań, który jest wspierany przez Miasto Poznań oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Partnerami mistrzostw są Polski Związek Lekkiej Atletyki oraz Wielkopolski Związek Lekkiej Atletyki. Sponsorami imprezy są Dom Wydawniczy Rebis, Królik, Browar Fortuna, Toyota Bońskowcy, Astra, Neuroport, Collegium Humanum, Abedik i Politechnika Poznańska.
Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Wyniki 2. dnia Akademickich Mistrzostw Polski i Mistrzostw Polski AZS w lekkiej atletyce w Poznaniu
Kobiety
Bieg na 100 metrów
- Martyna Kotwiła (Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu)
- Monika Romaszko (Politechnika Lubelska)
- Nikola Horowska (Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim)
Bieg na 800 metrów
- Aleksandra Płocińska (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie)
- Eliza Megger (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
- Milena Korbut (Politechnika Śląska w Gliwicach)
Bieg na 400 metrów przez płotki
- Izabela Smolińska (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie)
- Julia Korzuch (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
- Katarzyna Martyna (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie)
Pchnięcie kulą
- Martyna Karwowska (Politechnika Białostocka)
- Alicja Gajewska (Uniwersytet Gdański)
- Weronika Muszyńska (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)
Rzut oszczepem
- Gabriela Andrukonis (Politechnika Białostocka)
- Angelika Antoniak (Uniwersytet Medyczny w Białymstoku)
- Julia Szałas (Akademia Wychowania Fizycznego w Gorzowie Wielkopolskim)
Skok o tyczce
- Maja Chamot (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie)
- Agnieszka Kaszuba (Uniwersytet Morski w Gdyni)
- Emilia Kusy (Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku)
Skok wzwyż
- Maria Zhodzik (Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku)
- Paulina Borys (Politechnika Gdańska)
- Alicja Wysocka (Politechnika Rzeszowska)
Skok w dal
- Roksana Jędraszak (Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu)
- Anna Matuszewicz (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
- Sara Kordek (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)
Mężczyźni
Bieg na 100 metrów
- Mateusz Siuda (Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu)
- Anton Bachórski (Uniwersytet Szczeciński)
- Łukasz Żok (Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim)
Bieg na 800 metrów
- Jakub Chmielarz (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu)
- Jakub Augustyniak (Uniwersytet Łódzki)
- Michał Kitliński (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)
Bieg na 3000 metrów
- Marcin Biskup (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy),
- Adrian Romberg (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach)
- Wiktor Antosz (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie)
Bieg na 400 metrów przez płotki
- Jakub Olejniczak (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie)
- Krzysztof Hołub (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)
- Dawid Buck (Politechnika Opolska)
Pchnięcie kulą
- Szymon Mazur (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)
- Wojciech Marok (Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie)
- Piotr Goździewicz (Politechnika Warszawska)
Rzut oszczepem
- Wiktor Mertka (Politechnika Gdańska)
- Mateusz Kwaśniewski (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)
- Eryk Kołodziejczak (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)
Skok o tyczce
- Bartosz Marciniewicz (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)
- Eryk Fursewicz (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie)
- Sebastian Chmara (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
Skok wzwyż
- Norbert Kobielski (Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy)
- Mateusz Kołodziejski (Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy)
- Marcin Jachym (Uniwersytet Rzeszowski)
Skok w dal
- Mateusz Jopek (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu)
- Piotr Tarkowski (Akademia Wychowania Fizycznego w Białej Podlasce)
- Paweł Wyszyński (Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku)