Kolejne medale na wyciągnięcie ręki. W weekend AME w sportach walki w Zagrzebiu

0
952
foto: Ewa Milun-Walczak

W Zagrzebiu szykuje się wielkie święto dla wielbicieli sportów walki. Przez weekend w stolicy Chorwacji judocy, karatecy czy kickbokserzy będą się mierzyć o medale Akademickich Mistrzostw Europy.

Zeszłoroczna rywalizacja w ramach Europejskich Igrzysk Akademickich w Łodzi była niezwykle owocna dla naszych reprezentantów. Złoto w kumite kobiet w kategorii powyżej 68 kg zdobyła karateczka Kinga Harast z Politechniki Łódzkiej, a w innych konkurencjach jej koledzy po fachu dorzucili trzy kolejne krążki. Z kolei w kickboxingu doczekaliśmy się aż 22 medali, a dorobek o siedem następnych powiększyli judocy.

W Chorwacji zobaczymy wielu naszych zawodników, którzy mają prawo myśleć o medalowych pozycjach. W judo wystąpią reprezentanci czterech polskich uczelni. Najwięcej z nich, bo jedenastu, wystawia Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. W Chorwacji powalczą Anna Dyba (mistrzyni Polski młodzieży), Konrad Szatkowski (medalista MP oraz akademicki mistrz kraju) czy medaliści seniorskich mistrzostw kraju – Piotr Zender, Dawid Hypta i Marta Kuraś.

– Na uwagę zasługują również nasze juniorki, wśród których jest Oliwia Kutyła (akademicka mistrzyni Polski i triumfatorka Pucharu Europy w Pradze w wadze do 52 kg) oraz Amelia Konfisz (wicemistrzyni kraju juniorek czy medalistka PE w Kownie). Ponadto, wystąpią także Alicja Myśliwiec (-57 kg, była mistrzyni Polski juniorek), Piotr Litwin (-90 kg- mistrz Polski Młodzieży 2022), Tamara Anoshkina (-63 kg, wicemistrzyni Polski Młodzieży 2022) oraz Aleksy Caliński (-73 kg, medalista ostatniego Pucharu Polski Juniorów w Gdyni.) – przedstawia swoich podopiecznych Łukasz Błach, trener i kierownik drużyny AWF Wrocław. – Każdego stać na powrót z medalem, ale tych nie rozdają za darmo. Liczymy na jeszcze lepszy występ niż rok temu na EUG 2022 w Łodzi, gdzie zdobyliśmy indywidualnie brązowy medal, dwa piąte miejsca oraz srebrny medal w drużynie – dodaje 39-letni multimedalista MP.

W judo powalczą też zawodnicy Politechniki Poznańskiej, Politechniki Wrocławskiej czy Akademii Nauk Stosowanych w Lublinie. Wielkopolską uczelnię będą reprezentować Natalia Nowaczyk oraz Nikodem Kubiak, znajdujący się w składzie kadry narodowej. Nowaczyk to ubiegłoroczna złota medalistka MP juniorów. W tym roku uczestniczyła w PE w Rydze, a także w Tallin European Open, gdzie zajęła piąte miejsce. Nowaczyk (-78 kg) startowała również w AMP w Pile, zdobywając brązowy medal. Rok temu na podium tej imprezy w kategorii -100 kg skończył z kolei Kubiak. W barwach PWr Wrocław zobaczymy natomiast m.in. Aleksandra Raczka (-73 kg), dla którego będzie to debiut w zawodach tej rangi, czy Przemysława Litwina (-66 kg), który rok temu w Łodzi, mimo urazu łokcia zdołał wygrać dwie walki i zająć dziewiąte miejsce w EUG 2022.

– Nie stawiamy sobie konkretnych celów na ten turniej. Chcemy wyjść do walk z nastawieniem, żeby dać z siebie sto procent. Zarówno Przemka, jak i Olka stać na wejście do strefy medalowej, jeśli zawalczą na miarę swoich możliwości i będą mieli odrobinę szczęścia – wyjaśnia Krzysztof Kiełbus, opiekun judoków dolnośląskiej uczelni.

Na tatami staną także karatecy Politechniki Białostockiej i AWF Wrocław. Jedyną reprezentantką podlaskiej uczelni będzie Klaudia Sokołowska, ćwierćfinalistka EUG 2022 w Łodzi, a także dwukrotna medalistka AMP w kategorii do 55 kg.

– Mamy pozytywne nastawienie po przygotowaniach. Klaudię stać na to, aby być wiodącą postacią AME w Zagrzebiu – uważa Dawid Szczerbiński, trener Sokołowskiej z PB Białystok.

W kickboxingu ujrzymy przedstawicieli Uniwersytetu Łódzkiego, Wyższej Szkoły Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu, Akademii Kaliskiej, ANS Lublin, a także warszawskich Szkoły Głównej Handlowej i Akademii Wychowania Fizycznego.

– Z naszej strony wystąpią Mateusz Kupijaj i Weronika Szymczak. Oboje startują w formule full contact. Po startach przed rokiem w EUG 2022 w Łodzi, zakończonymi srebrnymi medalami, liczymy co najmniej na powtórzenie wyniku, aczkolwiek Mateusz jest po kontuzji ręki i dopiero wraca do formy. Na pewno mocne będą kraje bałkańskie, szczególnie gospodarze, ale jesteśmy dobrej myśli – mówi Krzysztof Górny, kierownik drużyny AK Kalisz.

Pięciu zawodników do startu w AME w Zagrzebie deleguje natomiast AWF Warszawa. Dwóch z nich – Wojciech Pietrzak (-71 kg, full contact) i Maciej Michalski (-81 kg, full contact) – w 2022 roku w Łodzi kończyli rywalizację z medalami.

– Dla pozostałych będzie to debiut w AME, ale mają za sobą inne doświadczenia. Trzeci na PŚ w Budapeszcie w formule full contact był Konrad Kaczmarkiewicz (-81 kg). Zabraknie z nami Oliwii Ściągaj, mistrzyni Europy juniorek, Gabrieli Sztukowskiej, wicemistrzyni kontynentu z 2022 roku, czy Jarosława Iwanowa, trzeci zawodnika zeszłorocznych ME. Rok temu w Łodzi zdobyliśmy sześć medali. Mam nadzieję, że w tym roku również staniemy na wysokości zadania, aby jak najlepiej reprezentować Polskę i uczelnię – opowiada trener Jarosław Rogala.

Start reprezentantów Polski w Akademickich Mistrzostwach Europy wspierają sponsor strategiczny AZS – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.