Dziewięcioro polskich zawodników powalczy w strzelectwie sportowym podczas 31. Letniej Uniwersjady w Chengdu. Przed biało-czerwonymi przynajmniej kilka realnych szans na medale. – Myślę, że z mojej strony będą dobre wyniki – zapewnia Natalia Kochańska, drużynowa mistrzyni uniwersjady z Neapolu, a także świeżo upieczona dwukrotna medalistka IE 2023.

O tym, że wśród kadrowiczów są zawodnicy potrafiący strzelać celniej niż rywale, nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Do Chengdu wybiera się dziewiątka naszych zawodników z medalistkami mistrzostw Europy na czele. Niektórym, jak Natalii Kochańskiej, może być łatwiej poradzić się z uniwersjadową otoczką. W 2019 roku w Neapolu studentka Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizująca się w karabinie pneumatycznym, wspólnie z Anetą Stankiewicz i Katarzyną Komorowską zdobyły złoty medal w drużynie. Krążek ten był pierwszym dla Polski podczas uniwersjady we Włoszech.

– W tym roku lecimy w innym składzie. Mam jednak nadzieję, że będziemy mogły obronić złoto – liczy Kochańska, która podczas niedawnych III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 zdobyła dwa medale. Najpierw wraz ze Stankiewicz i Julią Piotrowską wywalczyły brąz w drużynie w karabinie pneumatycznym 10 metrów, a następnie indywidualnie sięgnęła po srebro w trzech postawach, dzięki czemu jest już pewna udziału w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich w Paryżu. – Gdy cztery lata temu byliśmy w Neapolu, nie odczuliśmy klimatu mieszkania razem, obcowania z innymi zawodnikami, ponieważ byliśmy zakwaterowani poza wioską. Cała otoczka uniwersjady, jak otwarcie, sama rywalizacja czy wywiady po niej były natomiast na bardzo wysokim poziomie. Na każdym kroku doświadczaliśmy zainteresowania ze strony prasy czy fotoreporterów. Cieszę się, że znów mogę polecieć na taką imprezę – nie ukrywa zawodniczka zielonogórskiej Gwardii.

W Chengdu Kochańska – podobnie jak podczas marcowych ME w Tallinie czy na IE 2023 – ponownie utworzy zespół wraz z Piotrowską, a miejsce walczących z nimi Stankiewicz zajmie Julia Mikołowska, aktualna drużynowa mistrzynią Europy juniorek. Kandydatami do miejsca na drużynowym podium w pistolecie pneumatycznym będą również ich reprezentacyjni koledzy – Oskar Miliwek, Jakub Rosa i Filip Wagner. Pierwszy z nich, studiujący na co dzień w Wyższej Szkole Turystyki i Języków Obcych w Warszawie, ma też wszelkie predyspozycje, aby skutecznie powalczyć o wysokie lokaty w konkurencjach indywidualnych.

Zanim nasi strzelcy polecą do Chin, wezmą udział w zaplanowanych na 20-24 lipca mistrzostwach Polski seniorów we Wrocławiu.

– Przygotowuję się pod uniwersjadę. Zawsze stać mnie na medal. Jak zrobię wszystko dobrze, to mogę powalczyć o finał. Myślę, że będą dobre wyniki – przeczuwa Kochańska, która w Azji wystąpi w czterech konkurencjach – karabinie pneumatycznym 10 metrów, trzech postawach, mikście i rywalizacji drużynowej.

Akademicka reprezentacja Polski w strzelectwie sportowym na 31. Letnią Uniwersjadę w Chengdu wyleci do Chin 26 lipca. Pierwsze starty w Państwie Środka są zaplanowane na 29 lipca.

Start biało-czerwonych w 31. Letniej Uniwersjadzie w Chengdu wspierają m.in. sponsor główny Akademickiego Związku Sportowego PZU S.A., a także Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Akademicka Reprezentacja Polski w strzelectwie sportowym na 31. Letnią Uniwersjadę w Chengdu

Kobiety: Maja Jarosińska (UZG Zielona Góra, ZKS Gwardia Zielona Góra), Natalia Kochańska (UW Warszawa, ZKS Gwardia Zielona Góra), Julia Mikołowska (CM Bydgoszcz, Zawisza Bydgoszcz), Agata Nowak (UJK Kielce, Świt Starachowice), Wioletta Pawluczek (AWF Katowice, ŚTS Tychy), Julia Piotrowska (AWF Wrocław, Śląsk Wrocław). Mężczyźni: Oskar Miliwek (WSTiJO Warszawa, Zawisza Bydgoszcz), Jakub Rosa (UZ Zielona Góra, ZKS Gwardia Zielona Góra), Filip Wagner (UE Poznań, WKS Grunwald Poznań)