To był dzień pełen emocji na stadionie lekkoatletycznym w Białymstoku, gdzie odbywają się finały Akademickich Mistrzostw Polski w królowej sportu. Poznaliśmy m.in. najszybszych zawodników, którzy startowali w biegu na 100 metrów czy tych, którzy skoczyli najwyżej, czyli w skoku o tyczce. W niedzielę odbędą się ostatnie z finałów.

Sobotnia rywalizacja rozpoczęła się od finałowego konkursu rzutu młotem. Ostatecznie akademickim mistrzem Polski w tej konkurencji został Marcin Wrotyński z AZS Poznań,, srebrny medal wywalczył Bartosz Kowalski z Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, a trzecie miejsce przypadło Michałowi Mazurowi ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

– Broniłem tytułu sprzed roku i udało się znów wywalczyć złoto, ale wynik daje dużo do myślenia – ocenia Wrotyński. – Tutaj jednak liczyły się miejsca, a zdobyłem pierwsze. Myślę, że moi rywale też mają spory niedosyt, podobnie jak ja. Liczyłem na trochę dalsze rzuty, ale nie ma się już co tłumaczyć. To taki jednocześnie poważny i luźny start, bo jest sporo znajomych, z którymi mogę i wystartować i pogadać. Atmosfera jest taka sama, jak na właściwych mistrzostwach Polski, ale do tego dochodzi otoczka studencka.

Kolejnymi finałami, jakie odbyły się na stadionie w Białymstoku, była rywalizacja w skoku wzwyż kobiet oraz mężczyzn. Wśród pań najlepszy rezultat zanotowała Alicja Wysocka (Politechnika Rzeszowska), która wyprzedziła na podium Aleksandrę Jankowską z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Katarzynę Kokot z Politechniki Opolskiej. Złoty medal w męskiej konkurencji tej dyscypliny odebrał natomiast Cezar Sidya z Politechniki Gdańskiej, srebrny Marcin Jachym z Uniwersytetu Rzeszowskiego, a brązowy Jakub Hołuk z Akademii Wincentego Pola w Lublinie.

– Były to moje pierwsze AMP-y i muszę przyznać, że to niesamowite doświadczenie. Wiele młodych osób, wspaniały doping kolegów i koleżanek z mojej uczelni, okrzyki, oklaski. Ta cała atmosfera rekompensuje mi wynik, bo rezultat może nie jest do końca zadowalający. Skoczyłem jednak swoje, a przy okazji wywalczyłem złoty medal – mówi Cezar Sidya, złoty medalista.

Alicja Wysocka dodała natomiast, że poziom żeńskiego konkursu był bardzo wyrównany. – Liczyłam na złamanie bariery 180 cm, ale to nie był mój dzień – podkreśla złota medalistka tegorocznych AMP-ów. – Start był bardzo wcześnie rano, a ja jestem przyzwyczajona do skakania bardziej po południu. Ale atmosfera jest znakomita, mogę się spotkać z dziewczynami, które już przestały trenować, ale możemy swobodnie porozmawiać i powspominać stare czasy.

Emocji nie brakowało również na bieżni. W wymagającym wyścigu na 800 metrów najlepsi okazali się Sylwana Gajda z Uniwersytetu Warszawskiego i Jakub Chmielarz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Srebrne medale odebrali Julia Jaguścik z Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie i Jakub Augustyniak z Uniwersytetu Łódzkiego, a brązowe Aleksandra Bereśniewicz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Michał Kitliński z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

– Bardzo się cieszę ze zwycięstwa, ale też z tego, że sprawdziłam się w “innym biegu”. Prowadziłam od początku do końca, a to trudniejsze niż gonić kogoś. Jestem tutaj trzeci raz i trzeci raz jestem bardzo zadowolona. Białystok jest więc dla mnie bardzo szczęśliwy. A za co lubię AMP-y? Przede wszystkim za atmosferę! Jest tu wielu znajomych, wszyscy sobie nawzajem kibicujemy i tak naprawdę wyniki są tutaj drugorzędne – podsumowała Gajda.

Kolejna konkurencja, w jakiej rozdano komplety medali, to bieg na 400 m przez płotki. Tutaj najlepsi okazali się Anna Gryc (AWF Warszawa) oraz… dwóch mężczyzn, którzy przybiegli z identycznym czasem – 51,37 s. Byli to Dawid Buck z Politechniki Opolskiej oraz Piotr Kidoń z Politechniki Krakowskiej. Na drugim miejscu wśród kobiet na metę przybiegła Julia Ziembicka (Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie), a na trzecim Julia Sokołowska (AWF Warszawa). Męskie podium uzupełnił Oskar Gołębiowski z UMCS Lublin. Warto wspomnieć, że wśród panów była to konkurencja memoriałowa, która upamiętniała Stefana Kostrzewskiego, wielokrotnego mistrza i rekordzisty Polski, dwukrotnego olimpijczyka.

Kolejny finał odbył się już na rzutni, a nowym akademickim mistrzem Polski w rzucie oszczepem mężczyzn został Marek Mucha z Politechniki Opolskiej. Na podium znaleźli się również Eryk Kołodziejczak z AWF Warszawa i Jonasz Mertka z Politechniki Gdańskiej.

Najwyżej wśród kobiet na stadionie w Białymstoku znalazła się Marika Borkiewicz z Uniwersytetu Szczecińskiego, która została akademicką mistrzynią Polski w skoku o tyczce. W konkursie wyprzedziła m.in. drugą Victorię Kalittę z Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy oraz trzecią Polę Ogiegło z Uniwersytetu Gdańskiego.

Zuzanna Sztachańska (Uniwersytet Medyczny w Łodzi) i Piotr Tarkowski (Akademia Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej) – to z kolei nowi akademiccy mistrzowie Polski w skoku w dal. Na podium znaleźli się również Klaudia Boguszewska (Politechnika Białostocka) i Tobiasz Butra z Politechniki Gdańskiej (drugie miejsce) oraz Paulina Kubis (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu) i Marcin Kaczor z Politechniki Poznańskiej (trzecie). Warto dodać, że wszystkie z pań na podium pobiły swoje rekordy życiowe!

W królewskiej konkurencji lekkiej atletyki, czyli biegu na 100 m triumfowali Monika Romaszko (Politechnika Lubelska) oraz Patryk Krupa (UMCS Lublin). Srebrne medale odebrali Julia Dziamska (Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu) i Adam Burda (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach), a brązowe Paulina Guzowska (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach) i Jakub Lempach (UMCS Lublin).

Ostatnią finałową konkurencją drugiego dnia AMP w lekkiej atletyce był bieg na 3000 m mężczyzn. Tutaj najszybszy okazał się Szymon Żywko (UMCS Lublin), który wyprzedził Wiktora Antosza (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie) oraz Aleksandra Wiącka ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Warto dodać, że podczas sobotniej rywalizacji odbyły się również konkursy kwalifikacyjne do niedzielnych finałów. Przepustki do walki o medale wywalczyły zawodniczki i zawodnicy w trójskoku, rzucie oszczepem (kobiety) oraz rzucie dyskiem. Początek niedzielnej rywalizacji o godz. 9.15.

Organizatorem głównym zawodów jest Klub Środowiskowy AZS Województwa Podlaskiego, we współpracy z Klubem Uczelnianym AZS Politechniki Białostockiej.

Partnerem tegorocznego wydarzenia są: Politechnika Białostocka, Miasto Białystok oraz Województwo Podlaskie. Patronatem honorowym imprezę objęli: JM Rektor Politechniki Białostockiej dr hab. Inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski, Marszałek Województwa Podlaskiego Łukasz Prokorym, Polski Związek Lekkiej Atletyki. Patronat medialny: Radio Akadera, i TVP 3 Białystok.

Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Sponsorem strategicznym AZS jest Grupa PZU.

Klasyfikacja końcowa drugiego dnia Akademickich Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce 2024:

Rzut młotem mężczyzn:
1. Marcin Wrotyński (AZS Poznań)
2. Bartosz Kowalski (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu)
3. Michał Mazur (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie)

Skok wzwyż kobiet:
1. Alicja Wysocka (Politechnika Rzeszowska)
2. Aleksandra Jankowska (Katolicki Uniwersytet Lubelski)
3. Katarzyna Kokot (Politechnika Opolska)

Skok wzwyż mężczyzn:
1. Cezar Sidya (Politechnika Gdańska)
2. Marcin Jachym (Uniwersytet Rzeszowski)
3. Jakub Hołuk (Akademia Wincentego Pola w Lublinie)

Bieg na 800 m kobiet:
1. Sylwana Gajda (Uniwersytet Warszawski)
2. Julia Jaguścik (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)
3. Aleksandra Bereśniewicz (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Bieg na 800 m mężczyzn:
1. Jakub Chmielarz (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu)
2. Jakub Augustyniak (Uniwersytet Łódzki)
3. Michał Kitliński (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)

Bieg na 400 m ppł kobiet:
1. Anna Gryc (AWF Warszawa)
2. Julia Ziembicka (Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie)
3. Julia Sokołowska (AWF Warszawa)

Bieg na 400 m ppł mężczyzn:
1. Dawid Buck (Politechnika Opolska)
1. Piotr Kidoń (Politechnika Krakowska)
3. Oskar Gołębiowski (UMCS Lublin)

Rzut oszczepem mężczyzn:
1. Marek Mucha (Politechnika Opolska)
2. Eryk Kołodziejczak (AWF Warszawa)
3. Jonasz Mertka (Politechnika Gdańska)

Skok o tyczce kobiet:
1. Marika Borkiewicz (Uniwersytet Szczeciński)
2. Victoria Kalitta (Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy)
3. Pola Ogiegło (Uniwersytet Gdański)

Skok w dal mężczyzn:
1. Piotr Tarkowski (Akademia Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej)
2. Tobiasz Butra (Politechnika Gdańska)
3. Marcin Kaczor (Politechnika Poznańska)

Skok w dal kobiet:
1. Zuzanna Sztachańska (Uniwersytet Medyczny w Łodzi)
2. Klaudia Boguszewska (Politechnika Białostocka)
3. Paulina Kubis (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu)

Bieg na 100m kobiet:
1. Monika Romaszko (Politechnika Lubelska)
2. Julia Dziamska (Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu)
3. Paulina Guzowska (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)

Bieg na 100m mężczyzn:
1. Patryk Krupa (UMCS Lublin)
2. Adam Burda (AWF Katowice)
3. Jakub Lempach (UMCS Lublin)

Bieg na 3000m mężczyzn:
1. Szymon Żywko (UMCS Lublin)
2. Wiktor Antosz (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie)
3. Aleksander Wiącek (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie)